Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Czym jest Pełna Księgowość ?

Redakcja | Przestrzeń dla biznesu

Prowadząc spółkę z o.o. zobligowany jesteś do zapłacenia podatku fiskusowi, który na dodatek musisz obliczyć sam. Takowe rozliczenia można wykonać posługując się uproszczą księgowością (KPiR - czyli Księga przychodów i rozchodów). Uzyskuje się w ten sposób  przede wszystkim informacje o wysokości podatku oraz ewentualnie o poziomie przychodów - jest to prosty sposób otrzymania wyników do rozliczania się z urzędem skarbowym. Panujące ustawy o rachunkowości często zmuszają do zmiany księgowości z uproszczonej na pełną.

Kiedy wymagana jest pełna księgowość?

Pełna księgowość wymagana jest wówczas kiedy mówimy o osobach fizycznych, spółkach cywilnych, osobach fizycznych, spółkach jawnych osób fizycznych, oraz spółkach partnerskich, których dochód w poprzednim roku przekroczył równowartość 1200000 euro netto. Jeśli ktoś rozliczał się na podstawie KPiR a spełnił powyższy warunek musi przejść na pełną księgowość.
Większe firmy zobligowane są także do opracowania rachunków przedstawiających zestawienia zmian w ich kapitale. Wiąże się to z dodatkowymi czynnościami związanymi z księgowaniem, rozliczaniem ZUS-em oraz urzędem skarbowym.

Czym więc jest ta pełna księgowość?

Jest ona bardzo precyzyjnym -  a co za tym idzie trudniejszym i bardziej skomplikowanym - systemem ewidencyjnym i odpowiednikiem swojej uproszczonej wersji, który ukazuje pełen obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Zapewnia ona pełen wgląd do budżetu firmy o pozwala przejąć nad nią pełną kontrolę.
Korzystając z pełnej księgowości umożliwiasz swojej firmie wejście na wyższe obroty. Jej precyzyjność i dokładność gwarantuje otrzymywanie korzyści takich, jak bieżąca kontrola stanu finansowego czy możliwość przeprowadzenia nawet szerszej analizy finansowej. Przedstawienie rachunkowości w tak zaawansowanym stopniu wywinduje także Twoją zdolność kredytową.
Ogólnie zaistniała rezerwa do księgowości pełnej spowodowana jest obawą przed jej złożonością, co wymaga wejścia pod skrzydła dobrego biura księgowego. Decydując się na podjęcie współpracy z firmą księgową zrzucasz ze swoich barków brzemię, jakim są zaawansowane operacje w programie do rozliczeń oraz, a nawet i przede wszystkim sprawozdania  oraz kontakt z Urzędami.

Zgłębiając tematykę księgowania warto zadać sobie pytanie:

„Czy mogę sobie pozwolić na samodzielne prowadzenie rozliczeń w pełnej księgowości? Czy korzystając z dostępnych programów jestem w stanie zastąpić księgowego?”

Nie ma  wymogów mówiących o konieczności korzystania z biura księgowego, niemniej jednak ryzyko popełnienia błędu w obliczeniach przy prowadzeniu pełnej księgowości drastycznie się zmniejsza w momencie zatrudnienia księgowej. Zyskujesz w ten sposób także czas, który musiałbyś poświęcić na naukę obsługi programów oraz zaznajamianie się z prawem związanym z rachunkowością, które w Polsce zmienia się równie szybko co wzory w kalejdoskopie. By osiągać owocne wyniki i czerpać pełne korzyści z takiej współpracy konieczne jest korzystanie z dobrego biura rachunkowego, w którym pracują kompetentni pracownicy o konkretnych predyspozycjach. Kluczem do sukcesu jest współpraca z doświadczonym księgowym, którego czas spędzony nad przysłowiowymi "papierkami" będzie wart Twoich pieniędzy.

Czym powinno się charakteryzować biuro rachunkowe, któremu powierzysz pełną księgowość?

Koniecznością jest wspomniane już wcześniej doświadczenie, więc osoba ubiegająca się o stanowisko księgowego powinna legitymować się certyfikatem, który jest wydawany przez Ministra Finansów. Stanowi on potwierdzenie, że dana persona ukończyła kierunkowe studia, a to z kolei świadczy o latach nauki i praktyk za sobą. W obecnym prawie nie jest jednak wymagany certyfikat został zastąpiony obowiązkiem ubezpieczenia sie biura na wypadek błędów ( polisa OC). Ważne dziś stało się doświadczenie i wiedza księgowego. OC Biura rachunkowego gwarantuje możliwość pobrania pełnej rekompensaty pieniężnej w wypadku błędu wykonanego przez księgowego. Warto także wspomnieć o komunikatywności księgowego w różnych aspektach. Docelowy pracownik powinien być do dyspozycji w stosunkowo szerokich ramach czasowych pod telefonem oraz by umiał opisywać sytuacje w sposób zrozumiały dla osoby nie mającej do czynienia z księgowością na co dzień.

Jednym słowem tzw. pełna księgowość to trudniejszy i bardziej skomplikowany sposób prowadzenia ewidencji i lepiej aby robiło to doświadczone biuro rachunkowe. Dzisiejsze technologie umożliwiają współpracę z biurami na znaczną odległość więc nie ma kłopotu ze znalezieniem profesjonalnego biura.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).