Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

O czym powinieneś wiedzieć, zanim zaciągniesz pożyczkę?

office | Przestrzeń dla biznesu

Kredyty i pożyczki przez internet pozwalają już dzisiaj zrealizować nasz zakupowy cel. Jedni pokrywają w ten sposób koszt inwestycji, drudzy kupują nowe samochody, pralki, telewizory. A jeszcze inni konsolidują (w uproszczeniu: łączą) kilka długów w jeden o niższej racie i dłuższym okresie spłaty.

Kiedy już podjęliśmy decyzję o zapożyczeniu się, szukamy firmy, która na dogodnych warunkach pozwoli nam na dokonanie zakupu. W tym artykule przedstawiamy kilka naszym zdaniem najważniejszych pytań niezbędnych do tego, by wybrać najlepszą dla klienta ofertę oraz uniknąć pułapek kredytowych.

Po pierwsze, jakie odsetki zapłacimy od pożyczonego kapitału? Czy odsetki naliczane są od kwoty udzielonej pożyczki czy od pieniędzy, które pozostały do spłaty?

Odpowiedź na to pytanie bezpośrednio wpływa na wysokość rat, które należy spłacać. Z każdym miesiącem współpracy z pożyczkodawcą pozostaje mniejsza kwota do spłaty, zatem wysokość odsetek może się zmniejszać. Nie zawsze się tak dzieje – nieraz klienci banków płacą odsetki od kwoty, jaką pierwotnie pożyczyli, mimo że spora część tych pieniędzy już została zwrócona.

Po drugie, jakiej wysokości będzie rata, czy może ona ulec zmianie i od czego to zależy?

Banki i inne instytucje finansowe nieraz organizują promocje. Warto zwrócić wtedy uwagę, czy na przykład obniżone oprocentowanie obowiązuje przez cały czas trwania umowy czy tylko w ciągu trwania promocji. Nie bierzmy za pewnik, że taką samą ratę, jaką płacimy na początku, będziemy płacili po kilku miesiącach. O to koniecznie należy zapytać i znaleźć odpowiedź na powyższe pytanie w umowie.

Po trzecie, jakiej wysokości są koszty prowizji, ubezpieczenia i innych opłat? Czy te pieniądze zostaną potrącone z kwoty pożyczki, czy też klient musi je wpłacić przed uruchomieniem pożyczki?

Załóżmy, że chcemy pożyczyć 35 tysięcy złotych. Odpowiedzi na powyższe pytania dostarczą nam informacji, czy do ręki dostaniemy właśnie tę kwotę, czy niższą – po potrąceniu kosztów. Wtedy należałoby zwiększyć kwotę pożyczki, aby dostać tyle, ile potrzebujemy. Wiedząc to mamy jasność, ile rzeczywiście płacimy za pożyczkę i jesteśmy bardziej świadomym klientem. Te dane proponujemy porównać w kilku instytucjach.

Po czwarte, jak wygląda proces przyznawania pożyczki? Jakie dokumenty powinniśmy dostarczyć?

Z reguły zależność jest taka, że im szybsza i łatwiejsza do uzyskania pożyczka bez dodatkowych formalności, tym okazuje się droższa. Powód wydaje się dość oczywisty – instytucja finansowa musi w pewien sposób zrekompensować swoje dodatkowe ryzyko, które przyjmuje na siebie, nie sprawdzając dokładniej sytuacji finansowej pożyczkobiorcy. To także warto wziąć pod uwagę w przypadku wybrania oferty. Czas odpowiedzi i wypłaty gotówki różni się w zależności od charakteru pożyczki, jak i konkretnej instytucji.

Po piąte, czy istnieje możliwość spłaty zadłużenia wcześniej oraz czy wiąże się to z jakimikolwiek kosztami?

Instytucje nieraz pobierają prowizje za wcześniejsze spłaty. Warto się dowiedzieć, czy ten koszt występuje także w Twoim przypadku. Nieraz tańsze okazuje się wpłacenie nadwyżki finansowej na lokatę, niż przedwczesne zwracanie pieniędzy w pożyczkodawcy.

Portret użytkownika Gregory888

Dodałbym jeszcze, że jeśli korzystamy z firmy pożyczkowej a nie banku (inne regulacje prawne) to należy 10x przeczytać umowę zanim cokolwiek się podpisze a tym bardziej zapłaci. Tak, zapłaci! Bo okazuje się, że często musimy zapłacić opłatę za samo rozpatrzenie wniosku a jak nie dostaniemy pożyczki to nie dostaniemy też zwrotu opłaty. Jest parę sprawdzony firm, które mają dobrą opinię http://pozycz-teraz.pl/pozabankowe i nawet Provident tak naprawdę jest (mimo złych opinii na wielu forach) dość rozsądny.

Portret użytkownika Kredytowiec

Coraz częściej mówi się o pożyczkach prywatnych. Warto zapoznać się z listą firm które są nieżetelne i budzą wątpliwość organów państwowych co do tego czy takowe instytucje działają zgodnie z prawem. Listę taką można znaleść http://sekretybik.pl/ostrzezenia-publiczne-knf/

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).