Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Praca na etacie czy na własną rękę?

Nad odpowiedzią na to pytanie każdego roku zastanawiają się setki osób. Zarówno pierwsza, jak i druga forma zarobkowania ma swoje plusy i minusy. W rzeczywistości bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić czy lepszym rozwiązaniem jest etat, czy własna działalność. Wśród nas są zarówno osoby, które chwalą stałe zatrudnienie w jednej firmie, jak i takie, które czują się jej warunkami ograniczeni i woleliby pracować samodzielnie. Aby móc opowiedzieć się za jedną z opcji trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, o których piszemy poniżej.

  1. Niezależność i czas

Osoby, które prowadzą firmę podkreślają swoją niezależność. Ten argument często przemawia do ludzi młodych, którzy chcą pracować na takim poziomie jak ich zagraniczni koledzy, chcą wykorzystywać efekty swojej pracy i mieć wpływ na środowisko biznesowe.

Z niezależnością związana jest regulacja swojego czasu pracy. Jeśli rano nie chce nam się wstać z łóżka to nikt nas również do tego nie zmusi. Możemy pracować tylko rano lub tylko popołudniami czy w nocy, w zależności od branży. Dysponując swoim czasem przez 24h/dobę możemy też w dogodnym dla nas terminie wyjechać na wakacje. Sami podejmujemy decyzje i nikomu nie musimy się z nich tłumaczyć.

Kontrargument: Na pierwszym etapie prowadzenia działalności, będziemy musieli pracować na wzmożonych obrotach. Zanim biznes ruszy, trzeba wiele godzin poświęcić na planowanie, załatwianie formalności, nawiązywanie kontaktów biznesowych. Musimy być jednocześnie pomysłodawcami, organizatorami wszystkiego i realizatorami, a co ważne musimy także ponosić konsekwencje podejmowanych decyzji.

  1. Satysfakcja i poświęcenie

Zakładając własną działalność gospodarczą wreszcie możemy zająć się tym, co nas interesuje i do czego mamy faktycznie talent. Podchodząc do wykonywania zadań z pasją i zaangażowaniem utrzymamy motywację do działania znacznie dłużej i mamy znacznie większe szanse na osiągnięcie lepszych wyników.

Kontrargument: Jeśli chcemy osiągnąć sukces w branży nie tylko musimy oferować klientom produkty czy usługi na wyższym poziomie niż konkurencja, ale także dokładnie zbadać rynek. Dzięki temu uzyskamy odpowiedź na pytanie, czy dany typ działalności będzie dla nas opłacalny. Klienci chętnie skorzystają z rozwiązań prostych, praktycznych i nowoczesnych, które ułatwią im codzienne życie. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję trzeba zastanowić się nad tym, czy na terenie, na którym zamierzamy otworzyć firmę nie ma takich samych usług czy produktów. Jeśli w okolicy mamy dużą konkurencję to po pewnym czasie możemy poczuć się sfrustrowani i stracić zapał do pracy. Niepewność jutra może pociągnąć za sobą duży stres.

  1. Zarobki i koszty

Kiedy pracujemy dla siebie, sami ustalamy stawki za realizację poszczególnych zadań i jeśli mamy głowę na karku możemy zarobić naprawdę przyzwoite pieniądze. Kiedy pracujemy „dla kogoś” to oczywiste jest, że najpierw musi zarobić przełożony, żebyśmy my mogli dostać wypłatę. Na plus przemawia jednak fakt, że nasze dochody są stałe, nie musimy inwestować w rozwój firmy, a pierwszą wypłatę dostajemy po miesiącu.

Kontrargument: Współczesny rynek pracy nie jest tak stabilny jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Nawet jeśli jesteśmy zatrudnieni na etacie szef może nam wręczyć wymówienie praktycznie z dnia na dzień. Chociaż prowadząc własną firmę możemy zarobić więcej niż na etacie to równie dobrze możemy zarobić znacznie mniej, a nawet czasem w danym miesiącu nie zarobić wcale. Jednak nawet wtedy, gdy nasze konto bankowe będzie świecić pustkami musimy uregulować płatności i ponieść samodzielnie wszelkie koszty związane z prowadzeniem biznesu.

Inwestycje i formalności, czyli co przemawia na niekorzyść prowadzenia własnej działalności

Ciągła dbałość o rozwój. Zmiany, które dokonują się na rynku sprawiają, że przedsiębiorcy muszą cały czas trzymać rękę na pulsie i wprowadzać nowoczesne rozwiązania. Zawsze część zarobionych pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na rozwój. W zależności od branży musimy zgromadzić środki do prowadzenia działalności, wyposażyć biuro w sprzęt. Warto także zainwestować w uniwersalne, praktyczne akcesoria, które ułatwią nam pracę i sprawią, że klienci będą nas postrzegać jako profesjonalistów, jak chociażby pieczątki. Inaczej zostaniemy pokonani przez konkurencję. Kiedy pracujemy na etacie możemy rozwijać się na koszt firmy, brać udział w bezpłatnych szkoleniach, uczyć się od współpracowników i korzystać z innych możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji.

Formalności. Prowadzenie własnej działalności to nie tylko przyjemności. Musimy też zająć się sprawami mniej przyjemnymi jak chociażby załatwianiem wszelkich formalności czy prowadzeniem księgowości. Sami musimy zadbać też o przygotowanie wszystkich dokumentów. Pracując na etacie z reguły wszelkie dokumenty dostarcza nam pracodawca.

Dla każdego liczy się coś innego

Nie ma rozwiązań idealnych. Zarówno praca na etacie jak i prowadzenie własnej firmy ma swoje wady i zalety. To co dla jednej osoby może być plusem, dla innej wręcz przeciwnie. Wydaje się, że w tej sprawie najbardziej trafną odpowiedzią na pytanie czy pracować na etacie, czy na własną rękę jest pytanie o własne potrzeby i oczekiwania. To, co wybierzemy będzie zależało od tego, co jest naszym priorytetem. Nie każdy odnajdzie się na stanowisku prezesa, podobnie jak nie każdemu będzie odpowiadało szablonowe podejście do pracy na etacie. Wprawdzie pracując na własną rękę można poczuć satysfakcję, stać się bardziej niezależnym i więcej zarobić, ale to także wiele dodatkowych obowiązków, większe ryzyko i co za tym idzie też większa odpowiedzialność. Czasem dobrym wyjściem jest spróbowanie obydwóch możliwości, by przekonać się co jest dla nas najlepsze. Z pewnością, jeśli mamy zamiar założyć własną firmę w danej branży, ale nie mamy żadnych doświadczeń w tej dziedzinie to najlepiej zacząć od pracy na etacie. Dzięki temu zdobędziemy doświadczenie, zobaczymy też jak funkcjonuje firma. Są i takie osoby, które łączą pracę na etacie z działalnością gospodarczą i są zadowoleni z takiego rozwiązania. Może takie rozwiązanie sprawdzi się w naszym przypadku?

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Stampler.pl, oferującej szeroki wybór pieczątek przydatnych w każdej firmie.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).