Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Licznik rynku InfoPraca – II kwartał 2016 r.

office | Przestrzeń dla biznesu

Po drugim kwartale tego roku sytuacja na rynku pracy napawa optymizmem. Ostatnie dane Eurostatu pokazują, że Polska znalazła się w pierwszej 10. krajów z najniższą stopą bezrobocia.

Według unijnych statystyków wskaźnik ten w maju br. wyniósł u nas 6,3 proc. – to 2,3 pkt. proc. mniej, niż wynosi średnia dla całej Unii Europejskiej.

Więcej ofert

Poprawę sytuacji na rynku pracy widać także w liczbie ofert opublikowanych w serwisie InfoPraca.pl. W drugim kwartale tego roku było ich niemal 33 000. – Najwięcej pracy jest na Mazowszu, Śląsku i na Dolnym Śląsku. Pracodawcy z tych regionów umieścili aż 40 proc. ogłoszeń w naszym serwisie – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl.

Zagranica ma się dobrze

Sporo, bo niemal 4 tys. ofert pracy jest także z zagranicy. – Choć z jednej strony wyniki referendum brytyjskiego pokazały, że kraje „starej” Unii mogą nie być zachwycone obecnością imigrantów na swoim rynku pracy, to jednak pracodawcy patrzą na to inaczej. W wielu krajach Polacy są cenieni jako pracownicy i uzupełniają braki kadrowe na tamtejszych rynkach pracy. W naszym serwisie są oferty z Wysp Brytyjskich, ale także z Niemiec czy Holandii – mówi Marek Jurkiewicz.

Natomiast najmniej ofert pracy w serwisie InfoPraca.pl umieścili pracodawcy z Podlasia oraz Warmii i Mazur.

Najpopularniejsze branże

Wśród 7172 ofert z województwa mazowieckiego prym wiodą propozycje pracy w call center. Jest ich w serwisie niemal 600. Sporo pracy jest także na liniach produkcyjnych oraz sprzedaży detalicznej. – Te trzy kategorie ofert pokazują specyfikę Mazowsza. W Warszawie przedsiębiorcy mocno nastawili się na sprzedaż oraz świadczenie usług dla innych firm. Z kolei poza granicami stolicy nie brakuje pracy w fabrykach – mówi Marek Jurkiewicz.

Pracownicy linii produkcyjnych potrzebni są praktycznie w całym kraju. W dziesięciu województwach (śląskie, łódzkie, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, podkarpackie, opolskie, podlaskie i wielkopolskie) ofert w produkcji jest najwięcej ze wszystkich zamieszczonych w serwisie InfoPraca.pl.

O kadrę do pracy przy produkcji starają się także przedsiębiorcy zza granicy. – Duże zapotrzebowanie na pracowników produkcyjnych to jedna z największych bolączek rynku pracy. Przedsiębiorcy nie mają chyba innego wyjścia – albo muszą zapełnić te luki pracownikami z innych krajów, albo podnieść płacę tak, by Polacy chcieli tę pracę podjąć – mówi dyrektor serwisu InfoPraca.pl.

Z kolei pracodawcy z Małopolski oraz województw warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego w II kwartale tego roku najczęściej poszukiwali pracowników call center. Natomiast na Pomorzu królowały oferty pracy w sprzedaży. Najmniej pracy w całym kraju jest w administracji publicznej i organizacjach pożytku publicznego. Mało pracy jest także dla weterynarzy.

Kto szuka pracy?

W drugim kwartale kandydaci za pomocą serwisu InfoPraca.pl złożyli aż 661 852 aplikacje, z czego najwięcej, bo 94 303 wpłynęło w odpowiedzi na oferty dotyczące pracy w produkcji. – Wielu osobom wydaje się, że do pracy przy produkcji nie trzeba zbyt bogatego cv. Tymczasem przedsiębiorcy wciąż niechętnie patrzą na osoby bez doświadczenia zawodowego lub te, które zbyt często zmieniają pracę – tłumaczy dyrektor serwisu InfoPraca.pl.

Oferty dotyczące pracy przy produkcji były najpopularniejsze w pięciu województwach: łódzkim, świętokrzyskim, dolnośląskim, lubuskim i opolskim.

Kolejne miejsce w rankingu ofert zajęła administracja, call center oraz budownictwo. Pracy biurowej w urzędach szukali kandydaci z Łodzi, Śląska, Dolnego Śląska, Małopolski oraz Mazowsza. – Praca w administracji państwowej kojarzy się Polakom ze stabilnością zatrudnienia, dlatego od dawna jest w czołówce pod względem liczby wysyłanych aplikacji. Do urzędów nie zniechęcają także niewysokie zarobki, bo kandydaci są przekonani, że wynagrodzenia w tym sektorze zostaną powiększone o premie i trzynastki – mówi Jurkiewicz.

Pracy w call center szukano na Śląsku, w Kujawsko-Pomorskiem, Świętokrzyskiem i na Mazowszu. Oferty pracy na budowie interesowały głównie osoby, które chcą wyjechać za granicę.

Potencjalni emigranci szukali także pracy w rolnictwie, logistyce i produkcji.

Ciekawie wygląda wybór ofert pracy w Małopolsce. Jest to jedyne województwo, w którym kandydaci chętnie aplikowali na stanowiska w branży public relations oraz na stanowiska sekretarskie i asystenckie.

Ciągle istnieje spora dysproporcja między popytem na pracowników a liczbą przesłanych aplikacji. Przykładowo na Mazowszu na 438 ofert pracy w produkcji wysłano 6060 aplikacji. To oznacza, że o jedno miejsce pracy ubiegało się blisko 14 osób. Z drugiej jednak strony liczba przesłanych aplikacji na stanowiska produkcyjne była niemal taka sama jak liczba ofert. – Jednym z powodów utrzymującego się nadal bezrobocia przy obecnym rynku pracownika jest mała mobilność przestrzenna pracowników. Gdyby Polacy przeprowadzali się za pracą tak chętnie jak np. Amerykanie, liczba osób bez pracy szybko by spadła – tłumaczy Jurkiewicz.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).