Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Czy istnieje dziedziczenie biedy?

Kiedyś trochę dyskutowałem z pewnym znajomym o dość kontrowersyjnej sprawie. O dziedziczeniu biedy. Uważał, że taki problem istnieje i jest bardzo powszechny. Ja natomiast miałem nieco inne zdanie...

Znaczy... uważam, że dziedziczenie biedy bądź bogactwa istnieje w pewnych warunkach. Jednak nie zgadzaliśmy się co do znaczenia wyrazów: bogactwo i bieda. Dla niego te słowa określały ilość pieniędzy. Dla mnie te słowa określają stan umysłu.

To czy będziesz bogaty czy biedny, czy będziesz miał dużo pieniędzy czy mało zależy od Twojego nastawienia. Zależy od Ciebie. Od Twojej pomysłowości, od tego:

  • dlaczego?
  • co?
  • i jak?

zrobisz w kierunku Swojej finansowej wolności. To Ty sam możesz być Swoim największym przyjacielem i doradcą. Jednak możesz być także Swoim największym wrogiem. Od Ciebie zależy, ile posiadasz i kim jesteś.

Dziedziczenie biedy jako niedostatku nie istnieje. Istnieje natomiast dziedziczenie stanu umysłu. Jeśli rodzice mówią Iksińskiemu, że bogaci są źli, to ciężko znaleźć autorytet, który temu zaprzeczy. Autorytet, który przekona Iksińskiego.

"Tato, sąsiad sobie kupił nową beemkę, dlaczego Ty jeździsz tym Fordem sprzed 10 lat?". "Synku, Twój tatuś jest biedny, ale za to uczciwy!". Tego typu rozmowy często zdarzają się w biednych rodzinach. Wtedy dzieci nabierają pewnego przekonania, które stanowi powód ich ubóstwa do końca ich dni.

Jeśli zamienimy bogatego z biednym majątkami, to w większości przypadków biedny straci  całą sumę. A bogaty? Dojdzie znów na szczyt kariery. Biedny nie wie jak zarządzać pieniędzmi. Dlatego ma ich za mało. Bogaty natomiast posiada tę więdzę. Dlatego pieniędzy ma za dużo :) .

Bieda czy bogactwo to stan umysłu. A czy Ty się z tym zgadzasz? Skomentuj - podziel się Swoją opinią. 

Portret użytkownika Bartłomiej Guzik

Bieda czy bogactwo to stan umysłu. A czy Ty się z tym zgadzasz? Skomentuj - podziel się Swoją opinią.

Jest to stan umysłu , jak najbardziej.

Znam wielu bogatych o których mogę śmiało powiedzieć że są zwykłymi biedakami z dużą ilością pieniędzy.

Cywilizacja nauczyła nas patrzeć na bogactwo przez pryzmat pieniędzy wcale co wcale nie znaczy że bogactwo jest kwestią kasy.

Odnosnie dziedziczenia biedy
Jak powiedział kiedyś Henry Ford : "To że jesteś biedny to nie zanczy ze bóg tak chciał, to znaczy że twój ojciec cie tego nauczył"

Ja własnie tak rozumiem dziedziczenie biedy.

Portret użytkownika Michał Toczyski

Zauważam, że to często właśnie biedni i osoby ze średniej klasy skupiają się szczególnie na pieniądzach.

Robimy nowy projekt. Zbieramy się w grupie kilku kolegów, ustalamy, jak to będzie wyglądać. Wcielamy plany w życie. Zastanawiamy się, jak można dobrze zrealizować to, co chcemy osiągnąć.

Przedstawiam później kolegę jednemu znajomemu - "to nasz dyrektor kreatywny!". Odpowiedź: "a ile dostajesz na czysto?".

To właśnie jest cechą startupów, że pieniądze często pojawiają się po jakimś czasie działalności (choć nie zawsze - w pierwszym miesiącu potrafiłem zarobić dwa tysiące, może i nie dużo, ale jako 16 latek wtedy mi to bardzo pasowało).

I pytanie "ile dostajesz?" wydaje się być jak najbardziej na miejscu. Co nie zmienia faktu, że bardziej interesowało go to, ile kolega zarabia, a nie co robi.

To się często powtarza. To prawda, że biznes robi się po to, aby przynosił pieniądze. Jednak nie one są największą wartością w przedsiębiorstwie. Przychodzą wtedy, kiedy działamy strategicznie, przemyślanie, w zespole ludzi pełnych pasji.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).