Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

W jaki sposób zarządzasz Swoim czasem?

Masz na to jakieś specjalne metody? Jak to u Ciebie działa? Sprawdza się?

Portret użytkownika Łukasz Kacprowicz

Moja główna metoda to terminarz. Staram się żeby wszystko tam wyglądało w miarę estetycznie, powoli eliminuję "bazgroły" bo demotywują. Zanim cokolwiek dopiszę, dobrze się zastanawiam, bo traktuję zadania tam zapisane jako świętość.

Do tego element z Getting Things Done, czyli kartka z zadaniami na następny tydzień, zapisywana w bierzącym i zadania na kolejny tydzień planowane w każdy piątek późnym popołudniem.

Ważne żeby mierzyć siły na zamiary, ale, jak napisałeś kiedyś, warto dodawać (z rozsądkiem) więcej zadań niż jesteśmy w stanie wykonać, bo to daje przyprawę, motywującą do działania, a jeszcze lepiej - adrenalinę.

Portret użytkownika Marcin Kijak

Dla mnie najważniejsza metoda to ustalanie priorytetów, a następnie kolejności wykonania zadań (czyli metoda ABCDE).

"A" to zadania najważniejsze, których niezrobienie niesie ze sobą największe konsekwencje.

Jeśli masz kilka takich czynności, uszereguj je jako "A-1", "A-2", "A-3" itd.

"B" to zadania mniej ważne, coś co powinieneś zrobić. Ich wykonanie lub niewykonanie będzie miało pewne konsekwencje, lecz znacznie mniejsze niż skutki zadania "A". Nie zabieraj się za zadania "B", dopóki nie zakończysz wszystkich zadań "A".

"C" to rzeczy, które dobrze byłoby zrobić, ale nie niosą ze sobą żadnych konsekwencji.

"D" oznacza delegację. To czynności, które najlepiej jest przekazać komuś innemu. Wszystko, czego nie musisz robić osobiście a znajdziesz osobę która zrobi to równie dobrze, lub prawie tak dobrze jak Ty – możesz oddelegować.

"E" oznacza eliminację. To wszystko, co możesz usunąć ze swojego planu dnia. Są to czynności, które nie mają wpływu ani na sukces życiowy lub zawodowy, ani na rodzinę, ani na zdrowie czy dobre samopoczucie. Przykład to oglądanie telewizji, zbyt częste sprawdzanie maili, przebywanie na spotkaniach, które nic nie wnoszą, na których nie jesteś potrzebny.

Pozdrawiam,
Marcin

www.projektsukces.pl - Rozwój osobisty w praktyce!

Portret użytkownika Marcin Kijak

Jeszcze przypomina mi się pewna historyjka:

Kiedyś poproszono starszego człowieka, aby poprowadził na uczelni wykład, którego tematem będzie zarządzanie czasem. Człowiek ten zamiast robić godzinny wykład, postanowił pokazać studentom o co chodzi w zarządzaniu czasem.

Postawił na stole dzban. Powkładał do niego kamienie i zapytał słuchaczy, czy coś jeszcze można tam włożyć. Gdy usłyszał negatywną odpowiedź, do dzbana dołożył żwir potrząsając dzbanem. Zadał kolejne, takie samo pytanie. Następnie wsypał piach. Na koniec dolał wody. Okazało się, że gdyby zrobił odwrotnie, kamienie nie zmieściłyby się do dzbana…...

Wnioski?

Czyli ponownie okazuje się, że najważniejsze są priorytety. Ustal najpierw to co najważniejsze i co zajmie dużo czasu. Jeśli zrobisz odwrotnie i zajmiesz się najpierw drobiazgami, wypełnią one czas i zabraknie go na zajęcie się tym, co jest najbardziej istotne.

Portret użytkownika Marcin Kijak

Polecam też książkę Coveya: "7 nawyków skutecznego działania"

Jest tam spora część n/t zarządzania sobą w czasie. To co mi się najbardziej podoba i co przejąłem do swojego timesheet'u, to następujące podejście:

Działam z poziomu misji. Misja życiowa wpływa na role życiowe, a role życiowe => na cele i priorytety zadań do wykonania na najbliższy okres czasu (w moim przypadku robię rozkład tygodniowy).

Dobre jest też podejście Anthony Robbinsa i jego OPA Planner'a. Dzięki temu, że do każdego zadania wypisujesz "dlaczego chcę to zrobić", czyli powody => dostajesz motywację do działania. Już samo napisanie takiego planu daje powera!

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).