Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak uniknąć konfliktów w zespole?

Łukasz Kacprowicz | Młoda Krew Biznesu

Jeśli chcesz zminimalizować konflikty panujące w Twoim zespole, a zwłaszcza zapobiec potencjalnym konfliktom, które w prosty sposób przekładają się na efektywność pracy, przede wszystkim zadbaj o podstawowe potrzeby pracowników.

Zdaj sobie sprawę w pierwszej kolejności z tego, że każdy Twój pracownik chce się czuć ważny, chce być traktowany w sposób niepowtarzalny, a nie być jedynie trybikiem w maszynie przypisanym do zrealizowania konkretnych zadań.

Wychodząc z takiego założenia łatwiej Ci będzie dostrzec jak ważne dla każdego z Twoich pracowników jest sprawiedliwe i godne traktowanie. Ludzie są z natury bardzo wyczuleni na każdy przejaw niesprawiedliwości. Pamiętaj więc o tym, że nawet jeśli niektórych ze swoich podwładnych darzysz większą sympatią niż innych, staraj się tego zewnętrznie nie okazywać. Poczucie sprawiedliwości i godnego traktowania ważne jest dodatkowo jeśli chodzi o wynagradzanie Twoich pracowników. I chociaż większość firm traktuje wysokość wynagrodzenia, jako ściśle poufną, w wielu przypadkach okazuje się, że informacje o wysokości wynagrodzenia krążą po firmie. Zwróć więc baczną uwagę na to, czy wynagrodzenia Twoich pracowników są adekwatne do przepracowanych lat, predyspozycji, doświadczenia, wykształcenia, zakresu obowiązków oraz efektów. Możesz mieć też tendencję, jak większość menedżerów, do tego, żeby nowym pracownikom proponować wyższe wynagrodzenie niż Twoim długopracującym podwładnym. Niesprawiedliwe traktowane w kwestii wynagrodzenia za pracę może powodować konflikty w zespole, gdyż złość wynikająca z różnic w wysokości pensji osób o zbliżonych kompetencjach może prowadzić do jej okazywania współpracownikowi a nie decydentowi.

Drugim istotnym elementem zapobiegającym powstawianiu konfliktów w zespole jest przekazywanie zbieżnych i jasnych komunikatów wszystkim pracownikom. Dla dobrego funkcjonowania zespołu ważne jest, żeby każdy z jego członków wiedział, co należy do jego obowiązków, na jakim poziomie w hierarchii organizacyjnej się znajduje i według jakich reguł ma postępować. Zadbaj też o to, żeby oprócz rozmów w pełnym składzie, mieć okazje do rozmów ze swoimi pracownikami w cztery oczy. Taka rozmowa sprzyja większej otwartości oraz zdecydowanie pozytywnie wpływa na relację z przełożonym, motywację oraz zaangażowanie.

Jeśli zadbasz o to, by mieć w zespole stabilny grunt dzięki wykorzystaniu powyższych wskazówek, kolejnym krokiem będzie podejmowanie odpowiednich działań integracyjnych, które będą miały na celu jak najlepsze zgranie Twojego zespołu, ale o tym innym razem.

---

Autorem artykułu jest Kamila Malanowicz

hr partner, coach
www.coach4u.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Portret użytkownika Łukasz Kacprowicz

Dodałbym jeszcze: najpierw zrozum, potem staraj się być zrozumiany.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).