Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak uniknąć najczęstszych błędów w prowadzeniu biznesu

office | Przestrzeń dla biznesu

Z poniższego artykułu dowiesz się o trzech najczęstszych błędach podczas prowadzeniu biznesu oraz jak ich uniknąć lub zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

1. Nie popełniaj błędów, które popełnił już ktoś inny!
Mówi się, że człowiek uczy się na błędach, i rzeczywiście tak jest, ale nikt nie powiedział, że zawsze na błędach własnych. Część z Was z pewnością kojarzy projekt Failway. Jest to pierwsza w Polsce konferencja dotycząca porażki w biznesie, którą organizuję razem z Krajową Izbą Gospodarczą. Na tej konferencji skupiamy się na błędach przedsiębiorców, które popełnili w przeszłości, ale nie mamy na celu gloryfikowania porażki. Nie jest to konferencja, która mówi o tym, że jeśli się nie przewróciłeś, to nie jesteś na właściwej drodze. Chodziło o zebranie w jednym miejscu ludzi, którzy popełnili wiele poważnych błędów biznesowych, ale się z nich podnieśli. Osobiście bardzo lubię uczyć się z czyichś doświadczeń, ale tylko wtedy, jeśli oni sami te doświadczenia przepracowali i wyciągnęli z nich wnioski. Kolejne popełniane przez Ciebie błędy nic nie znaczą w kontekście przyszłości, jeżeli nie potrafiłeś sobie wyjaśnić, co było powodem tego problemu, i dlaczego nie osiągnąłeś celu, jaki sobie wcześniej wyznaczyłeś. Ucz się na czyichś błędach!

2. Nie rób błędów, które są oczywiste!                                     

Możesz sobie po prostu wpisać w wyszukiwarkę Google „10 najczęstszych błędów popełnianych przez przedsiębiorców”. Prawdopodobnie większość z tych błędów zostanie popełniona w przypadku pierwszych biznesów, ale po co, skoro można ich uniknąć. Jeżeli człowiek w świadomy sposób podejdzie do przygotowania siebie do prowadzenia biznesu, zrobi dokładny research tego, jakie są najczęstsze błędy i odpowiednio wcześniej zabezpieczy się przed nimi. Nie oznacza to jednak, że nie będzie popełniał żadnych błędów, ale będą to błędy innego rodzaju. Nie będą to błędy osoby początkującej, ale błędy pojawiające się na kolejnym etapie, które są naturalnym efektem wzrostu. Nie popełniaj błędów wynikających z niewystarczającego przeresearchowania informacji w zakresie biznesu, którym zamierzasz się zająć!

3. Nie porywaj się na projekty, w których nie masz żadnego doświadczenia!

Najczęstszym błędem dostrzeganym przeze mnie u przedsiębiorców jest to, że zabierają się za projekty, w których absolutnie nie mają żadnego doświadczenia.

Jestem ogromnym fanem realizowania takich projektów, które oparte są o moje naturalne zdolności, o moją naturalną wiedzę, o moje dotychczasowe doświadczenia, i na tym buduję kolejne rzeczy.
Wbrew pozorom, nie ma to nic wspólnego z budowaniem biznesu opartego na pasji. Widziałem wiele przedsiębiorstw, które powstawały dlatego, że ktoś lubił np. jeździć na nartach – zakładał wtedy serwis narciarski albo zajmował się sprzedażą butów narciarskich. Nie zawsze było to dobre, ponieważ pasja, spędzanie czasu na nartach, jest zupełnie czymś innym niż prowadzenie biznesu.
Warto też skupić się na tym, aby dokładnie poznać samego siebie, swoje silne i słabe strony. Wiem, że może to brzmieć jak banał, ale na banałach opiera się najczęściej wiele katastrof i upadków. Istotne jest więc to, aby wiedzieć, w czym jesteś słaby, a w czym lepszy. Jak to sprawdzać? Wrzucając się w nowe doświadczenia i sytuacje, aby poznać, jak reagujesz na nowe rzeczy, o których nie masz pojęcia, i poprzez trenowanie w sobie takiej postawy, która pozwala szybko zmieniać kurs. Bądź świadom zarówno swoich mocnych, jak i słabych stron!

Marcin Osman

Autor książki „Biznes ci ucieka” www.biznesciucieka.pl

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).