Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Anioły Biznesu – kluczowe wsparcie dla start-upów

Łukasz Kacprowicz | Młoda Krew Biznesu

Kim są Anioły Biznesu? Jaką rolę pełnią w rozwoju firm? Kiedy zacząć szukać Anioła i jak go znaleźć? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po świecie anielskich inwestycji.

Kim jest Anioł Biznesu?
Anioł Biznesu to prywatny inwestor, który decyduje się wspierać wybrane pomysły biznesowe, głównie w początkowej fazie ich działalności (start-up). Podstawową cechą, która wyróżnia Aniołów Biznesu od innych inwestorów, czy banków i funduszy jest to, że najczęściej nie angażuje on wyłącznie swoich środków finansowych. Dzieli się również z pomysłodawcą swoją wiedzą i kontaktami. Dla wielu przedsiębiorców wsparcie merytoryczne i zwiększenie wiarygodności przedsięwzięcia, dzięki obecności Anioła, okazuje się nawet bardziej wartościowe niż jego wkład finansowy.

Jakie korzyści czerpie Anioł z inwestowania w młode, niepewne biznesy? To proste – Anioł wspierając spółkę we wczesnej fazie rozwoju, akceptuje bardzo duże ryzyko, na które nie chcą się zdecydować inni inwestorzy. W zamian liczy jednak na ponadprzeciętne zyski. Ponieważ zależy mu, by po 3-6 latach osiągnąć jak największy zwrot, angażuje wszystkie swoje siły, by przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem.

Na zostanie Aniołem Biznesu decydują się najczęściej przedsiębiorcy na biznesowej emeryturze, którzy zebrali ogromne doświadczenie prowadząc własne firmy i chcą teraz ulokować swój kapitał w projektach z dużym potencjałem.

Dlaczego start-up potrzebuje Anioła?
Podstawową przeszkodą w rozwoju przedsiębiorstw we wczesnych fazach rozwoju są problemy finansowe, a raczej brak możliwości dokapitalizowania. Statystyki wskazują, że w większości innowacyjnych projektów zasoby własne pomysłodawcy, a także środki pozyskane od rodziny i przyjaciół ulegają wyczerpaniu, gdy kończą się badania nad produktem. Aby ich praca nie poszła na marne potrzebują zewnętrznego źródła kapitału. Banki nie chcą udzielić wsparcia takiemu przedsięwzięciu ze względu na brak zabezpieczeń, historii kredytowej oraz duże ryzyko. Z kolei fundusze nie są zainteresowane stosunkowo małymi projektami, głównie ze względu na duże koszty przeprowadzenia profesjonalnej wyceny firmy oraz analizy due diligence.

Właśnie wtedy warto zwrócić się po pomoc Aniołów Biznesu, którzy oferują kapitał (średnio 150 tys. – 5 mln zł.) oraz pomoc w zarządzaniu firmą – czyli know-how, kontakty w branży i doświadczenie. Stają się oni mentorami, podpowiadającymi najlepsze kierunki rozwoju projektu. Ponadto nie wymagają tak szczegółowej dokumentacji jak fundusze. Często wystarczają im odpowiednie cechy przedsiębiorcy i zespołu. Gdy jest między Aniołem a przedsiębiorcą „chemia” – obaj wierzą w projekt, ufają sobie nawzajem i chcą ze sobą współpracować przez najbliższe lata – Anioł będzie skłonny ponieść naprawdę duże ryzyko. Znane są przypadki, gdy cały koncept firmy, jego podstawowy pomysł na działanie, był zmieniany w trakcie rozmów przedsiębiorcy z Aniołem, jednak pozostawała chęć współpracy i stworzenia czegoś razem.

Anielska filozofia
To bardzo charakterystyczny element filozofii Aniołów Biznesu – inwestują oni nie tylko w projekt, ale – przede wszystkim – w jego twórcę. Często czynnikiem, który decyduje o nawiązaniu współpracy z Aniołem, jest właśnie silny, zaangażowany i zdeterminowany zespół, z którym inwestor czuje „chemię”, porozumienie, wróżące dobrą współpracę. Możliwość osiągnięcia zysku z inwestycji nie jest bowiem jedyną motywacją do zostania Aniołem Biznesu. Dla wielu znaczenie ma także chęć utrzymywania aktywności w biznesie, przyjemność płynąca z tworzenia nowych firm, samorealizacji, pogłębiania własnych doświadczeń, nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz możliwość dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem.

W zamian za kapitał i wsparcie merytoryczne, Anioły obejmują zazwyczaj pakiet mniejszościowy udziałów w nowej firmie (20-45% – jego wysokość jest ustalana indywidualnie). Chcąc być aktywnym członkiem zespołu i pełnić znaczącą rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem, obejmują najczęściej funkcję członka rady nadzorczej, rzadziej doradcy, obserwatora lub członka zarządu. Po upływie założonego czasu, gdy spółka się rozwinie, następuje wyjście Anioła z inwestycji, najczęściej przez sprzedaż udziałów pomysłodawcy, inwestorowi branżowemu lub funduszowi venture capital. Czasem odbywa się to poprzez wejście na giełdę. Anioł Biznesu, angażując się w projekt, świadomie rezygnuje z bieżących zysków. Są one realizowane podczas wyjścia kapitałowego, jako pochodna wzrostu wartości rynkowej firmy.

Jak znaleźć Anioła?
Najłatwiejszym sposobem na znalezienie swojego Anioła, jest zgłoszenie się do jednej z funkcjonujących w Polsce Sieci Aniołów Biznesu. Są to organizacje skupiające w swoich szeregach Anioły Biznesu, zajmujące się kojarzeniem przedsiębiorców z inwestorami, jednocześnie oferując bezpłatne szkolenia z zakresu prowadzenia i rozwijania swojego biznesu, dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Największa polska sieć to Lewiatan Business Angels, są także m.in. Polban, Amber, Resik. Na ich stronach internetowych znaleźć można formularze zgłoszeniowe, w których opisać należy skrótowo swój pomysł na biznes. Pamiętać jednak należy o tym, by mieć przygotowany również bardziej szczegółowy biznesplan oraz wszechstronną analizę przedsięwzięcia – im więcej możemy powiedzieć o naszym projekcie, im lepiej znamy ryzyka i szanse, im lepiej przeanalizowaliśmy nasz produkt oraz produkty konkurencji – tym większe szanse na znalezienie inwestora. Warto też zauważyć, że zgłoszenie się do sieci nic nie kosztuje – a zysk dla naszego pomysłu może być ogromny.

Anioły biznesu

Szczegółowe informacje o działalności Sieci Aniołów Biznesu oraz planowanych szkoleniach znaleźć można na ich stronach internetowych:
Lewiatan Business Angels: www.lba.pl
Amber: www.amberinvest.org
Polban: www.polban.pl
Resik: www.resik.pl

Portret użytkownika Adrian

Bardzo treściwy i dobry artykuł opisujący tak mało znaną metodę pozyskiwania kapitału, jeśli interesuję was ten temat, proponuje również przeczytać o Polskiej Sieci Aniołów Biznesu na stronie poniżej, kim są i jakie dokładnie oferują korzyści.
http://finansefakty.pl/biznes/anioly-biznesu/
Serdecznie zapraszam

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).