Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Co Cię powstrzymuje przed rozpoczęciem biznesu?

Michał Toczyski | Wiedza dla Sukcesu

I czy ta ścieżka na pewno jest właśnie dla Ciebie?

Mając przed Sobą obraz rozkręcenia własnej firmy, może Cię wypełniać lekki dreszczyk emocji. Nie wiesz, jak Ci się to uda. Pewnie wpadłeś na genialny pomysł, chcesz być pionierem, jedynym w Swojej branży. Wyobrażasz Sobie, do jakich pieniędzy Cię to zaprowadzi. Będziesz wolny finansowo, staniesz się szczęśliwy, bo zrezygnujesz z etatu, nareszcie znajdziesz wolny czas.

A później... zderzenie z rzeczywistością. Okazuje się, że potrzebujesz finansów na: programistów, biuro rachunkowe, porady prawne, pracowników, nowy sprzęt i tak dalej. I dochodzisz do rozstaju dróg. Albo zrezygnujesz i powrócisz do etatu, albo będziesz działać dalej i ominiesz trudności. Kreatywność w rozwiązywaniu problemów bardzo Ci się przyda.

Często prowadzenie firmy wydaje nam się łatwe. Jednak dopóki tego nie rozpoczniesz, nie wiesz, jak bardzo teoria różni się od praktyki. Potrzebujesz do tego czasu. Prawdopodobnie na początku staniesz się samozatrudnionym. Uświadom Sobie, czy jesteś na tyle wytrwały, żeby temu sprostać. Pomimo tego wszystkiego biznes to sposób na życie dla LENIWYCH.

Jeśli jesteś leniwy, to popracujesz kilkanaście godzin dziennie, a kiedy przedsięwzięcie się rozwinie, zatrudnisz nowe osoby i oddelegujesz wiele obowiązków zyskując własny czas. Pamiętaj - coś za coś. Czy wolisz przez całe życie robić etat, załóżmy 8 godzin dziennie, czy może najpierw popracujesz więcej, by Ci się to kiedyś zwróciło?

Biznes jest dla przedsiębiorczych. Nikt nie zagwarantuje Ci zysków, klientów, odpowiednich współpracowników... Ty się o to postarasz. Jako organizator, bo tak można nazwać właściciela biznesu, sterujesz całym przedsiębiorstwem w określonym kierunku. Jesteś odpowiedzialny za pracę podwładnych. I potrzebujesz umiejętności przywódczych, którymi odznacza się tylko kilka procent społeczeństwa. A tylko jeden to liderzy szczególni.

Podobno można się tego nauczyć. Jak? Interesować się tym. Książki, szkolenia... a przede wszystkim WŁASNA PRAKTYKA. Lider to osoba, która się ZGŁASZA. Jest pierwsza i najpierw. Charakteryzuje ją pewność siebie, charyzma, dobre kontakty interpersonalne, umiejętność motywowania innych, autorytet i tysiąc innych cech. Wystarczy popatrzeć na największych przywódców świata - Jezusa, Jana Pawła II, Martina Luthera Kinga, Gandhiego... Wielu ich było. Każdy wniósł coś wartościowego do świata, w którym żył.

A czemu by po prostu nie zatrudnić lidera? Jeśli sam nie masz takich zapędów, można to oddelegować. Pamiętaj jednak, że potrzebujesz zdolności organizacyjnych, by to wszystko ogarnąć.

Co Cię jeszcze może powstrzymywać?

"A co znajomi na to powiedzą?". Może właśnie rodzina i bliskie Ci osoby odradzają założenie firmy. W tym momencie nie warto się z nimi kłócić. I tak wiedzą swoje. Po prostu działaj, rób dalej, zobaczysz wyniki i przedstawisz je znajomym. Kto wie? A może za Twoim przykładem same zaczną dążyć do dochodu pasywnego, finansowej niezależności?

Wcześniej poruszyliśmy temat braku kapitału. O ile wydaje się, że to poważna przeszkoda, o tyle można ja łatwo ominąć. Jak? Za pomocą barteru. Wymieniając się usługami czy po prostu oferując coś w zamian oszczędzamy bardzo wiele pieniędzy. Jeśli prowadzisz szkolenia, a ktoś inny umie budować strony internetowe, to możliwe, że się dogadać. Dasz mu bezpłatne uczestnictwo w kursie w zamian za stworzenie witryny. To oczywiście przykład, jedynie chcę Ci uświadomić, że nie zawsze musisz płacić... pieniędzmi.

Inny sposób? Płatność od wyniku. Tak, jak w programach partnerskich - dopiero, kiedy zamówienie zostanie opłacone, handlowiec dostaje prowizję. Proste? Wciel to do Swojej firmy, jeśli uważasz, że istnieje taka potrzeba.

Brak czasu. Czy uważasz to za przeszkodę? Jeśli tak, to zastanów się, jak mógłbyś Swój czas wykorzystywać efektywniej. Zrezygnuj ze zbędnych działań, które nie przynoszą odpowiedniego rezultatu. Czy to będzie oglądanie telewizji, czytanie nic nie wnoszących książek czy zbyt długie rozmowy "o niczym". Niektórych spraw warto się pozbyć, by osiągnąć cele, marzenia i zyskać dodatkowy czas.

Zastanawiaj się, czy wykorzystujesz ten zasób wystarczająco efektywnie?

I co jeszcze? Co jeszcze ogranicza rzesze ludzi przed pójściem "na swoje" i odmienieniem ich życia?

Brak pomysłu. Wyobraź Sobie, że w Twoim mieście pojawia się 100 nowych sklepów spożywczych. Co się stanie w ciągu roku? Koło 80 z nich zbankrutuje. Kilkanaście będzie się jeszcze trzymało na rynku, a kilka odniesie pewien sukces. To wszystko zależy od Twojej wiedzy, kontaktów, doświadczenia, umiejętności i innych zasobów. Doskonaląc się dostajesz szansę, by znaleźć się właśnie po "tej lepszej" stronie.

Czy potrzebujesz jakiegoś genialnego, wspaniałego i cudownego pomysłu rozpoczynając biznes? Niekoniecznie. Czasami nawet to przeszkadza. Jak to możliwe?

Słyszałeś może o błękitnym oceanie? Wtedy, kiedy pragniesz dokonać nowatorskiego przedsięwzięcia, być pierwszym w Swojej dziedzinie, to mówi się, że wybierasz strategię błękitnego oceanu. Pamiętaj jednak, że jak zacznie Ci przynosić dochody, to inni też chcą na tym skorzystać. I już nie jesteś jedyny w branży. Zawsze w którymś momencie pojawia się konkurencja.

Inny przypadek. Zakładasz kolejną kwiaciarnię, herbaciarnię, sklep internetowy... I teraz zdecydowałeś się na strategię czerwonego oceanu. Czy różni się ona od poprzedniej?

1. Pomysł został już sprawdzony.
2. Istnieją pewne, wyznaczone już zasady na rynku.
3. Klienci znają już produkt i nie trzeba ich do niego przekonywać.
4. By odnieść sukces, trzeba być po prostu o krok do przodu, niż konkurencja.
5. Łatwo poznać grupę docelową, która korzysta ze znanych już produktów.

Zastanów się dwa, a najlepiej trzy razy, zanim powiesz: "nie mam pomysłu na biznes i to mnie ogranicza". OK?

Podsumowując... ogranicza Cię tylko Twój umysł. Wszystkie powody, które zatrzymywały Cię przed rozpoczęciem firmy, to najprawdopodobniej wymówki. Zacznij działać, szukaj rozwiązań i naucz się motywować samego Siebie!

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).