Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Dłużnicy - jak się przed nimi ustrzec

Redakcja | Przestrzeń dla biznesu

Sprawdzenie wypłacalności potencjalnego partnera biznesowego to jedna z czynności, która jest wykonywana zanim dojdzie do podpisania umowy o współpracy. Rozwój narzędzi, dostępnych także poprzez serwisy internetowe, do tego dostęp do raportów generowanych przez różne instytucje prowadzące rejestry kontrahentów z pewnością pomagają przy wyborze najlepszych partnerów. Czy jednak sprawdzenie kontrahenta w rejestrze pozwala się ustrzec przed nierzetelnymi partnerami?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Korzystanie z rejestrów, prowadzonych w ramach KRD (rejestr dłużników), BIK a nawet BIG pozwala na sprawdzenie historii firmy. O ile BIK wykorzystywany jest najczęściej przez instytucje finansowe, o tyle z BIG i KRD mogą korzystać firmy z innych sektorów gospodarki czy nawet osoby indywidualne. W przypadku rejestrów prowadzonych w KRD dostępność informacji jest na tyle duża, że na ich podstawie można generować odpowiednie raporty. O taki raport można wystąpić, aby sprawdzić potencjalnego partnera i jego terminowość w dokonywaniu płatności. Co ciekawe także osoby indywidualne oraz firmy występują o wygenerowanie raportu o sobie i w swoim imieniu. 

Co w takim raporcie może się znaleźć? Rejestry prowadzone przez KRD pozwalają na dokonanie wpisów przez firmy i kontrahentów, względem których przedsiębiorstwo ma zaległości w płatnościach. To właśnie takie wpisy są przypisane do danej osoby lub przedsiębiorstwa. Zaległości, które powstały względem innych firm czy osób, mogą mieć wpływ na postrzeganie danej firmy jako niesolidnej. Także banki przyjmując wnioski o udzielenie kredytu sprawdzają dostępne na rynku rejestry pod kątem wiarygodności informacji, udzielanych przez potencjalnego kredytobiorcę. Dłużnik wpisany do KRD może nie uzyskać kredytu bankowego.Jednocześnie firmy coraz częściej korzystają z możliwości wpisania do rejestru dłużników swoich kontrahentów, którzy zalegają z płatnościami. Niejednokrotnie także zlecają KRD prowadzenie działań z zakresu windykacji prowadzonej na kosz nierzetelnego dłużnika. Wpisanie firmy do KRD może ulec wykasowaniu po uregulowaniu wszelkich zobowiązań finansowych względem firm, które dokonały wpisu na rzecz nierzetelnego dłużnika

Sprawdź też: Praca w KRD opinie

 

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).