Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak poszukiwania podwodne zyskują na udziale robotów?

Redakcja | Przestrzeń dla biznesu

Poszukiwania podwodne są niezwykle złożonym procesem, w którym pod uwagę trzeba brać szereg czynników, żeby wspomnieć tylko o warunkach atmosferycznych, warunkach obecnych w samym akwenie czy bezpieczeństwo płetwonurków. Zazwyczaj jest to przedsięwzięcie zakrojone na szeroką skalę, które wymaga intensywnej pracy dobrze skoordynowanego zespołu.

Rozwój techniki doprowadził do tego, że dzisiaj możemy zastosować technologie, które znacząco ułatwiają zadanie i, co szczególnie istotne, czynią poszukiwania podwodne bardziej wydajnymi czasowo. Wszystko dzięki użyciu zdalnie sterowanych robotów podwodnych i urządzeń hydroakustycznych, które pomagają w poszukiwaniach topielców, wraków statków i pojazdów, a także innych przedmiotów.

Jak wyglądają prace podwodne z udziałem robotów?

Działania z użyciem robotów to nie tylko poszukiwania podwodne - usługi świadczone za ich pomocą to rozmaite prace podwodne, takie jak choćby inspekcje mostów czy zbiorników przeciwpożarowych. Niezależnie od rodzaju prowadzonych działań, za użyciem robotów podwodnych stoją podobne argumenty. Do ich zalet należą:

  • nieograniczony czas pracy - robot jest oczywiście urządzeniem mechanicznym, a co za tym idzie nie reaguje na warunki środowiskowe tak jak człowiek. Nie ma ryzyka wystąpienia hipotermii, choroby dekompresyjnej czy po prostu wyczerpania organizmu, co może wystapić w przypadku płetwonurka.
  • możliwość działania na znacznej głębokości - czyli takiej, która przekroczyłaby granice fizjologiczne nurka,
  • szybkość i precyzja ruchów,
  • zwiększenie komfortu psychicznego ratowników - nie ma potrzeby, żeby ktokolwiek schodził pod wodę na czas poszukiwań, a ewentualne działanie ludzi można ograniczyć do wydobycia przedmiotów po uprzednim zlokalizowaniu ich przez robota,
  • szeroki materiała sprawozdawczy - kamery zamontowane na robocie pozwalają na zebranie obszernego materiału foto/video.

Poszukiwania podwodne mogą sporo zyskać na korzystaniu z robotów podwodnych

Wymienione zalety przynoszą tym więcej korzyści, im bardziej złożone jest samo zadanie. Np. w przypadku kiedy prace podwodne odbywają się w jaskiniach pod powierzchnią wody bądź w warunkach, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla płetwonurków. Poszukiwania podwodne prowadzone przez policję czy straż pożarną często mają miejsce w głębokich akwenach o złej wizurze, z dużą warstwą mułu, co dodatkowo komplikują nurty i prądy wodne występujące na powierzchni wody. To ekstremalne warunki, które nie tylko w naturalny sposób obniżają możliwości płetwonukrów, ale również mogą narazić ich zdrowie i życie.

Poszukiwania podwodne - usługi z tego zakresu świadczą również firmy zewnętrzne

Specjalistyczny sprzęt, którego używa się do poszukiwań i prac podwodnych jest na tyle kosztowny, że korzystniej jest wynająć zewnętrznego operatora na potrzeby określonych działań niż utrzymywać flotę takich podwodnych robotów. Ta zależność sprawia, że na rozwija się rynek firm oferujących tego typu usługi. Jedną z nich jest np. polski Eversub, który poza pomocą przy poszukiwaniach podwodnych wykonuje również inspekcje mostów czy zbiorników przeciwpożarowych.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).