Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Karta kredytowa za granicą – ile to kosztuje?

Michał Toczyski | Przestrzeń dla biznesu

Płacenie kartą kredytową podczas zagranicznych podróży po krajach strefy euro może sporo kosztować. Różnice w kosztach użytkowania między najtańszą i najdroższą kartą kredytową wynoszą aż 700 zł.

Przy obliczaniu kosztów kart kredytowych i kont walutowych przyjęto 3-miesięczny okres użytkowania i limit w wysokości 10 tys. zł. Najlepszą ofertę proponuje Plus Bank (koszt użytkowania karty to 97,50 zł), a najdroższą kartę kredytową wydaje mBank (3 miesiące użytkowania to łączny koszt 787,50 zł).

Oprócz kosztów użytkowania równie ważny jest kurs waluty, po którym bank przelicza środki dostępne w złotówkach. Dzięki temu klient może sprawdzić, ile euro będzie miał w rzeczywistości do dyspozycji. Podobnie jak w przypadku kosztów użytkowania – różnice są znaczące. Wybierając najmniej atrakcyjną ofertę banku, klient może stracić aż 140 euro. Posiadacz karty kredytowej Raiffeisen Polbanku z limitem 10 tys. zł będzie mieć do dyspozycji 2392,34 euro (najkorzystniejszy kurs wymiany), a w BOŚ Banku będzie to 2252,25 euro.

Warto również pamiętać, że niektóre banki: BGŻ, Bank Millennium oraz mBank pobierają dodatkową prowizję za przewalutowanie transakcji z euro na złotówki.

Karta kredytowa vs. konto walutowe

Założenie konta walutowego jest tańszym rozwiązaniem niż korzystanie z karty. Klienci mBanku, Citi Handlowego i banku BGŻ dokonując transakcji w krajach Unii Europejskiej, nie ponoszą żadnych kosztów za obsługę i użytkowanie konta walutowego i karty debetowej. Tutaj równie ważny jest kurs wymiany waluty – wybór najdroższej oferty oznacza stratę 105 euro. Raiffeisen Polbank przelicza złotówki w oparciu o najkorzystniejszy kurs: 10 tys. zł na koncie walutowym to 2393,36 euro, zaś klienci T-Mobile Usługi Bankowe otrzymają jedynie 2287,65 euro do dyspozycji. Jednak wśród 22 banków oferujących kartę kredytową, jedynie 13 może zaproponować swoim klientom założenie konta walutowego.  

Więcej informacji na temat kosztów użytkowania kart kredytowych i kont walutowych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Egipcie i Japonii znajdziesz w Raporcie Comperia.pl.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).