Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Nie oceniaj

Łukasz Kacprowicz | Wiedza dla Sukcesu

Jednym z podstawowych błędów jakie popełniamy, jest ocenianie ludzi. "Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni". Jeżeli oceniasz kogokolwiek, to tak naprawdę nikogo nie oceniasz, tylko siebie.

Wydając osąd, zawsze w jego centrum ustawiasz siebie np. gdy mówisz o kimś, że jest stary, to znaczy, że jest starszy od Ciebie. Gdy mówisz młody, znaczy, że młodszy; biedny, znaczy, że biedniejszy od Ciebie; bogaty znaczy, że bogatszy itp.

Osądzanie, to koncentracja na tym, co nas dzieli. Natomiast proces mentalnego dojrzewania, to umiejętność dostrzegania tego, co nas łączy. Osądzanie wynika z naszych kompleksów i niedojrzałości psychicznej.
Często również brak właściwej komunikacji powoduję błędną ocenę. Np.: Jeden z moich znajomych był kiedyś (dawno temu) w Związku Radzieckim. Przyjechał do hotelu i pierwszym pytaniem, jakie zadała mu pani w recepcji, było czy ma broń. On zdziwił się i mówi, że nie ma broni. Na to ona, że jeżeli nie ma broni, to nie może w tym hotelu zostać. On się wystraszył i mówi, że jeżeli niezbędna tu jest broń to on lepiej pójdzie do innego hotelu. I już się zbierał do wyjścia, kiedy ktoś wyjaśnił mu, że po rosyjsku broń znaczy rezerwacja.

W różnych sprawach życia, czasem i najprostszych, często nie możemy się porozumieć. Najwięcej kłopotów, począwszy od kłótni małżeńskiej a skończywszy na wojnach światowych, wynika z braku właściwej komunikacji wymikającej z błędnych ocen.