Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Kiedy warto zainwestować w fundusze ETF?

office | Przestrzeń dla biznesu

Fundusze ETF wyróżniają się wśród innych instrumentów finansowych niskim poziomem ryzyka, dużą popularnością wśród początkujących inwestorów oraz prostym sposobem działania, który pozwala na dokonanie inwestycji bez specjalistycznej wiedzy na temat działania rynku finansowego. Czym są fundusze ETF? W jakich sytuacjach warto w nie zainwestować? Jakie są ich wady i zalety? Sprawdziliśmy to!

Fundusze ETF - podstawy

Pod względem formalnym fundusze ETF nie różnią się zbyt wiele od klasycznych funduszy inwestycyjnych. Są one publicznie notowane na giełdzie, dzięki czemu każdy zainteresowany podmiot może nabyć lub zbyć tzw. jednostki uczestnictwa, które uprawniają do uzyskania dywidendy. Kluczową różnicą jest mechanizm działania, który opiera się na możliwie wiernym odwzorowaniu wybranego indeksu giełdowego czy walutowego. Wyjaśnimy to na konkretnym przykładzie. Fundusz ETF oparty na NYSE dokładnie skopiuje skład wszystkich aktywów wchodzących w skład nowojorskiej giełdy, dzięki czemu wzrost lub spadek wartości funduszu będzie dokładnie taki sam, jak zmiana wartości NYSE. Portal finansowy The Motley Fool zauważa, że inwestowanie w fundusze ETF wiąże się z oczywistymi zaletami - poza rzadkimi okresami kryzysu gospodarczego giełdy krajów wysokorozwiniętych rosną w ujęciu rokrocznym, dzięki czemu ten rodzaj instrumentu finansowego bywa często wykorzystywany w celu zrównoważenia bardziej ryzykownych inwestycji. Ponadto zarządzanie funduszami ETF jest o wiele tańsze niż w przypadku ich tradycyjnych odpowiedników, co przekłada się na wypłatę wyższej dywidendy w przypadku osiągnięcia zysków.

W jakich sytuacjach warto zainwestować w fundusze ETF?

Opisaliśmy już pokrótce najważniejsze zalety inwestowania w fundusze ETF, ale warto jeszcze rozwinąć ten temat. Wśród doświadczonych inwestorów panuje przekonanie, że ETF-y są idealną pozycją uzupełniającą portfolio o "bezpieczniejszy" rodzaj inwestycji. Bywają też one wykorzystywane jako przeciwwaga przy agresywnej strategii grania na spadki. By zainwestować w fundusze ETF należy założyć konto u brokera ETF, którym najczęściej są platformy inwestycyjne, czyli wyspecjalizowane serwisy umożliwiające inwestorom zakup różnego rodzaju instrumentów finansowych. Oferują one niskie prowizje oraz szeroki wybór funduszy ETF - przejdź do strony Saxo, by dowiedzieć się więcej!

Fundusze ETF stanowią jeden z najchętniej kupowanych aktywów. Ich duża popularność wśród inwestorów to najlepszy dowód na to, że stanowią one atrakcyjną okazję, a zarazem użyteczne narzędzie, które przyda się przy projektowaniu każdego portfolio, niezależnie od przyjętej strategii inwestycyjnej.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).