Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Lokata czy konto – co lepsze?

Michał Toczyski | Przestrzeń dla biznesu

Oszczędzać warto i to bez dwóch zdań. Można chociażby trzymać pieniądze w domowym sejfie. Jednak bezpieczniej jest korzystać z dedykowanych produktów bankowych. Comperia.pl przeanalizowała konta oszczędnościowe i lokaty, które oferują polskie banki.

Porównywarka finansowa Comperia.pl przyjrzała się 34 bankom mającym w ofercie konta oszczędnościowe i lokaty terminowe. Najważniejszą rzeczą jaka odróżnia większość rachunków i kont oszczędnościowych, jest elastyczność wypłaty środków, która w przypadku lokat jest ograniczona i nierzadko powoduje utratę zgromadzonych oszczędności.

W pogoni za procentami

Raport opracowany przez Comperia.pl udowadnia, że oprocentowanie kont oszczędnościowych jest wyższe, jednak tylko w porównaniu z lokatami miesięcznymi i wynosi przeciętnie 2,02 proc. (lokaty – 1,77 proc.). Tylko w nielicznych przypadkach oprocentowanie 3-miesięcznych lokat lub dłuższych jest niższe niż oprocentowanie rachunku oszczędnościowego. Natomiast dwuletnie lokaty mają już wyższe oprocentowanie. Analitycy Comperia.pl, zwracają uwagę, że konta oszczędnościowe przyciągają klientów atrakcyjnymi warunkami, które najczęściej obowiązują tylko przez pewien określony czas. – Po upływie promocyjnego okresu, warunki zmieniają się znacząco na niekorzyść klientów. Więcej niż co trzeci z analizowanych przez nas banków proponuje atrakcyjny poziom oprocentowania wyłącznie w ramach oferty specjalnej, która obowiązuje zwykle maksymalnie przez kilka pierwszych miesięcy. Po ustaniu okresu promocyjnego, oprocentowanie środków w wielu przypadkach wraca do poziomu niższego o ponad połowę – mówi Marta Ośko z Comperia.pl.

Czy dłużej zawsze oznacza lepiej?

Z raportu wynika, że zdecydowanie tak. Lokata to innymi słowy pożyczka udzielona bankowi przez klienta. Im dłużej pieniądze będą w banku – zarobimy więcej. Nie dotyczy to jednak lokat 3-miesięcznych, które mogą pochwalić się oprocentowaniem minimalnie wyższym niż lokaty półroczne. Wynika to z tego, że banki częściej oferują promocyjne, wyższe oprocentowanie lokat na krótsze okresy, np. na 3 miesiące. Porównując lokaty na 3 i 6 miesięcy oraz 6 i 12 miesięcy, tylko w co czwartym banku dłuższy okres oszczędzania nie wiązał się z wyższym oprocentowaniem.

Bank bankowi nierówny

A dokładniej – przezorny klient zdecyduje się na więcej niż jedną lokatę w więcej niż jednym banku. Analitycy sprawdzili jaki przynoszą roczny zysk: lokaty miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne. Uzyskane dane pozwoliły na wnioski, że największy zysk osiągnęła osoba, która w ciągu roku założyła cztery 3-miesięczne lokaty i po roku łącznie zyskała 194,92 zł z tytułu odsetek. Mniej o 32,51 zł czyli 162,41 zł zarobił klient, który wybrał roczną lokatę, pomimo że była to najkorzystniejszą dostępna oferta (Lokata Prezesa w GetinOnline).

Podsumowanie

·      Oprocentowanie lokat najczęściej jest wyższe niż kont oszczędnościowych.

·      Dłuższa lokata – wyższe oprocentowanie (wyjąwszy promocje).

·      Najkorzystniejsze są promocyjne lokaty kwartalne skierowane zwykle do nowych klientów, z których jednak można skorzystać jednorazowo.

·      Konto oszczędnościowe zapewnia większą elastyczność wypłat w porównaniu do lokat.

Źródło: Raport „Mity na temat oszczędzania”, http://www.comperia.pl/comperiapl-sprawdza-mity-dotyczace-oszczedzania.html

 

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).