Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Sprawdź, co warto wiedzieć o księgowości!

office | Przestrzeń dla biznesu

Jesteś właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej i nie wiesz, jak prowadzić księgowość w swojej firmie? Jak w wielu przypadkach, tak i w tym, możesz zająć się tym samodzielnie lub zlecić to zadanie firmie zewnętrznej. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony, które warto poznać. Nie wiesz, która opcja będzie dla Ciebie odpowiednia? Sprawdź, co musisz wiedzieć o rachunkowości na początku swojej przygody bycia przedsiębiorcą i wybierz optymalny sposób prowadzenia księgowości!

 

Księgowość w jednoosobowej firmie – o czym trzeba pamiętać?

Podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wybierają najczęściej tak zwaną małą księgowość – to uproszczona forma rachunkowości, w której dominującym sposobem rozliczania jest Księga Przychodów i Rozchodów. Polega na ewidencjonowaniu wpływów firmy na podstawie faktur i rachunków – księgowanie sprzedaży i wydatków przebiega stosunkowo szybko i sprawnie, można je także przeprowadzić online. Ewidencji podlegają także inne obszary związane z prowadzoną działalnością i zależne od jej specyfiki. To między innymi wykaz wyposażenia niezbędnego do funkcjonowania firmy, spis pojazdów – wraz z ich przebiegiem, środków trwałych i wartości niematerialnych oraz prawnych. Warto zapoznać się z wymogami prawnymi, które dokładnie określają wysokość wartości podlegających obowiązkowi ewidencjonowania.

Czy poradzisz sobie sam z księgowością swojej jednoosobowej firmy?

Na to pytanie każdy właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej musi odpowiedzieć sobie sam. Warto pamiętać, że istnieją programy tworzone specjalnie z myślą o osobach, które chcą samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy. Trzeba co prawda zapłacić za możliwość korzystania z nich, jednak większość jest wystarczająco intuicyjna i prosta w obsłudze, aby nawet laik bez doświadczenia poradził sobie z dokonywaniem rozliczeń czy tworzeniem ewidencji. Oczywiście potrzeba do tego sporego zaangażowania – nie wszyscy przedsiębiorcy mają ochotę poświęcać swój czas na zajmowanie się sprawami księgowymi i wolą przeznaczyć go na zadbanie o rozwój firmy, projektowanie strategii marketingowych czy zdobywanie klientów. W takim przypadku trafniejszym rozwiązaniem okazuje się powierzenie księgowości kancelarii zewnętrznej.

Zalety skorzystania z usług biura rachunkowego

Choć księgowość w jednoosobowej firmie jest prosta i nie tak skomplikowana, jak w dużych przedsiębiorstwach, nie każdy musi angażować się w jej prowadzenie. O wiele łatwiej jest zlecić to zadanie profesjonalistom – wiąże się to z szeregiem zalet, wśród których należy wymienić:

  • oszczędność Twojego czasu, który możesz poświęcić na rozwój swojej firmy,
  • brak ryzyka pomyłki w procesie prowadzenia ewidencji czy rozliczania – powierzając księgowość w ręce biura rachunkowego, masz pewność, że wszystkie terminy zostaną dotrzymane, dzięki czemu unikasz stresu i potencjalnych kar pieniężnych za opóźnienia,
  • kompleksową obsługę księgową biura, które poznaje Twoją działalność i służy doradztwem merytorycznym na każdym etapie współpracy – możesz liczyć na porady księgowe i proponowanie zmian mających poprawić kondycję finansową Twojej działalności.

Księgowość w jednoosobowej firmie nie musi być problemem – powierz ją specjalistom lub skorzystaj z programów stworzonych do rozliczania małych przedsiębiorstw. Wybierz opcję najlepszą dla siebie i ciesz się z prowadzenia swojej działalności bez obaw o sprawy formalne.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).