Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Zmiana zasad odliczenia VAT od paliwa - korzystna?

Redakcja | Przestrzeń dla biznesu

Rok 2014 przyniósł zmiany w odliczaniu podatku VAT przez przedsiębiorców w związku z korzystaniem przez nich z samochodów służbowych. Zmiany te spowodowane są zastosowaniem w naszym kraju dyrektywy wykonawczej UE. Dzięki zmianom uregulowano sprawę wykorzystywania samochodów firmowych do spraw prywatnych i ustanowiono stawki, jakie można będzie odliczyć od podatku. Czy zmiany są korzystne?

Przyjęta ustawa miała na celu ujednolicenie zasad, na jakich stosowane jest odliczenie vat od paliwa w 2014 roku. Dotyczy to w głównej mierze samochodów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Kluczem jest zastosowanie służbowego pojazdu - choć powinny być one stosowane tylko do działalności gospodarczej, często zdarza się, iż wykorzystywane są również do spraw prywatnych. Ze względu na praktyczną niemożność skontrolowania, w jaki sposób wykorzystywane są samochody firmowe wprowadzono pojęcie "działalności mieszanej" - czyli zarówno gospodarczej, jak i prywatnej.

Posiadacze firmowych samochodów osobowych oraz o niskiej ładowności, określonej przez ustawę, nie będą mogli odliczać podatku VAT przynajmniej do 30.06.2015 roku. Warto zauważyć, iż jest to grupa pojazdów, której posiadaczom nigdy nie przysługiwało prawo do odliczania podatku od paliw. Nic więc pod tym względem dla nich się nie zmieniło.

Natomiast dla pojazdów innych niż samochody osobowe, o wysokiej ładowności (również określonej przez ustawę) odliczenie vat od paliwa w 2014 roku wynosi 50%. W przypadku natomiast pojazdów, które wykorzystywane są wyłącznie do celów gospodarczych użytkownik może odliczyć sobie pełne 100%. Przykładem takiego samochodu jest choćby Toyota hilux z jednym rzędem siedzeń, zakup i eksploatacja której upoważnia przedsiębiorcę do pełnego odliczenia podatku. Osoba prowadząca działalność gospodarcza powinna jednak móc w pełni udokumentować fakt wykorzystywania danego pojazdu wyłącznie do celów firmowych.

Do grupy pojazdów, których eksploatacja pozwala pełne odliczenie podatku, zaliczyć można również pojazdy, co do których istnieje pewność, iż nie będą one wykorzystywane do działalności prywatnej, jak na przykład koparka. Odliczenia vat dla wszystkich samochodów i pojazdów z tej grupy nie obowiązuje okres przejściowy, kończący się 30.06.2014 roku.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).