Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak zrozumieć drugą stronę?

Michał Toczyski | Przestrzeń dla biznesu

„Zaraz się zdenerwuję, wyjdę z siebie i stanę obok!”. A przecież na tym to polega. Powiedz mi szczerze… Jak chcesz uniknąć nieporozumień, jeśli nie dowiesz się, dlaczego Twój rozmówca reaguje w określony sposób?

Dysocjacja

Po prostu wyjdź z Siebie i stań obok. To naprawdę działa. A teraz… wyobraź Sobie drugą osobę, z którą miałeś konflikt. Skup się na tym, gdzie ją widzisz w przestrzeni. Skąd słyszysz jej głos.

W tym momencie fizycznie zrób krok do tyłu i popatrz na wyimaginowanego Siebie. Dlaczego zachowujesz się w taki sposób? Co Cię zdenerwowało? Jak bardzo wydaje Ci się to ważne?

Zrób krok w bok i popatrz na rozmówcę. Zastanów się, co myśli teraz druga osoba. Jakie chowa argumenty w rękawie? W czym ma rację? Co czuje? I co możesz zrobić, by poprawić tę sytuację?

NLPowcy nazywają to dysocjacją. A żeby podsumować całość ćwiczenia przesuń się jeszcze w bok, popatrz na obie strony, posłuchaj, co chcą powiedzieć i wyciągnij wnioski. To działa bez względu na to, jak wydaje się być proste!

Filtry percepcyjne

Nie ważne, czy masz okulary – i tak nosisz pewne szkiełka, przez które postrzegasz świat. Niektóre z nich są różowe, inne – niebieskie, jeszcze inne żółte czy zielone. Pozwalają Ci one zobaczyć tylko to, co chcesz widzieć – albo po prostu to, na czym się skupiasz!

Rozejrzyj się po pokoju i zapamiętaj wszelkie zielone rzeczy. Co tu widzisz zielonego? A teraz zamknij oczy… i przypomnij Sobie, co było czerwone. I jak? A teraz spójrz jeszcze raz na pokój – więcej czerwonych przedmiotów?

Pamiętaj, że Twój rozmówca ma własne filtry percepcyjne. Postrzega świat inaczej niż Ty. Dlatego zawsze postaraj się wybadać… co go interesuje? Co go pasjonuje? Jakie ma poglądy na różne sprawy i o czym lubi rozprawiać?

Zastanawiaj się, zanim coś powiesz. Jak druga osoba Cię zrozumie? Jeśli używasz aluzji, symboliki czy przypowieści… Czy ktoś inny też domyśli się, o co Ci naprawdę chodziło?

Z biegiem czasu nauczysz się to robić intuicyjnie, tak jak byś prowadził samochód. Jak jesteś dobrym kierowcą, to szczególnie się nad tym nie zastanawiasz, pracuje Twoja podświadomość. Działaj, a wzrośnie Twoje doświadczenie w komunikowaniu się!

Jak myślisz, co powinieneś teraz zrobić?

Racja. Kolejny rozdział!

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).