Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Myślenie strategiczne

Michał Toczyski | Wiedza dla Sukcesu

Wszystkie podejmowane przez nas decyzje wpływają na nasze życie w przyszłości. Większość osób podejmując swoje decyzje kieruje się głównie korzyściami przypadającymi na daną chwilę nie biorąc pod uwagę tego, jakie efekty ta decyzja może mieć za miesiąc, rok czy 5 lat.

I tak przeciętny Kowalski postawiony przed wyborem obejrzenia meczu w domu lub wybraniem się na konferencję, gdzie można zdobyć cenną wiedzę i poznać ciekawych ludzi, wybiera oglądanie meczu. Dlaczego? W tej chwili sprawi mu to przyjemność. Za miesiąc może będzie pamiętać wynik meczu ale za rok już na pewno nie.

Gdyby zamiast oglądnięcia meczu wybrał udział w seminarium, zapewne zdobyłby ceną wiedzę. Możliwe, że po upłynięciu roku nie pamiętałby wszystkiego, o czym była mowa, ale te najcenniejsze informacje pozostaną w jego głowie na długie lata.

Oprócz zdobytej wiedzy zapewne pozna kilka ciekawych osób. Poszerzy swoją listę znajomości, a może nawet osiągnie inne korzyści - podejmie współpracę przy projekcie. Z punktu widzenie przeciętnego Kowalskiego kierującego się osiągnięciem korzyści krótkoterminowych lepszym rozwiązaniem jest oglądniecie meczu, a niżeli wybranie się na szkolenie.

Po co myśleć o przyszłości i zadręczać się tym, co stanie się jutro? W jakim celu inwestować w swój rozwój? Potem czas pokazuje, kto miał rację. I zdecydowanej większości wychodzi na to, że ci „krótkowzroczni” się jednak mylili. Przez to, że widzieli zakręt, ale nie widzieli dalszej drogi wpadli w coś, co ja nazywam „wyścigiem szczurów”.

Ich życie często wygląda znacznie inaczej, niż to sobie wymarzyli. Zamiast robienia tego, co lubią, zmuszeni są do ciężkiej pracy i niskich zarobków. Zapewne czytając ten tekst uświadamiasz sobie, jak wiele było w Twoim życiu sytuacji. w których marnowałeś Swój cenny czas lub poświęcałeś go na osiągnięcie krótkoterminowych korzyści. Zastanawiasz się teraz, dlaczego tak postępowałeś?

Nie wiedziałeś o tym? Tak samo, jak nie wiesz, że zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne dobrze wpływają na Twoją kondycję A być może dla tego, że musiałeś? Że musiałeś oglądać seriale, mecze, teleturnieje? Musiałeś przeglądać portale internetowe, pudelki, na których głośno jest o tym co, jaka „gwiazda” zrobiła, w co się ubiera i na co wydaje pieniądze.

Chcesz wiedzieć dlaczego? Dlatego, że Twoja strefa komfortu Cię do tego zmusza. Każdego dnia mówi: „pośpij jeszcze chwilę, oglądnij jeszcze jeden film, poodwiedzaj różne strony internetowe”. Mówi Ci po to, aby było Ci „wygodnie” teraz. Możesz iść za głosem Swojej strefy komfortu lub możesz pomyśleć o przyszłości i robić to, co da Ci większe korzyści za miesiąc, rok czy 5 lat.

Zanim dojdziesz do wniosku, że chcesz myśleć strategiczne i działać aktywnie, zadaj Sobie jedno bardzo ważne pytanie:
„kim byś był dzisiaj, co byś umiał, kogo byś znał, co byś posiadał? ...gdybyś myślał i działał strategicznie od 5 lat!”

Jeśli przez te 5 lat działałeś aktywnie i myślałeś strategicznie zapewne dużo osiągnąłeś przez ten czas, a jeśli nie to pewnie uświadomiłeś sobie jak bardzo zmarnowałeś ostatnie 5 lat. Żeby więcej osiągnąć w przyszłości postanów sam Sobie, że od TEJ CHWILI będziesz chciał działać aktywnie, zwracając uwagę na to jakie konsekwencje dane decyzje przyniosą ci za pewien czas.

ZACZNIJ OD TERAZ KSZTAŁTOWAĆ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ.

Portret użytkownika Michał Toczyski

Działając taktycznie możemy zrobić średnio zarabiający biznes. Działając strategicznie możemy stać się liderami w branży. Potrzeba nam tego patrzenia w przyszłość, perspektyw, szerokich horyzontów. Zadawajmy sobie pytania: jaki będzie kolejny krok? dokąd mnie ta ścieżka prowadzi? gdzie chcę się znaleźć za 5 lat? jak to zrobić inaczej, szybciej, efektywniej? jak to osiągnąć łatwiej?

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale może nie starczyć nam czasu, by obejść je wszystkie.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).