Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Z jakim ryzykiem wiąże się inwestowanie w obligacje korporacyjne?

office | Przestrzeń dla biznesu

Każda inwestycja na rynku wiąże się z pewnym ryzykiem, a im wyższe oprocentowanie, tym większe ryzyko utraty zainwestowanego kapitału. Inwestor musi się z tym liczyć i zaakceptować to ryzyko, jeśli poważnie myśli o pomnażaniu kapitału na rynku inwestycyjnym. Jego rolą jest oszacowanie tego ryzyka i założenie, na jakie straty może sobie pozwolić. W przypadku inwestowania w obligacje korporacyjne ryzyko utraty kapitału jest wyższe niż na przykład w przypadku inwestowania w obligacje Skarbu Państwa, ale oczywiście wszystko zależy od tego, czyje obligacje nabędziemy. Rozsądny zakup może bowiem zminimalizować ryzyko niemalże do zera. A w końcu celem inwestora jest cieszyć się bezpiecznym, gwarantowanym i jednocześnie wysokim zyskiem.

Ryzyko stopy procentowej

Wzrost stóp procentowych prowadzi do spadku ceny obligacji korporacyjnych. Stopy procentowe mają również wpływ na odsetki w przypadku obligacji o zmiennym oprocentowaniu. Wskaźnikiem referencyjnym określającym wartość kuponu jest właśnie wysokość stóp procentowych – im wyższe, tym większy zysk nas czeka. Dlatego, jeśli spodziewamy się spadku stóp procentowych, lepiej decydować się na obligacje korporacyjne o stałym oprocentowaniu. Są one również korzystniejsze w przypadku długofalowych inwestycji, gdyż ciężko przewidzieć wysokość stóp procentowych na 5 lat do przodu.

Ryzyko kredytowe

Niestety inwestor również musi się liczyć z tym, że emitent obligacji korporacyjnych straci płynność finansową, a nawet jego firma splajtuje. W takim przypadku może nie tylko nie otrzymać należnych odsetek, ale również zainwestowanego kapitału. Ceny obligacji korporacyjnych upadających firm spadają na łeb na szyje, trudno jest się ich też pozbyć na rynku wtórnym. Możemy sobie również wyobrazić, jak długa jest kolejka po windykację należności od upadającej firmy, a inwestorzy stawiani są w tej kolejce na szarym końcu. Wyjściem z takiej sytuacji jest zabezpieczenie obligacji. Na przykład Blue Investment Group, spółka obracająca nieruchomościami pochodzącymi z rynku sekurytyzacji bankowej, zabezpiecza swoich inwestorów poprzez emisję obligacji do ksiąg wieczystych na hipotekę nieruchomości.

Nie należy bać się inwestycji, trzeba jednak podchodzić do nich z głową. Warto najpierw rozeznać się w rynku i dowiedzieć się, w co najlepiej obecnie lokować pieniądze. Nie mając doświadczenie, lepiej postawić na pewne inwestycje np. w nieruchomości i odpowiednio zabezpieczyć się przed podejmowaniem ryzyka.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).