Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ) – Co to jest i jak go otrzymać?

office | Przestrzeń dla biznesu

Na rynku pracy wciąż rośnie zapotrzebowanie na zawodowych kierowców. Nie każdy może jednak jako profesjonalista przewodzić ludzi lub mienie. Jest to bowiem jeden z zawodów regulowanych, które wymagają uzyskania stosownych uprawnień. Każdy przyszły kierowca powinien mieć indywidualny Profil Kierowcy Zawodowego. Co to jest i jak można go otrzymać?

 

Co to jest Profil Kierowcy Zawodowego (PKZ)?

Obecnie każdy, kto chce zacząć pracę jako zawodowy kierowca, musi najpierw uzyskać w lokalnym wydziale komunikacji indywidualny numer identyfikujący Profil Kierowcy Zawodowego, w skrócie: PKZ. Numer umożliwia przyszłemu kierowcy przystąpienie do szkoleń i egzaminów, organizowanych przez uprawnione jednostki. PKZ obowiązuje obecnie wszystkich kierowców, odbywających szkolenia wstępne, przyspieszone i okresowe.
PKZ ma postać elektronicznego dokumentu, który zawiera aktualne dane, dotyczące danego kierowcy. O jakich informacjach mowa? Są to m.in.:

  • aktualne orzeczenia lekarskie i psychologiczne, stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy,
  • aktualne dane personalne,
  • posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Szczegółowe wytyczne, dotyczące tematyki PKZ, regulują następujące akty prawa:

  • Ustawa z dn. 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami,
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 25 marca 2022 r. w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy,
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 15 kwietnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami,
  • Ustawa z dn. 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Do czego jest potrzebny PKZ?

Założenie Profilu Kierowcy Zawodowego jest obecnie podstawowym warunkiem, umożliwiającym zdobycie zawodowych uprawnień kierowcy. PKZ wymagają bowiem wszystkie instytucje, prowadzące kursy kwalifikacyjne dla kierowców początkujących i osób, podejmujących szkolenia okresowe. Mowa m.in. o ośrodkach szkoleniowych, wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego i komisjach egzaminacyjnych.
Pozytywnie rozpatrzony wniosek o wydanie PKZ stanowi bardzo ważną informację dla placówek szkoleniowych i egzaminacyjnych. Jest to zbiór najważniejszych informacji, dotyczących zawodowych predyspozycji i stanu zdrowia kandydata na kierowcę.
Brak dokumentu i numeru PKZ uniemożliwia przystąpienie do kursów uzupełniających, kursów przyspieszonych oraz egzaminów. Ten cyfrowy dokument jest więc potrzebny każdej osobie, która chce uzyskać świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy.

Jak wyrobić Profil Kierowcy Zawodowego?

PKZ wydają lokalne wydziały komunikacji, właściwe ze względu na miejsce zameldowania lub zamieszkania kandydata. Wniosek należy złożyć osobiście. Jakie dokumenty przedstawić w urzędzie – oto ich szczegółowy wykaz:

 

  1. wydrukowany i uzupełniony Wniosek o wydanie Karty Kwalifikacji Kierowcy (wzór pisma dostępny jest na stronie internetowej wydziału komunikacji, można również wypełnić wniosek na miejscu, z pomocą urzędnika),
  2. aktualne zdjęcie w kolorze o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm,
  3. oryginał i kserokopię prawa jazdy,
  4. dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport,
  5. oryginał i kserokopię orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy,
  6. oryginał i kserokopię orzeczenia psychologicznego, stwierdzającego brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy,
  7. oryginał i kserokopię świadectwa kwalifikacji zawodowej, potwierdzające uzyskanie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowe,
  8. dowód wniesienia opłaty administracyjnej.

Osoby, przystępujące do szkoleń okresowych lub doszkalających, przedstawiają też oświadczenie o wykonywaniu przewozu (lub zamiarze wykonywania przewozu) na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terenie Polski.
Podczas wizyty urzędnik sprawdzi, czy akta są kompletne. W przypadku weryfikacji pozytywnej numer PKZ zostaje przydzielony w ciągu 2 dni roboczych.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).