Jak urządzić pralnię chemiczną?
Profesjonalne pralnie chemiczne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Czyszczenie garniturów, garsonek, sukni wieczorowych czy ślubnych przewyższa możliwości przeciętnej pralki, którą większość ludzi ma w domu. Dodatkowo, oddając rzecz do pralni chemicznej liczymy na to, że zostanie ona nie tylko wyczyszczona, ale także wyprasowana i oddana w idealnym stanie. Jakie urządzenia są potrzebne w pralni chemicznej?
Jeśli decydujemy się na otwarcie pralni chemicznej, musimy odpowiednio wyposażyć taki salon. Oprócz maszyn do czyszczenia chemicznego niezbędne jest kilka innych urządzeń, które sprawią, że ubrania będą trafiały do klienta w jak najlepszym stanie.
Agregat chemiczny. Jest to podstawowe urządzenie w pralni chemicznej. Za jego pomocą czyści się ubrania w rozpuszczalniku organicznym. Cały proces czyszczenia trwa około 20 minut. Po wstępnym odplamieniu odzież trafia do agragatu, w którym odbywa się właściwy proces czyszczenia. Ubrania są poddawane działaniom specjalnych czynników organicznych, które łączą się z brudem i zostawiają czystą tkaninę. Następnie rzeczy są odwirowywane i suszone, czyli pozbawiane używanego do czyszczenia rozpuszczalnika. Opuszczają maszynę suche i czyste, gotowe do wyprasowania.
Stoły i kabiny deteszarskie. Służą do wstępnego odplamiania najbardziej zabrudzonych miejsc. Plamy czyści się za pomocą specjalnych pistoletów ciśnieniowych bądź parowych na stole lub w kabinach. Budowa tego urządzenia pozwala na szybkie odplamianie i natychmiastowe odprowadzanie środka chemicznego z blatu stołu.
Stoły prasowalnicze. Tu rozpoczyna się proces przywrócenia odzieży właściwego kształtu i gładkości. Stoły te są przeznaczone do prasowania ręcznego przy użyciu żelazka parowo-elektrycznego. Stół prasowalniczy zawiera wszystkie elementy niezbędne do tego procesu: podgrzewaną płytę główną z nadmuchem i odsysaniem powietrza, ramię prasulca, prowadnicę, lampę oraz samo żelazko.
Manekiny do prasowania. Dzięki niemu każda sztuka odzieży zyska właściwą formę, a tkanina nie będzie zbytnio naciągnięta lub zmarszczona w newralgicznych miejscach. Manekiny działają poprzez gorące powietrze i wysokie ciśnienie. Elastyczny kształtownik, połączony z działalniem ciepła nadaje ubraniom właściwy kształt. Manekiny mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie.
Pakowarka. To urządzenie pomocniczne, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób można zapakować wyczyszczone i wyprasowane ubrania. Zapakowanie odzieży zapobiegnie jej zabrudzeniu w pralni i podczas transportu, jak również uchroni wyczyszczone rzeczy przed działaniem czynników chemicznych używanych w pralni.
Transporter. To kolejne urządzenie, dzięki któremu gotowe ubrania będą przechowywane we właściwy sposób. Na niewielkiej przestrzeni może zostać zgromadzonych wiele ubrań, a dostęp do nich będzie szybki i łatwy dzięki wbudowanemu w urządzenie systemowi.
System komputerowy, kasa fiskalna. Każda pralnia oprócz profesjonalnych urządzeń potrzebuje sprawnego systemu komputerowego do zarządzania przyjmowanymi i oddawanymi ubraniami. Dzięki temu prowadzenie pralni będzie znacznie łatwiejsze, a wykonywanie kolejnych czynności będzie odbywało się szybko i skutecznie.