Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Anioł + pomysł = biznes? Czyli jak zacząć bez funduszy

Michał Toczyski | Przestrzeń dla biznesu

Realizacja pomysłów, otwarcie nowej firmy, duże zarobki, czyli marzenie nie jednego człowieka który obmyślił plan na nowe działanie. Takie inicjatywy mają różny charakter - stworzenie czegoś wirtualnego, wybudowanie nowego magazynu czy postawienie hali produkcyjnej. Szalone pomysły z kosmosu, ale również te bardziej przyziemne. Ale co te wszystkie rzeczy łączy? Dość częsty objaw braku funduszy na ich realizacje.

W ostatnim czasie wiele osób zainteresowanych stworzeniem swojej nowej firmy słyszało o aniołach biznesu czy funduszach venture capital. Jak jest ich skuteczność? Czy warto ryzykować podzielenie się swoim pomysłem? Oraz jaka jest "moja" szansa na dostanie oczekiwanej dotacji? Takie pytanie i wiele innych trapią każdego przyszłego przedsiębiorcę który nie posiada odpowiednich funduszy na realizację swojego planu. Pomysłów na uzyskanie takiej pomocy jest wiele: dotacje z UE, inwestorzy, konkursy. By móc błysnąć trzeba wykazać się nie lada sprytem, inteligencją oraz znajomością poruszanego problemu. Wszelkie obliczenia, koszty, potrzebne fundusze, czas realizacji trzeba mieć w przysłowiowym jednym palcu. Nie wystarczy tylko pomysł, trzeba się wykazać. Dla przykładu uczestnictwo w konkursie organizowanym przez AIP (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości) organizują AIP Seed Capital. Konkurs podzielony jest na kilka etapów które mają na celu wyłonienie tych najlepszych pomysłów. Nagroda? Jak jest nagroda na końcu pomyśli sobie każdy? W przypadku ww. wspomnianego konkursu jest to 100000 PLN na start za 15% udziału w nowo utworzonej spółce. Szansa na wygranie? No nie duża, na 400 zakwalifikowanych pomysłów na wstępnym etapie, dofinansowanie dostaje ok. 5 projektów. Co z pozostałymi pomysłami? Czy są do"bani"? Mogły akurat nie spełnić wymogów jakie były postawione przez komisję rekrutacyjną. Wymagania takie są różne, i często się zmieniają. Więc co dalej?

Można pomyśleć o poszukaniu prywatnych inwestorów tzw. aniołów biznesu. W poszukiwaniu możemy wspomóc się różnymi „giełdami pomysłów”. Każda taka giełda grodzi wspólnie pomysłodawców oraz inwestorów. Branże z jakimi możemy się spotkać na takiej giełdzie? Chyba wszystkie jakie istnieją na rynku, to świadczy tylko o różnorodności i rozpiętości zgłaszanych do „realizacji projektów”. Dodatkowo w działaniu mającym na celu realizację naszego pomysłu możemy wesprzeć się pomocą z strony różnych firm świadczących usługi poszukiwawczych dotacji na realizację projektu. Jeszcze szersza pomoc? Firmy kapitałowe, które nie dość, że inwestują, pomagają nam swoim doświadczeniem w prowadzeniu nowej firmy. By móc pokazać się z swoim planem na działanie z pomocą przychodzi firma Scorise.

"Chcemy by młodzi, zdolni ludzie mieli możliwość realizowania swoich pomysłów. To nie oznacza, że jesteśmy w stanie pomóc każdemu, ale te najtrafniejsze pomysły pomożemy wcielić w życie. Z naszej strony nowo powstałe firmy mogą liczyć nie tylko wsparcie finansowe, zarządcze ale również na pomoc marketingową nowego przedsiębiorstwa. Zdajemy sobie sprawę z trudu pracy tworzenia nowych firm, ale ciężką wspólną pracą, jestem przekonany, że można zdziałać naprawdę dużo przy wsparciu tak znakomitego zespołu jaki zaangażowany jest w pracę Scorise Capital, może sam zgłoszę swój niespełniony pomysł?" – śmieje się Michał Toczyski, założyciel Scorise i koordynator projektu zrzeszającego aniołów biznesu i fundusze venture capital - Scorise Capital.

Jak widać pomysłów na pomoc w realizacji pomysłu jest bardzo wiele. Więc informacja do przyszłych przedsiębiorców: opracowujmy swoje pomysły, przeprowadzajmy potrzebne obliczenia i kalkulacje, twórzmy plan działania i do dzieła! Pomoc w realizacji naszych marzeń jest wszędzie, wystarczy się dobrze rozejrzeć.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).