Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Bezpieczeństwo lokat bankowych – czyli rola BFG w zabezpieczaniu depozytów

office | Przestrzeń dla biznesu

Lokaty bankowe są uznawane za bezpieczne formy inwestowania oszczędności. Faktyczni depozyty bankowe są jednymi z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzania. Nie dość, że same banki to instytucje zaufania publicznego, które muszą spełniać szereg wymogów kapitałowych; to oprócz tego wszystkie depozyty bankowe o charakterze oszczędnościowym są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Według statystyk NBP, Polacy najwięcej oszczędności trzymają na depozytach bankowych. To największa pozycja, jeśli chodzi o wszystkie oszczędności posiadane przez gospodarstwa domowe w naszym kraju. Nie bez znaczenie pozostaje fakt, że ten sposób oszczędzania przynosi choćby minimalne zyski, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo.

W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, depozyty bankowe podlegają gwarancjom. W Polsce za zabezpieczenie depozytów odpowiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Środki są gwarantowane do równowartości 100 tys. euro – co oznacza, że jeśli bank, w którym trzymalibyśmy oszczędności, upadłby to gwarancjom podlegałyby środki do równowartości ok. 440 tys. zł. Większość z nas nie posiada takich sum, dlatego deponując oszczędności w banku możemy spać spokojnie.

W przypadku bankructwa banku, środki zabezpieczane przez BFG są wypłacane w ciągu 20 dni roboczych. O wpłatę utraconych oszczędności możemy starać się przez 5 lat od upadku banku. Środki nie ulegają tzw. kompensacji – czyli nie są pomniejszane o posiadane kredyty w danym banku. Ochronie podlegają oszczędności zdeponowane na lokatach, kontach oszczędnościowych i rachunkach osobistych – czyli wszystkie depozyty o charakterze oszczędnościowym. Gwarancjom nie podlegają m.in. produkty strukturyzowane – np. polisolokaty.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja państwowa, która dba o stabilność systemu bankowego w Polsce oraz zabezpiecza depozyty bankowe. Źródłem finansowania BFG są w głównej mierze składki pochodzące od banków działających w Polsce. BFG może także czerpać zyski z udzielanych pożyczek. W rzadszych przypadkach środki mogą pochodzić z pomocy zagranicznej, z dotacji udzielonych z budżetu państwa lub z kredytu udzielonego przez Narodowy Bank Polski.

Sprawdź aktualny ranking lokat i dowiedz się, które banki oferują bezpieczne i zyskowne depozyty.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).