Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Faktoring kontra kredyt bankowy – Która opcja lepiej spełni potrzeby twojej firmy?

Redakcja | Przestrzeń dla biznesu

Utrzymanie płynności finansowej firmy jest fundamentem jej sprawnego funkcjonowania. Jednakże istnieje wiele czynników wpływających na powstawanie zatorów płatniczych, które grożą utratą wiarygodności przedsiębiorstwa. Do powodów takich zaliczają się między innymi: działania polityczne, wahania kursów walut, a także konieczność wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Są to elementy które nierzadko wymuszają na przedsiębiorcach konieczność korzystania z zewnętrznego finansowania. Spośród dostępnych możliwości do najczęściej wybieranych metod pozyskiwania funduszy należą kredyty bankowe i faktoring.  Tylko, która z powyższych metod finansowania jest lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem?

Kredyt dla firm 

Najczęściej spotykaną metodą finansowania za pośrednictwem banku jest kredyt obrotowy dla firm. Nie mniej jednak otrzymanie go wymaga dobrej sytuacje ekonomicznej przedsiębiorstwa.

Bank przed udzieleniem kredytu bada bowiem skrupulatnie zarówno historię kredytową firmy, okres jej działalności jak i zdolność kredytową. Ponadto przy wysokich kwotach kredytowania często wymaga dodatkowych zabezpieczeń w postaci weksla, cesji wierzytelności lub zabezpieczenia hipoteką. 

Ponadto po udzieleniu kredytu przedsiębiorca w przypadku ratalnego kredytu obrotowego jest zmuszony do terminowego regulowania rat kapitałowych wraz z odsetkami, które obciążają przedsiębiorstwo. Również w przypadku kredytu funkcjonującego na zasadzie odnawialnej linii kredytowej powstają obciążające firmę koszty odsetkowe.

Faktoring dla firm 

Z kolei faktoring jest usługą, która polega na wykupie przez firmę faktoringową nieprzeterminowanych należności z faktur o odroczonym terminie płatności i niemalże natychmiastowym uwolnieniu środków pieniężnych w wysokości 80% do 90% należności z dokumentów sprzedaży. 

Nadplanową zaletą korzystania z faktoringu jest fakt, że faktor ma możliwość zweryfikowania kondycji finansowej kontrahenta dzięki czemu przedsiębiorca ma opcję podjęcia decyzji o dalszej współpracy z danym partnerem biznesowym.

Najistotniejsze różnice pomiędzy kredytem, a faktoringiem 

Pierwszą fundamentalną różnicą przemawiającą na korzyść faktoringu jest czas oczekiwania na decyzję o udzieleniu finansowania. Na wydanie decyzji ze strony banku o asygnacie kredytu przedsiębiorca musi czekać nawet do dwóch tygodni. Decyzja z firmy faktoringowej o podjęciu współpracy jest podejmowana nawet w ciągu jednego dnia.

Wystarczy na stronie https://pragmago.pl złożyć wniosek by po darmowej konsultacji telefonicznej z ekspertem dokonać wyboru najlepszej formy współpracy. I w ciągu jednego dnia otrzymać decyzję o wysokości przyznanego limitu faktoringowego wraz z umową do akceptacji.

Druga różnica polega na tym, że młode przedsiębiorstwa często nie mają szans na pozyskanie kredytu z uwagi na wymagany staż działalności wynoszący minimum 2-3 lata. Faktoring natomiast jest usługą umożliwiającą finansowanie firmom, które funkcjonują zaledwie rok. 

Następna odmienność wynika z różnic w weryfikacji firmy. Bank oprócz sprawdzenia dotychczasowej historii kredytowej przedsiębiorstwa szczegółowo sprawdzi jego zdolność kredytową stosując dość restrykcyjne wskaźniki do oceny. 

W przypadku faktoringu nie jest weryfikowana ani historia, ani zdolność kredytowa. Czynnikiem decydującym o podjęciu współpracy jest grono stałych kontrahentów współpracujących z danym przedsiębiorstwem. 

Kolejnym atrybutem przemawiającym na korzyść faktoringu jest źródło spłaty zobowiązania. Kredyt wymaga comiesięcznego terminowego regulowania rat, które mogą mocno obciążać finanse przedsiębiorstwa.

Natomiast w faktoringu przedsiębiorca otrzymuje gotówkę zamrożoną w fakturach niemalże z dnia na dzień, a kontrahent spłaca należność firmie faktoringowej. Dodatkowo przy wyborze faktoringu pełnego przedsiębiorca po otrzymaniu należności z faktury jest zwolniony z obowiązku kontrolowania wywiązania się kontrahenta z płatności.

Wyższość faktoringu nad kredytem

Ponadto w faktoringu należności z nim związanych nie ujmuje się w bilansie jako kosztów działalności. Co w odwrotności do kredytów nie wpływa na zdolność kredytową firmy i nie blokuje możliwości wystąpienia o kredyt w banku. 

Dodatkowym profitem wynikający dla przedsiębiorcy przy wyborze usługi faktoringu pełnego jest brak ryzyka wynikającego z niewypłacalności kontrahenta. Ponieważ to firma faktoringowa przejmuje na siebie potencjalne problemy w uzyskaniu należności z faktur. 

Krótko reasumując w obliczu konieczności korzystania z finansowania zewnętrznego korzyści wynikające z faktoringu bezsprzecznie przewyższają pozytywne strony kredytu. I dodatkowo zabezpieczają przedsiębiorcę przed ryzykiem nieotrzymania płatności za sprzedany towar lub wykonaną usługę.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).