Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak rozliczyć podatki online?

office | Przestrzeń dla biznesu

Popularne przysłowie mówi, że w życiu są tylko dwie pewne rzeczy - śmierć i podatki. Do niedawna wizyta w urzędzie skarbowym była sporym kłopotem. Tłok, dezinformacja, problemy z wypełnianiem dokumentów, zaaferowani urzędnicy. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. PIT, czyli roczne zeznanie podatkowe, można wypełnić i wysłać online. Pomoże nam w tym specjalny, bezpłatny program.

 

1. PIT 37 czy PIT 37? Który wybrać?
2. Jak rozliczyć PIT online?
3. Jak długo przechowywać e-deklarację?

Dla kogo PIT 37, a dla kogo PIT 36?

Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj zeznania podatkowego wysłać przez internet, podpowiadamy: PIT 37 online wybierasz wówczas, gdy jesteś zatrudniony na umowę o pracę, umowę zlecenie lub umowę o dzieło i nie prowadzisz działalności gospodarczej. Oznacza to, że zaliczkę na podatek dochodowy odprowadza za ciebie płatnik, czyli twój pracodawca. Natomiast PIT 36 online wysyłają osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, lub uzyskują przychody i innych źródeł. W takim przypadku płatnik, czyli pracodawca nie odprowadza za nich zaliczki do urzędu skarbowego. Muszą wtedy sami obliczyć i zapłacić podatek. Warto wspomnieć, że  niektóre osoby te rozliczają się według skali podatkowej 17% i 32%. Są to przede wszystkim właściciele niewielkich przedsiębiorstw. Pamiętajmy jednak, że taki rodzaj zeznania, czyli PIT 36, nie jest odpowiedni dla podatników rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, lub odprowadzających podatek liniowy. Muszą wówczas wybrać inny typ deklaracji.

 

 pit online

Jak rozliczyć PIT online?

Jest to bardzo proste. Nie musisz już zawracać głowy księgowej, ani nawet znać się na księgowości. Program sam wykona za ciebie wszystkie skomplikowane czynności. Wystarczy skorzystać z przygotowanej przez resort finansów usługi e-pity i postępować zgodnie z podanymi w niej instrukcjami. W sieci znajdziesz też poradnik, który powinien rozwiać wszystkie twoje wątpliwości. Należy pobrać aplikację na swój komputer, która ma łatwy i zrozumiały proces instalacji. Nie ma także problemu z używaniem programu na tabletach i telefonach komórkowych. Potem trzeba odpowiedzieć na proste pytania w formularzu. Musisz podać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, adres oraz PESEL, a jeśli prowadzisz firmę, to także identyfikator podatkowy NIP. Program podpowie, jaki rodzaj deklaracji PIT musisz wybrać. Potem należy wpisać kwotę przychodu, który osiągnąłeś w ubiegłym roku podatkowym, oraz przysługujące ulgi podatkowe, np. ulgę internetową. Przysługuje ci też prawo swobodnego wyboru instytucji pożytku publicznego, na którą chciałbyś przekazać 1% swojego podatku. Gdy już to wszystko zrobisz, aplikacja e-pity sama obliczy twój podatek dochodowy, czyli kwotę do zapłacenia w urzędzie skarbowym. Może też zdarzyć się, że otrzymasz zwrot podatku, jeśli w ciągu roku twoje zaliczki były za duże. I to już prawie wszystko. Wyślij swój PIT online. Pamiętaj jednak aby wydrukować swoje zeznanie podatkowe, oraz pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO). Będzie to dowód, że urząd skarbowy otrzymał twoje zeznanie. 

Jak długo przechowywać e-deklarację?

Polskie prawo podatkowe nakazuje przechowywanie deklaracji PIT przez pięć lat od ich złożenia. Urząd skarbowy ma tyle właśnie czasu na sprawdzenie, czy w twojej deklaracji nie ma błędów, czy nie trzeba zrobić korekty zeznania. W przypadku przedsiębiorców, przechowywanie PIT-ów przydaje się w razie kontroli finansów firmy. W razie wykrycia nieprawidłowości, urząd może ukarać podatnika np. grzywną.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).