Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak założyć lokatę bankową?

office | Przestrzeń dla biznesu

Lubisz oszczędzać? Chcesz, by Twoje pieniądze pracowały na siebie? Jeśli zależy Ci na gwarantowanym zysku wyższym niż na standardowym koncie oszczędnościowym, lokata bankowa to produkt odpowiedni dla Ciebie.

 

Na rynku dostępnych jest wiele produktów oszczędnościowych – począwszy od kont oszczędnościowych, przez lokaty, aż po rozwiązania inwestycyjne. Wszystkie mają swoje zalety i wady. Jeśli jednak oczekujesz pewnego zysku, który wróci do Ciebie w z góry ustalonym czasie – to właśnie lokata bankowa może się okazać najlepszym rozwiązaniem.

Zalety lokat bankowych

Lokata bankowa to produkt dość prosty. W przeciwieństwie do funduszy, nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy, by wybrać najlepszą dla siebie. Najważniejsze parametry lokaty to: oprocentowanie (naliczane w skali roku), czas trwania, a także sposób kapitalizacji odsetek. I to koniec. Wystarczy więc szybki rzut oka na ranking lokat – dostępny np. pod adresem https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych, by podjąć decyzję.

Ważnym plusem lokaty jest również pewny zysk. Nie jest to produkt obarczony jakimkolwiek ryzykiem, a wypłata środków jest gwarantowana przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Warunkiem wypłaty zdeponowanej kwoty wraz z wypracowanymi odsetkami jest utrzymanie lokaty do końca ustalonego z umowie z bankiem terminu. Tylko jeśli zechcesz wypłacić środki przed czasem, stracisz wypracowane zyski.

Podkreślić warto też, że lokatę można założyć bardzo łatwo – dziś nawet online. Najprościej będzie, jeśli lokata zostanie połączona z kontem w tym samym banku. Wtedy, najczęściej, czeka na Ciebie nieco korzystniejsze oprocentowanie, a proces zakładania zamknie się w kilku kliknięciach. Nawet jednak, jeśli nie chcesz powiązywać lokaty z kontem – masz możliwość jej założenia. Wszak swoich oszczędności nie musisz trzymać w jednym miejscu.

Jak wybrać lokaty? Oprocentowanie ma znaczenie

Rzeczywiście, oprocentowanie to parametr najistotniejszy przy wyborze lokaty. To od niego zależy wysokość odsetek, które uzyskasz na koniec umowy z bankiem. Ile wynosi? To zależy od kilku czynników. Po pierwsze, od stóp procentowych, regulowanych przez NBP – to najważniejszy czynnik. To jemu zawdzięczamy w głównej mierze to, ile zysku przynoszą lokaty. Oprocentowanie może wynieść mniej więcej 2 – 3% w skali roku. Niektóre banki oferują jednak nieco korzystniejsze warunki.

Najczęściej, wyższe oprocentowanie jest dostępne dla nowych klientów banku – takich, którzy poza lokatą, zdecydują się na założenie konta. Dla takich osób bank może podnieść oprocentowanie nawet do 4%. Oczywiście, nie na cały rok, ale na jego kilka miesięcy i jednorazowo, ale to zawsze coś – zwłaszcza, gdy na lokacie możesz zdeponować nieco wyższe środki.

Wybierając, przyjrzeć się warto również sposobowi kapitalizacji odsetek. Im częściej są one kapitalizowane, tym większa suma pracuje w kolejnych okresach rozliczeniowych. Dlatego rozwiązaniem, które wybiera coraz większa grupa klientów są krótkoterminowe lokaty odnawialne. Dzięki nim, zyskać można łatwiejszy dostęp do środków (które na lokacie są przecież zamrożone), a przy tym zatroszczyć się o nieco wyższy poziom zarobków.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).