Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Kredyt frankowy – czy można wygrać z bankiem?

office | Przestrzeń dla biznesu

Kredyt frankowy to rodzaj kredytu hipotecznego, który był bardzo popularny w Polsce w latach 2004-2008. Polegał on na tym, że kredytobiorca otrzymywał pożyczkę w złotówkach, ale spłacał ją w przeliczeniu na franki szwajcarskie (CHF). Jednak po 2015 roku kurs franka gwałtownie wzrósł, co spowodowało znaczne podwyższenie rat i zadłużenia kredytobiorców. Wiele osób poczuło się oszukanych przez banki i postanowiło walczyć o swoje prawa na drodze sądowej. Czy jest szansa na wygraną z bankiem? Jakie są możliwe rozwiązania problemu kredytu frankowego?

 

 

Kredyt frankowy – indeksowany czy denominowany?

Kredyt frankowy ma dwa ważne warianty – indeksowany oraz denominowany. W obu przypadkach kredytobiorca był narażony na ryzyko kursowe, czyli zmianę wartości franka względem złotego.

Kredyt frankowy – jakie są zarzuty kredytobiorców?

Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, zarzucają bankom, że nie poinformowali ich o wszystkich kosztach i ryzykach związanych z takim zobowiązaniem. Twierdzą, że banki wprowadziły do umów niedozwolone klauzule abuzywne, które naruszały ich interesy i prawa konsumenckie. Kredytobiorcy domagają się unieważnienia lub zmiany tych klauzul oraz obliczenia spłaty kredytu według kursu z dnia zawarcia umowy lub według średniego kursu NBP.

Kredyt frankowy – co mówią sądy i instytucje?

Sprawy dotyczące kredytów frankowych trwają już od kilku lat i nie mają jednoznacznego rozstrzygnięcia. Niektóre sądy orzekają na korzyść kredytobiorców i uznają klauzule indeksacyjne za bezskuteczne, co oznacza, że kredyt jest spłacany bez indeksacji do waluty obcej. Inne sądy natomiast przychylają się do stanowiska banków i uważają, że klauzule indeksacyjne są ważne i skuteczne, co oznacza, że kredyt jest spłacany według aktualnego kursu waluty. W 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, który stwierdził, że klauzule indeksacyjne mogą być uznane za niedozwolone, jeśli nie były jasne i zrozumiałe dla konsumentów oraz jeśli nie pozwalały na przewidywanie kosztów kredytu. W 2021 roku Rzecznik Finansowy zaproponował ustawowe rozwiązanie problemu kredytów frankowych, polegające na odfrankowieniu kredytów według kursu z dnia zawarcia umowy oraz podziale kosztów między banki a kredytobiorców.

Kredyt frankowy – co zrobić?

Jeśli masz kredyt frankowy i chcesz zmienić jego warunki, masz kilka możliwości. Możesz spróbować negocjować z bankiem indywidualnie lub zbiorowo, np. poprzez dołączenie do pozwu zbiorowego lub skorzystanie z usług mediatora. Możesz też zwrócić się do Kancelaria Walterowicz, która specjalizuje się w sprawach frankowych i pomoże Ci w walce z bankiem na drodze sądowej. Możesz też skorzystać z porównywarki ofert kancelarii i firm frankowych, np. Frankomat, która pomoże Ci wybrać najlepszą opcję dla Twojej sytuacji. Pamiętaj jednak, że każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnej oceny. Nie ma gwarancji, że uda Ci się wygrać z bankiem lub uzyskać satysfakcjonujące rozwiązanie.

Podsumowanie

Kredyt frankowy to problem, który dotyczy wielu Polaków i nie ma prostego rozwiązania. Kredytobiorcy, którzy czują się pokrzywdzeni przez banki, mogą próbować dochodzić swoich praw na różne sposoby, ale muszą liczyć się z ryzykiem i kosztami takiej walki. Banki natomiast bronią swoich interesów i argumentują, że kredyty frankowe były legalne i korzystne dla obu stron. Sprawy frankowe są skomplikowane i zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj kredytu, data zawarcia umowy, kurs waluty, klauzule abuzywne, wyroki sądowe czy propozycje ustawowe.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).