Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Optymalizacja kosztów w firmie — jak zrobić to skutecznie?

office | Przestrzeń dla biznesu

Kiedy firma zaczyna mieć kłopoty finansowe lub też mamy wrażenie, że wydatki, które ponosi, są zbyt wysokie, warto zastanowić się nad optymalizacją kosztów. Działanie to umożliwia dogłębną analizę finansową, a następnie wdrożenie działań, które pozwolą na lepsze zarządzanie aktywami przedsiębiorstwa. Takie audyty przeprowadzane są zazwyczaj przez specjalistów, jednak jak zrobić to skutecznie? Podpowiadamy.

Czym jest optymalizacja kosztów w firmie?

Optymalizacja kosztów w firmie to dążenie do obniżenia wydatków związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa przy jednoczesnym utrzymaniu pożądanych czynników. Działanie to choć wydaje się z pozoru łatwe, powinno być przeprowadzone przez specjalistów, ponieważ jakość produktów i usług, a także zadowolenie pracowników czy klientów nie może zostać obniżone. 
Aby skutecznie zoptymalizować koszty w firmie, należy przeprowadzić audyt, po którym powinien być sporządzony szczegółowy raport obejmujący wszelkie wydatki, a także propozycje działań, które je obniżą. Usługi takie oferują profesjonalne firmy. Samodzielne wykonanie takich działań może być ryzykowne i wpływać na jakość oferowanych usług.

Jak skutecznie zoptymalizować koszty w firmie?

Jednym ze sposobów na zmniejszenie wydatków przedsiębiorstwa jest negocjacja stawek z dostawcami mediów, na przykład energii elektrycznej, wody, internetu czy gazu. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności zmiana dostawców lub renegocjacja warunków umowy może dostarczyć nawet kilkunastu procent miesięcznie oszczędności w porównaniu do stanu sprzed audytu.
Kolejnym sposobem umożliwiającym obniżenie rachunków firmy jest zmiana faktur oraz innych dokumentów z papierowych na cyfrowe. Tutaj również w zależności od profilu działalności oszczędności mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo zwykłe drukarki warto wymienić na sieciowe, do których tusze i tonery są znacznie tańsze.

Mniejsze firmy mogą zastanowić się również nad zmianą siedziby. Być może nie potrzebują tak dużego lokalu lub podobna nieruchomość dostępna jest kilka kilometrów dalej w znacznie lepszej cenie.
Optymalizacja kosztów obejmuje także automatyzacje przedsiębiorstwa. Warto zastanowić się, czy jakieś oprogramowanie lub urządzenie nie sprawi, że działania pracowników będą bardziej efektywne. 
Takie kroki można podjąć samodzielnie, bez obawy, że w znaczący sposób wpłyną na jakość oferowanych towarów i usług, czy też zadowolenie klientów. Bardziej szczegółowy audyt jednak warto powierzyć specjalistom.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).