Podpisanie umowy kredytowej wiąże się z zaciągnięciem długoterminowego zobowiązania finansowego, które wymaga spłaty wraz z należnymi odsetkami. Jednakże, w pewnych sytuacjach istnieje możliwość ubiegania się o zwrot części lub całości środków zaciągniętego kredytu.
Kiedy i na jakich zasadach można się ubiegać o taki zwrot? Jakie czynniki wpływają na zasadność naszego roszczenia? Czy wystarczy drastyczna zmiana sytuacji życiowej lub ekonomicznej?
Zasadność naszych roszczeń w zakresie ubiegania się o zwrot pieniędzy z kredytu może skutkować odzyskaniem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych lub unieważnieniem podpisanej umowy. Ubiegając się o zwrot pieniędzy z kredytu, kredytobiorcy kierują się różnorodnymi przyczynami, które mogą wynikać zarówno z ich indywidualnej sytuacji finansowej, jak i z błędów po stronie instytucji finansowej. Jednak nie każde roszczenie jest zasadne. W jakich przypadkach warto ubiegać się o zwrot środków?
Niepodważalnym kryterium są błędy w umowie kredytowej i zapisy niezgodne z ustawą. Niektóre źródła podają, że błędami stanowiącymi podstawę do wysuwania roszczeń względem instytucji finansowych obarczonych jest nawet 90% umów kredytowych. Oczywiście, należy się spodziewać, że ich liczba będzie malała, a nowo zawierane umowy będą znacznie gruntowniej weryfikowane przez pracowników banków. Niemniej jednak, w przypadku umów już podpisanych istnieje duże prawdopodobieństwo nieprawidłowości, które stanowią dla kredytobiorcy podstawę do odzyskania niesłusznie nadpłaconych środków.
Roszczenia dotyczące zwrotu nadpłaconych środków najczęściej dotyczą nadpłaconych odsetek lub zawyżonych kosztów kredytu. Aby ustalić, czy nasze roszczenie jest zasadne należy przeanalizować podpisaną umowę i ocenić jej zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. Na tym etapie z pewnością warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który z łatwością zidentyfikuje wadliwe zapisy. Może to być:
Powyższe błędy stanowią przesłankę do skorzystania z sankcji kredytu darmowego, a co za tym idzie zwrotu zapłaconych odsetek i kosztów kredytu. Co ważne, nie każda umowa kredytowa kwalifikuje się do skorzystania z sankcji kredytu darmowego. Żeby z niej skorzystać musimy spełniać określone kryteria dotyczące:
Świadomość tego, kiedy możesz się ubiegać się o zwrot pieniędzy z kredytu, może znacząco wpłynąć na Twoją sytuację finansową. Dzięki odpowiedniej wiedzy i przygotowaniu Kancelaria Prawna Lublin skutecznie reprezentuje interesy swoich klientów w sporach z instytucjami finansowymi. Pomagamy naszym klientom egzekwować należne im prawa i zabezpieczamy ich przed niekorzystnymi konsekwencjami kredytowymi.
Dodaj nowy komentarz