Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Najważniejsze korzyści przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej

Redakcja | Przestrzeń dla biznesu

Przedsiębiorstwa i instytucje zlecają specjalistycznym jednostkom wykonanie audytu efektywności energetycznej między innymi w celu odkrycia sposobu na oszczędności. Tego typu badanie może przynieść również inne korzyści. Zastanawiasz się, jakie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!

Po co zlecać audyt efektywności energetycznej?

 Audyt energetyczny to analiza, która pozwala określić poziom zużycia energii elektrycznej w danym budynku lub na określonym obszarze. Co ważne, może ona dotyczyć również jednej instalacji, urządzenia bądź procesu. Audyt przeważnie zlecają je firmy, a także rozmaite instytucje (w tym publiczne). Po co to robią? Powody są różne.

  • Najważniejszym celem audytu jest otrzymanie wyliczeń i danych, na podstawie których będzie można zredukować ilość zużywanego prądu. W ramach badania wynajęty podmiot wskazuje, co zużywa najwięcej energii i w jakich porach. Dzięki temu firma może ograniczyć wykorzystanie danych sprzętów, zmienić zasady codziennego działania lub zainwestować w lepsze, energooszczędne produkty. Wszystko to przełoży się na niższe rachunki, a co za tym idzie, na poważne oszczędności.
  • Audyt energetyczny możesz traktować również jako wstęp do zmian, które poprawią konkurencyjność Twojej firmy na rynku. Mowa tutaj w głównej mierze o wszelkich inwestycjach, na przykład w odnawialne źródła energii lub nowoczesne, specjalistyczne sprzęty, których konkurencja nie posiada. Za sprawą badania upewnisz się, czy takie wydatki rzeczywiście mają sens i co zrobić, by zmaksymalizować korzyści płynące ze zmiany podejścia. 
  • A skoro jesteśmy przy pozycji na rynku, warto wyjaśnić, że wiele podmiotów zleca wykonanie audytu w celu poprawy swojego wizerunku. To dobry sposób, by zbudować pozycji firmy dbającej o środowisko naturalnej, która nie boi się poniesienia wydatków na zielone inwestycje.  

Obowiązek wykonania audytu energetycznego – kogo dotyczy?

 Choć audyt możesz zlecić w każdym momencie, przepisy wskazują też na obowiązek jego przeprowadzania. Jak często? Co 4 lata. Wymogi te dotyczą dużych przedsiębiorstw, chyba że zawierają one system zarządzania energią lub system zarządzania środowiskowego. W obu przypadkach istotne jest spełnienie norm opisanych w przepisach.

Po wykonaniu audytu efektywności energetycznej musisz przedłożyć raport i odpowiednie oświadczenie w Urzędzie Regulacji Energetyki. Pamiętaj, że jeśli nie spełnisz tego obowiązku, grożą Ci kary finansowe.

Komu zlecić audyt efektywności energetycznej?

 Nie da się ukryć, że za sprawą audytu możesz wprowadzić wiele korzystnych zmian w funkcjonowaniu swojej firmy lub instytucji. Przełożą się one nie tylko na oszczędności wynikające z niższych rachunków za prąd, ale też na lepszy wizerunek i na możliwość użycia nowoczesnych technologii. Nie mówiąc już o ochronie środowiska naturalnego.

Żeby jednak to wszystko mogło mieć miejsce, musisz najpierw poważnie zastanowić się nad wyborem podmiotu, który wykona audyt energetyczny. Jak nietrudno się domyślić, powinna być to firma dysponująca niezbędnymi pozwoleniami i certyfikatami. Na tym jednak nie koniec. Zanim podejmiesz decyzję, koniecznie sprawdź, w jaki sposób odbywa się audyt i czy wynajmowany przez Ciebie podmiot korzysta z nowoczesnej aparatury pomiarowej.

Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdziesz w opiniach innych klientów. Często dzielą się oni swoimi doświadczeniami, na podstawie których możesz określić, czy współpraca ze specjalistami rzeczywiście okaże się przydatna. Jednocześnie zyskasz pewność, że wnioski i zalecenia poaudytowe przełożą się na realny efekt w postaci niższego zużycia prądu.

Choć audyt energetyczny jest obowiązkowy dla dużych przedsiębiorstw, i tak warto się nim zainteresować. Chociażby po to, by sprawdzić, jak firma wypada na tle konkurencji i standardów europejskich. Zwłaszcza gdy zależy Ci na zmniejszeniu wpływu swojej działalności na środowisko naturalne.

źródło: EkoMeritum outsourcing środowiskowy

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).