Przedsiębiorstwa i instytucje zlecają specjalistycznym jednostkom wykonanie audytu efektywności energetycznej między innymi w celu odkrycia sposobu na oszczędności. Tego typu badanie może przynieść również inne korzyści. Zastanawiasz się, jakie? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule!
Audyt energetyczny to analiza, która pozwala określić poziom zużycia energii elektrycznej w danym budynku lub na określonym obszarze. Co ważne, może ona dotyczyć również jednej instalacji, urządzenia bądź procesu. Audyt przeważnie zlecają je firmy, a także rozmaite instytucje (w tym publiczne). Po co to robią? Powody są różne.
Choć audyt możesz zlecić w każdym momencie, przepisy wskazują też na obowiązek jego przeprowadzania. Jak często? Co 4 lata. Wymogi te dotyczą dużych przedsiębiorstw, chyba że zawierają one system zarządzania energią lub system zarządzania środowiskowego. W obu przypadkach istotne jest spełnienie norm opisanych w przepisach.
Po wykonaniu audytu efektywności energetycznej musisz przedłożyć raport i odpowiednie oświadczenie w Urzędzie Regulacji Energetyki. Pamiętaj, że jeśli nie spełnisz tego obowiązku, grożą Ci kary finansowe.
Nie da się ukryć, że za sprawą audytu możesz wprowadzić wiele korzystnych zmian w funkcjonowaniu swojej firmy lub instytucji. Przełożą się one nie tylko na oszczędności wynikające z niższych rachunków za prąd, ale też na lepszy wizerunek i na możliwość użycia nowoczesnych technologii. Nie mówiąc już o ochronie środowiska naturalnego.
Żeby jednak to wszystko mogło mieć miejsce, musisz najpierw poważnie zastanowić się nad wyborem podmiotu, który wykona audyt energetyczny. Jak nietrudno się domyślić, powinna być to firma dysponująca niezbędnymi pozwoleniami i certyfikatami. Na tym jednak nie koniec. Zanim podejmiesz decyzję, koniecznie sprawdź, w jaki sposób odbywa się audyt i czy wynajmowany przez Ciebie podmiot korzysta z nowoczesnej aparatury pomiarowej.
Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdziesz w opiniach innych klientów. Często dzielą się oni swoimi doświadczeniami, na podstawie których możesz określić, czy współpraca ze specjalistami rzeczywiście okaże się przydatna. Jednocześnie zyskasz pewność, że wnioski i zalecenia poaudytowe przełożą się na realny efekt w postaci niższego zużycia prądu.
Choć audyt energetyczny jest obowiązkowy dla dużych przedsiębiorstw, i tak warto się nim zainteresować. Chociażby po to, by sprawdzić, jak firma wypada na tle konkurencji i standardów europejskich. Zwłaszcza gdy zależy Ci na zmniejszeniu wpływu swojej działalności na środowisko naturalne.
Dodaj nowy komentarz