Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Nowe obostrzenia unijne w budownictwie - czy rekuperacja może zmniejszyć emisję CO2

office | Przestrzeń dla biznesu

Unia Europejska od wielu lat wprowadza nowe obostrzenia w zakresie polityki klimatycznej, mającej doprowadzić do zero emisyjności gospodarki europejskiej. Nowym celem, jaki nakreślony został przez Radę i Parlament Europejski, jest redukcja emisji dwutlenku węgla na terenie Unii o minimum 55% w stosunku do ilości, jak wprowadzana jest do środowiska obecnie. Czy rekuperacja może stać się remedium wobec konieczności redukcji śladu węglowego w budownictwie?

Rekuperacja – jak może przyczynić się do redukcji emisji CO2?

Sposobów na redukcję śladu węglowego w budownictwie – czyli produkowania i emitowania do otoczenia dwutlenku węgla podczas wznoszenie i eksploatacji budynku– jest wiele. System rekuperacji, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, który jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, stosowanym głównie w nowo wznoszonych obiektach, jest jednym z takich sposobów. Zastosowanie tego typu rozwiązania, którego elementy znajdziesz na Ventido.pl, pozwala na powtórne wykorzystanie wyprodukowanego przez system grzewczy ciepła. Dzieje się tak na skutek specyficznej budowy jednostki sterującej pracą wentylacji mechanicznej – rekuperatora – w którym dochodzi do wymiany przekazania ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń do powietrza do nich wtłaczanego.

 

Skuteczność rekuperacji – o ile zmniejszysz emisję CO2?

W przypadku gospodarstw domowych i mniejszych obiektów użytkowych – system rekuperacji zapewnia bardzo skuteczny odzysk ciepła. Zastosowanie rekuperatora, nawet tańszego modelu – z wymiennikiem krzyżowym, redukuje straty ciepła związane z wentylacja pomieszczeń o 70 do 85%. Wykorzystanie dużo skuteczniejszych rozwiązań z Ventido - Hurtownia Wentylacji – przynoszących nawet 95 % odzysku ciepła z powietrza wywiewanego, pozwoli na bardzo znaczącą redukcję emisji CO2, produkowanego do celów grzewczych i jednocześnie - na zaoszczędzenie dużo wyższych kwot na ogrzewaniu.

 

Rekuperacja – rozwiązania redukujące emisje dla przemysłu

Obostrzenia związane z emisją CO2 nie są jedynie problemem gospodarstw domowych i obiektów biurowych. Redukcja dotyczyć będzie przede wszystkim dużych zakładów przemysłowych, obiektów magazynowych i handlowo – usługowych, czy gospodarstw rolnych. Również dla takich obiektów rekuperacja, może okazać się zbawienna. Systemy rekuperacji przemysłowej, wyposażone w dużo wydajniejsze jednostki centralne są w stanie zredukować koszty związane z ogrzewaniem – a tym samym zredukować ślad węglowy danego przedsiębiorstwa – o przeszło 40 % - bez uszczerbku dla procesów wytwórczych i technologicznych.

 

Rekuperacja – czy system pozwoli uniknąć kar unijnych?

Chcąc osiągnąć swoje zamierzenia w zakresie zeroemisyjnosci obiektów na terenie Unii Europejskiej planuje wprowadzenie opodatkowania emisji CO2 wobec każdego obywatela. Oznacza to, że im więcej paliwa zużyjemy do ogrzewania domu i im więcej szkodliwego dwutlenku węgla wprowadzimy do środowiska – tym więcej zapłacimy. Jest to swoisty rodzaj kary, jaki nałożony zostanie na wszystkich, którzy nie dostosują się do narzuconych przez Unię standardów. Rekuperacja – z uwagi na zdecydowane ograniczenie czasu koniecznego do ogrzewania pomieszczeń – minimalizuje produkcję CO2, niezależnie od źródła ogrzewania obiektu, co radykalnie ograniczy tak koszty związane z produkcją ciepła, jak i dodatkowe opłaty za emisję.

 

Czy inwestycja w rekuperację się opłaci?

Niewątpliwie zmiany wprowadzane w przepisach unijnych i kolejne obostrzenia w zakresie emisji dwutlenku węgla to dodatkowy argument – poza ekonomicznością samego odzysku energii cieplnej - za ujmowaniem projektach nowych obiektów systemu rekuperacji i modernizacji z jej pomocą obiektów dotychczas wentylowanych przy pomocy przynoszącej straty na ogrzewaniu – wentylacji grawitacyjnej. Rekuperacja – jako system przyjazny środowisku  - jest aktualnie przedmiotem dofinansowań z programów unijnych i państwowych, dzięki czemu możliwe jest znaczne obniżenie kosztów zakupu i montażu instalacji, sama zaś instalacja pozwala na realne, coroczne oszczędności na ogrzewaniu rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Nowoczesny system rekuperacji jest jedną z kluczowych instalacji w nowoczesnym, przyjaznym środowisku, niskoemisyjnym budownictwie. Odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej znacząco zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne obiektu, co przyczyni się do redukcji produkowanego podczas jego eksploatacji CO2, a tym samym zbliża go do spełnienia wyśrubowanych unijnych norm, których niedotrzymanie może w niedalekiej przyszłości być bardzo kosztowne.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).