Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Kotwiczenie /NLP/

Jedno z narzędzi NLP, które często uważa się za najważniejsze w programowaniu umysłu. Polega na skojarzeniu bodźca z reakcją, którą wywołuje. Załóżmy, że ktoś boi się wystąpień publicznych...

Przyczyną może być jakieś złe doświadczenie w przesłości z tym związane. Co to znaczy?

Bodziec (wyjście przed grupę ludzi) włącza zakotwiczony stan zdenerwowania (reakcja). Przekotwiczenie polega na tym, że zmieniamy właśnie tę reakcję, czyli staramy się to skojarzyć z czymś pozytywnym.

To bardzo prosta metoda wpływania na swoje zachowanie i stan emocjonalny. Inny przykład. Jesteś na swej pierwszej randce i słyszysz określoną muzykę. Jeśli przeżywasz to wystarczająco głębko, to w przyszłości odpali Ci się emocja, której wtedy doświadczyłeś (na dźwięk tej samej piosenki).

Świadome wykorzystywanie tych bodźców pozwala zaktowiczyć w sobie dowolny stan: automotywacji, zadowolenia, złości, a nawet poczucia wydłużenia się czasu (tzw. dystorsja czasu). Za pomocą NLP możemy wpływać na innych, chociażby gesykulując. O tym jednak w artykułach, literaturze, a przede wszystkim szkoleniach. Bo właśnie one pozwalają najlepiej zrozumieć i wytrenować temat.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).