Jedno z narzędzi NLP, które często uważa się za najważniejsze w programowaniu umysłu. Polega na skojarzeniu bodźca z reakcją, którą wywołuje. Załóżmy, że ktoś boi się wystąpień publicznych...
Przyczyną może być jakieś złe doświadczenie w przesłości z tym związane. Co to znaczy?
Bodziec (wyjście przed grupę ludzi) włącza zakotwiczony stan zdenerwowania (reakcja). Przekotwiczenie polega na tym, że zmieniamy właśnie tę reakcję, czyli staramy się to skojarzyć z czymś pozytywnym.
To bardzo prosta metoda wpływania na swoje zachowanie i stan emocjonalny. Inny przykład. Jesteś na swej pierwszej randce i słyszysz określoną muzykę. Jeśli przeżywasz to wystarczająco głębko, to w przyszłości odpali Ci się emocja, której wtedy doświadczyłeś (na dźwięk tej samej piosenki).
Świadome wykorzystywanie tych bodźców pozwala zaktowiczyć w sobie dowolny stan: automotywacji, zadowolenia, złości, a nawet poczucia wydłużenia się czasu (tzw. dystorsja czasu). Za pomocą NLP możemy wpływać na innych, chociażby gesykulując. O tym jednak w artykułach, literaturze, a przede wszystkim szkoleniach. Bo właśnie one pozwalają najlepiej zrozumieć i wytrenować temat.
Dodaj nowy komentarz