Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Otrzymał sto tysięcy na biznes od Leszka Czarneckiego

Michał Toczyski | Młoda Krew Biznesu

Mateusz Pycia, właściciel sklepu z ekologiczną żywnością, jest laureatem konkursu „Studiuję, pracuję , zarządzam” organizowanym z inicjatywy Leszka Czarneckiego . Nagrodą w konkursie była dotacja na biznes w wysokości stu tysięcy złotych oraz wsparcie merytoryczne od prezesa spółki Getin Holding S.A.

Jest wiele dobrych inwestycji, ale nie ulega wątpliwości, że najlepiej inwestować w zdrowie. Może nam Pan powiedzieć, czym różnią się produkty sklepu Znatury.pl od żywność kupowanej na co dzień?

To zależy od tego, co kto kupuje na co dzień. Coraz więcej osób zaopatruje się w produkty eko. Po pierwsze produkty z znatury.pl są na pewno bardzo smaczne, a do tego zdrowe. Bez żadnej agrochemii, pestycydów, wypełniaczy, barwników... Mamy też produkty trudno dostępne tj. bundze, oscypki, czy gulasz z jelenia, filet z bażanta.

Skąd pomysł na sklep ze zdrową ekologiczną żywnością?

Moja mama miała dolegliwości zdrowotne i oprócz tradycyjnej medycyny postanowiła się odżywiać „lepiej”. Niestety, było trudno o pozyskanie produktów ekologicznych, dlatego właśnie powstał projekt znatury.pl.
Projekt powstał w opozycji do niskiej jakości żywności, którą w dzisiejszym świecie stanowią coraz bardziej przetworzone, modyfikowane genetycznie produkty, często niewiadomego pochodzenia, pełne wypełniaczy, konserwantów, barwików i różnego rodzaju innych dodatków. Długotrwałe nieracjonalne spożywanie żywności konwencjonalnej skutkuje nieustającym zmęczeniem, alergiami, otyłością, aż po nowotwory włącznie.

Po wygranej w konkursie ma Pan przed sobą ogromne perspektywy. Jak Pan widzi przyszłość tego rynku i swoją pozycję na nim?

Naszym celem jest uzyskanie jak największej satysfakcji naszych klientów poprzez dostarczenie im najwyższej jakości produktów. To nasi klienci zadecydują, gdzie będziemy za parę lat.

Co Pana zdaniem sprawiło, że kapituła wybrała właśnie Pana biznesplan?

Myślę, że wpływ na decyzję mogło mieć dość duże doświadczenie jakie mam na swój wiek. Nie bez znaczenia były dotychczasowe sukcesy oraz umiejętność pozyskania finansowania - dotację na rozwój przedsiębiorczości z Unii Europejskiej, dotację z Urzędu Pracy na nowe stanowisko dla osoby bezrobotnej. Mam za sobą również nietrafioną inwestycję, która nauczyła mnie stokrotnie więcej niż niejeden sukces. Myślę, że dla kapituły nie bez znaczenia jest umiejętność przekucia pomysłu na plany i harmonogramy finansowe.

Zwycięstwo w konkursie organizowanym przez Leszka Czarneckiego to ogromne wyróżnienie. Jak to jest współpracować z tak wielkim przedsiębiorcą?

Jest to bardzo cenne doświadczenie, a z drugiej strony to również duża odpowiedzialność. Na pewno współpraca otwiera wiele drzwi, w szczególności dla młodego przedsiębiorcy, który często ze względu na teoretyczny brak wiedzy i wystarczającego doświadczenia jest traktowany mało poważnie.

Co poza nagrodą pieniężną zyskał Pan dzięki konkursowi?

Oprócz dofinansowania, które otrzymałem, bardzo ważnym elementem wsparcia jest również dzielenie się know-how i kontaktami inwestora. Przy współpracy z inwestorem konsultowane są efekty poszczególnych etapów, w tym wyniki finansowe i plany na przyszłość.

Jakie cechy powinien mieć przedsiębiorca i jego firma, aby zwrócić uwagę inwestorów?

Wiara w to co się robi, wytrwałość, umiejętność nawiązywania współpracy, chęć do ciągłego uczenia się, trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość, liczby oraz pozyskanie właściwych mądrzejszych od siebie osób do realizacji projektu. A do tego cechy lidera.

W Polsce mówi się ciągle o wzroście gospodarczym. Co Pan o tym sądzi z punktu widzenia ekonomisty i przedsiębiorcy? Czy warto rozpocząć działalność gospodarczą w naszym kraju?

Myślę, że przykład p. Leszka Czarneckiego jest oczywistym dowodem tego, że warto. Dla mnie prowadzenie własnego biznesu to nie tylko praca, ale również ogromna przyjemność i satysfakcja z tego co robię. To cudowne doświadczenie, gdy z niczego powstaje świetnie prosperująca firmy, która dostarcza rzeczywistej wartości swoim odbiorcom.

Czy Polacy chętnie kupują zdrową żywność?

Można powiedzieć, że Polska dopiero raczkuje na tym rynku. Uważam, że mamy przed sobą gigantyczny wzrost. Z samego porównania wartości ekorynku niemieckiego i polskiego widać, jak wielka dzieli nas przepaść. Z badań wynika, że przeciętny Polak wydał na żywność ekologiczną w 2006 roku 1,3 euro, podczas gdy statystyczny Niemiec aż 70 euro. Tak więc wszystko dopiero przed nami.

Co by pan poradził młodym przedsiębiorcom, którzy chcą prowadzić własny biznes?

Wyznaczyć sobie jasny cel, przemyśleć w jaki sposób chcemy go osiągnąć, rozpocząć od zebrania świetnych ludzi do pracy, głęboko wierzyć w sukces a na pewno się uda! Pamiętajmy słowa Mahatma Gandhi: „Przyszłość zależy od tego co robimy w teraźniejszości”.

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów.

Portret użytkownika Mati

Nieźle, tylko żeby więcej tego typu akcji było. Widać że mając świetny pomysł i brak pieniędzy można go spełnić. A to dzięki takim jak Czarnecki i tego typu akcjom.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).