Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Sklep internetowy z kawą - co trzeba o nim wiedzieć?

office | Przestrzeń dla biznesu

Kawa łagodna, aromatyczna i sugestywna w smaku? Możemy szukać jej na sklepowych półkach, ale im bardziej konkretne wymagania mamy, tym bardziej pewnym jest, że prędzej znajdziemy określone produkty w specjalistycznych sklepach, dzisiaj najczęściej w Internecie. Kawa rozpuszczalna, mielona, a może smakowa? - czego szukają ludzie i co powinno znajdować się w asortymencie takiego sklepu online?

Prowadzisz internetowy sklep z kawą? A czy wykorzystujesz potencjał grupy docelowej?

Dlaczego kierujemy się do specjalistycznych sklepów? Przecież w sklepach wielobranżowych możemy kupić mnóstwo produktów i wcale nie są wątpliwej jakości, ba! segment premium wciąż się rozrasta. Po co więc sklep dedykowany choćby kawie? Nieco naiwne pytanie, bo odpowiedzi same cisną się na usta:

  • obsługa jest wyspecjalizowana w temacie, dzięki czemu udzieli nam najbardziej fachowych porad,
  • asorytment opiera się zazwyczaj na jednym produkcie, choć w wielu wariantach i w różnej postaci – pod jedną marką możem znaleźć się kawa mielona i rozpuszczalna, mamy więć do czynienia z szerokim wachlarzem ofertowym wyłącznie w zakresie, który nas interesuje,
  • w ofercie znajdziemy produkty dla bardziej obeznanych w zagadnieniu osób, które nie stanowią grupy docelowej sklepów wielkopowierzchniowych.

Zastanówmy się, jakie kawy widzimy najczęściej na sklepowych półkach - szybko dojdziemy do wniosku, że tylko nimi nie trafimy do wymagającej klienteli, którą gromadzą wokół siebie sklepy specjalistyczne - Mocna aromatyczna kawa ziarnista z różnych regionów świata? Świetny kierunek, ale należy pamiętać nie tylko o pochodzeniu i specyfikacji, ale i o właściwościach - kogoś zainteresuje to, z jaką mieszanką ma do czynienia, a kogoś innego to, czy w ofercie znajduje się wygodna w przygotowaniu kawa rozpuszczalna.

Badania rynku są kluczowe

Najgorsze, do czego można doprowadzić, to przewaga podaży nad popytem. Niewłaściwie dobrany asortyment skończy w magazynie i nie wskóramy nic nawet wkładając duże pieniądze w reklamę. Określając grupę docelową, dowiadujemy się, jakiej kawy szukają i jakiej potrzebują. Dzięki temu jesteśmy w stanie dowiedzieć się, czego potrzebuje nasz sklep. Badania rynku można przeprowadzić za pomocą zewnętrznej agencji, co zagwarantuje nam fachowy proces, ale można też podpatrzeć konkurencję. Zakładając sklep specjalistyczny musimy znać się już na przedmiocie naszej działalności, więc kwestia metody rozpoznania jest do określenia na podstawie tego, co już wiemy, a co chcemy wiedzieć.

Pamiętajmy także, że wspólnym mianownikiem doświadczonych smakoszy tego napoju może być to, że np. kawa rozpuszczalna nie będzie dla nich w żaden sposób interesująca. Jest także spora szansa, że trafimy na miłośników wyjątkowo niszowych odmian.

Kawa ziarnista, świąteczna, ekskluzywna?

Wszystkie z powyżej wymienionych kaw to określenia różnych porządków. Jedna kawa może posiadać wszystkie te właściwości, jednak chodzi o to, żeby uzmysłowić sobie, jak wiele aspektów może wpłynąć na wybór konsumentów. Jeśli już prowadzimy sklep internetowy, warto przeprowadzić ankietę wśród potencjalnych klientów, która ma szansę wykazać, jakich produktów oczekują i jak możemy usprawnić ofertę, by spełnić ich potrzeby. Reagowanie na bieżące trendy, nadchodzące święta i rozmaite, odnoszące się w jakiś sposób do kawy wydarzenia, pozwolą utrzymać konkurencyjność i pokażą wszystkim zainteresowanym, że można liczyć na ofertę sklepu.

Zdjęcie: unsplash.com / @nate_dumlao

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).