Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Żylaki w młodym wieku - czy można coś zaradzić?

office | Przestrzeń dla biznesu

Żylaki to coś, co kojarzy się nam ze starością, a - jak się okazuje - nie jest to myślenie słuszne. Warto wiedzieć o tym schorzeniu więcej, żeby w porę rozpoznać objawy i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle jest się w grupie ryzyka. Żylaki powstają bowiem w wyniku wielu zaniedbań, ale mogą być również warunkowane genetyczne.

Tak, w tym nagłówku nie ma błedu, żylaki w młodym wieku nie zdarzają się tak często, jak u osób starszych, jednak nie należy utożsamiać tego schorzenia wyłącznie z pokoleniem naszych rodziców. Owszem, to nie jest dolegliwość, której spodziewamy się już po studiach czy nawet jeszcze pred studniówką, ale nie jest to wykluczone! Skąd taki stan rzeczy? No cóż, nic nie bierze się z niczego, więc również w tym przypadku zaistniał szereg powodów, a głównymi winowajcami są siedzący tryb życia i źle zbilansowana dieta. Żylaki w młodym wieku wciąż nie są niesamowicie częstym zjawiskiem, ale na pewno nie należy go bagatelizować. Paręnaście lat temu żylaków spodziewać mogły się osoby obarczone tym schorzeniem genetycznie, jednak dzisiaj dotyczy to znacznie większej części populacji.

Dlaczego żyły na nogach w młodym wieku mogą gromadzić niedotlenioną krew?

Żylaki w młodym wieku mogą być spowodowane przez szereg czynników. Wspomniane wcześniej siedzący tryb życia i zła dieta przekładają się na:

  • Otyłość - tu przełożenie jest proste, duża masa ciała przekłada się na wzrost ciśnienia w żyłach, a od tego już bardzo blisko do powstania zastojów krwi w naczyniach.
  • Niewłaściwa suplementacja - jedzenie na dowóz dotknęło prawdopodobnie wszystkich w czasie pandemii i chociaż diety pudełkowe nie są największym złem, to należy przy tym zadbać o elementy roślinne w naszych posiłkach. Dzięki temu zapewnimy sobie diosminę i rutynę, które wzmacniają żyły i poprawiają krążenie.
  • Brak ruchu - tak, siedzący tryb życia może być druzgoczący w skutkach dla naszego organizmu, jednak podobnie sprawa ma się ze stojącym trybem życia. Brak ruchu to brak ruchu, niezależnie od tego, w jakiej pozycji spędzamy większą część dnia. Warto zadbać chociaż o krótkie spacery w ciągu dnia, jeśli nie mamy możliwości regularnego biegania czy jazdy na rowerze.

Czy żylaki w młodym wieku mogą dotknąć obu płci?

Tak, przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) może dotknąć obu płci. Dotyczy to ok. 53% kobiet i 43% mężczyzn, a współczynnik stale rośnie, również ze względu na pandemię, która wiele osób sprowadziła do home office i zmusiła do zmiany nawyków ruchowych i żywieniowych. Zwłaszcza, jeśli mieliśmy już wykształcone rutyny w tym zakresie. Jeśli i tak prowadziliśmy dosyć zastany tryb życia, to pandemia raczej nie dała nam możliwości do poprawy tego stanu rzeczy. Jeśli czujemy ciężkość w kończynach dolnych po całym dniu, zauważamy opuchliznę bądź już pojawiają się na nogach tzw. pajączki, to pierwsze sygnały, że należy działać! Jak? Wizyta u lekarza to dobry początek, a potem bielizna uciskowa. To specjalne wyroby medyczne, za których pomocą prowadzi się kompresjoterapię. Ma ona na celu powstrzymanie nasilenia się objawów i przyniesienie ulgi, choć warto zaznaczyć, że PNŻ można jedynie ograniczać i hamować jej rozwój, ale nie można wyleczyć jako, że jest to choroba przewlekła.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).