Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Rejestracja kasy fiskalnej? Nie taka zła, jak ją malują!

office | Przestrzeń dla biznesu

Przygoda z pierwszą kasą fiskalną nie musi oznaczać dezorientacji i związanych z nią nerwów. Oczywiście, zakup odpowiedniego urządzenia, które usprawni prowadzenie sprzedaży czy też sklep, w którym nabędziemy interesujący nas model, to kwestie istotne, ale przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowej rejestracji naszej kasy fiskalnej. Jak się do tego wszystkiego zabrać i co warto wiedzieć? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Wybierz właściwą kasę fiskalną
Określenie „właściwa” jest dość pojemne i nieprecyzyjne. Można sobie wyobrazić, że dobra kasa fiskalna to taka, która odznacza się bogactwem funkcji, oferuje praktyczne rozwiązania konstrukcyjne, gwarantuje komfort pracy, a jej szybkie i niezawodne działanie zapewniają silne podzespoły. Jednak takich urządzeń obecnie jest niemało. Czy każde z nich sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie?
 
 
Niekoniecznie. To, czy dana technologia sprzedaży okaże się strzałem w dziesiątkę, zależy od branży, w jakiej działasz oraz charakteru Twojej firmy. Jeżeli, na przykład, prowadzisz duży punkt handlowy o rozbudowanej ofercie, zdecydowanie istotniejsza okaże się pojemność bazy towarowej kasy oraz to, czy bez trudu uda Ci się precyzyjnie opisać wszystkie wprowadzone produkty bądź usługi. Przy intensywnej pracy w trybie ciągłym przydatnym rozwiązaniem stanie się zapis kopii paragonów w formie elektronicznej, a także sprawny i szybki mechanizm drukujący. Tymczasem, gdy zajmujesz się sprzedażą mobilną, istotne będą takie parametry, jak wielkość, waga i ergonomia danego modelu, a poza tym wydajność jego akumulatora oraz opcja zasilania za pomocą ładowarki samochodowej. Wybieraj sprawdzone rozwiązania dostępne na rynku. Często, zarówno przez użytkowników końcowych jak i dystrybutorów kas fiskalnych, polecane są produkty krajowego producenta - Posnet Polska S.A. Znajdziemy tu zarówno najmniejszą kasę fiskalną na rynku (Posnet Mobile HS EJ) jak i wydajną kasę do średnich i dużych punktów handlowych (Posnet Revo). Kluczem do wyboru odpowiedniej kasy fiskalnej jest precyzyjne ustalenie potrzeb Twojej firmy.
 
 
2. Znajdź odpowiednie miejsce zakupu
Obecnie możesz nabyć urządzenie fiskalne również w sklepie internetowym. Należy jednak pamiętać, że najczęściej firma, u której zakupisz kasę, będzie w przyszłości odpowiedzialna za jej serwis. Zatem na wstępie upewnij się, że siedziba dostawcy nie jest położona o setki kilometrów od Twojego przedsiębiorstwa lub miejsca zamieszkania. Duży dystans w sytuacji, gdy potrzebujesz dokonać naprawy lub przeglądu urządzenia rejestrującego, może stać się źródłem nerwów i dodatkowych kosztów.
 
 
Niemniej, dobrze jest podczas wyboru kasy przejrzeć ofertę dostępną na stronie internetowej firmy, porównać parametry i ceny interesujących Cię modeli, jak również zapoznać się z opiniami innych użytkowników oraz zasięgnąć rady ekspertów.
 
 
3. Zarejestruj i zainstaluj swoje urządzenie
Zakup właściwej kasy to jeszcze nie wszystko – nie można po prostu zacząć jej używać. Wpierw trzeba przejść procedury ustalone przez Ministerstwo Finansów.
 
 
Co najpierw? Złożenie pisemnego zawiadomienia do właściwego Urzędu Skarbowego, zawierającego m.in.: imię i nazwisko lub nazwę podatnika, NIP podatnika, liczbę planowanych urządzeń oraz adresy miejsc, w których będą one zainstalowane, a także termin instalacji. Dokument, dostarczony osobiście lub drogą pocztową, musi wpłynąć nie później niż jeden dzień przed terminem rozpoczęcia ewidencji. Następnie, przychodzi kolei na fiskalizację naszego urządzenia, które dotąd pozostawało w trybie szkoleniowym. Tylko uprawniony serwisant (często pochodzący z firmy, w które dokonany został zakup) może wykonać tę czynność. Od momentu zakończenia fiskalizacji wszystkie wprowadzone dane są zapisywane i stanowią podstawę do określenia prawidłowości ewidencji obrotu. Z chwilą tą masz również 7 dni na poinformowanie Urzędu Skarbowego o wykonanej instalacji urządzenia fiskalnego. W odpowiedzi otrzymasz numer ewidencyjny, który należy nanieść w widocznym miejscy obudowy kasy.
 
 
Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione, zyskasz możliwość skorzystania z ulgi za zakup pierwszego urządzenia fiskalnego. Zwrot potrafi wynieść nawet 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej, niż 700 zł.
 
 
Artykuł powstał we współpracy z Polskim Centrum Kas Fiskalnych w Warszawie.
 

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).