Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

The best of… Rachunkowość zarządcza

office | Przestrzeń dla biznesu

Jest to książka dla tych, którzy chcą sobie uporządkować i odświeżyć wiedzę z rachunkowości zarządczej. Często tak jest, że po zdaniu wyczerpującego egzaminu na studiach część wiedzy popada w zapomnienie. Z tej części wiedzy nie korzysta się w pracy zawodowej, ponieważ nie pasuje ona do warunków pracy – może firma nie przeprowadza inwestycji (nie potrzebuje więc analiz opłacalności), może jej właściciel nie wierzy w koncepcję tworzenia wartości dla akcjonariuszy (nie potrzebuje więc działań związanych z Value Based Management), może nic nie produkuje (dlatego mało go obchodzą przebojowa koncepcja zarządzania zapasami „dokładnie na czas” (Just In Time, JIT).

Jednak na dzisiejszym rynku zatrudnienie nie jest tak pewne jak śmierć i podatki. A nowy pracodawca może funkcjonować zupełnie inaczej niż dotychczasowy. Może okazać się, że niektóre rzeczy są potrzebne na wczoraj – bo trzeba zrobić analizę opłacalności inwestycji, policzyć przepływy pieniężne projektu, dokonać klasyfikacji działań w jakimś dziale i przypisać im koszty. Notatki ze studiów pewnie już dawno rozkładają się gdzieś na składowisku odpadów, a w głowie pustawo. Wtedy przyda się fachowa książka, która przypomni różne rzeczy. Książka taka jak ta.

„Rachunkowość zarządcza. Podejście operacyjne i strategiczne” ma formę podręcznika akademickiego. Jego autorami jest zespół pracowników naukowych Katedry Rachunkowości i Katedry Zarządzania Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Daje to ci gwarancję fachowości i rzetelności informacji zawartych w książce. Co więcej, autorzy są czynnymi praktykami i konsultantami systemów rachunkowości zarządczej dla przedsiębiorstw. Wiedzą co jest potrzebne w praktyce – dlatego w książce oprócz teorii wyłożonej prosto i do celu znajdziesz wiele zadań obliczeniowych. Na prostych liczbach przećwiczysz procedury i stworzysz odpowiednie arkusze w Excelu.

Oto kilka najciekawszych fragmentów książki – niekoniecznie znanych, ale ważnych w praktyce rachunkowej.

„W zasobnych społeczeństwach czas klienta staje się tak samo ważny jak jego portfel i zaczyna być obszarem zdobywania przewagi konkurencyjnej. Innowacja polega na tym, że pojawia się nowe kryterium segmentacji klientów, a za nim możliwość budowy sposobów sprzedaży, które odpowiadają oczekiwaniom klienta i w zależności od potrzeb oszczędzają jego czas, angażują ten czas lub powodują zanik poczucia czasu klienta”. (strona 34)

„Człowiek jest organizmem zbudowanym do przetwarzania informacji, a jednak liczba informacji w otoczeniu jest nadal większa niż jego możliwości przetwarzania. Natura zapewniła więc mechanizmy ochrony tego zasobu przed przepracowaniem. Do takich mechanizmów należą: uproszczona interpretacja napływających bodźców, hierarchia w strukturze przetwarzania informacji, sekwencyjne dopuszczanie informacji do przetwarzania. Te mechanizmy powodują, że człowiek nie jest w stanie podejmować decyzji w warunkach pełnej wiedzy o całej sytuacji – decyzji w pełni racjonalnej. Człowiek podejmuje wyłącznie decyzje zadowalające czyli takie po których ma przekonanie, że zrobił wszystko co można było zrobić w istniejącej sytuacji”. (strona 37)

„Szukanie nadmiernych oszczędności może prowadzić do zwiększenia pracochłonności, powstawania większej liczby produktów wadliwych, co zwiększy koszty powtórnej obróbki, koszty reklamacji, a w dalszej perspektywie doprowadzi do pogorszenia reputacji przedsiębiorstwa i zmniejszenia jego przychodów ze sprzedaży”. (strona 392-393)

„Nie jest możliwa prawidłowa ocena rentowności poszczególnych grup docelowych klientów bez zastosowania nowoczesnych systemów rachunku kosztów takich jak rachunek kosztów działań, rachunek cyklu życia produktu czy oszacowanie wartości generowanej przez klienta w ciągu całego okresu współpracy firmy z nim”. (strona 429)

„Specjaliści rachunkowości zarządczej odgrywają istotną rolę w szkoleniu pracowników przedsiębiorstwa w zakresie strategii VBM, a w szczególności objaśnieniem: strategii tworzenia wartości, kluczowych generatorów wartości oraz powiązanych z nimi bezpośrednio mierników wartości oraz kwestii o fundamentalnym znaczeniu jaką jest wskazanie powiązań między indywidualną pracą ludzi w organizacji a procesem tworzenia wartości”. (strona 487)

„Koszty, które nie są ponoszone przez daną jednostkę, są przez nią pomijane w jej rachunkach decyzyjnych. Jeżeli koszty szkód powodowanych przez opakowania foliowe stosowane przez producenta nie „uderzają go po kieszeni”, to nie ma on ekonomicznego bodźca do ich redukcji bądź eliminacji. Chodzi o to, aby przedsiębiorstwo stosujące szkodliwe opakowania foliowe było obciążane w pełni kosztami działań jakie należy podjąć, żeby je zebrać i zutylizować. Wówczas będzie dążyło do ich redukcji”. (strona 592)

Więcej ciekawych informacji o nowoczesnej rachunkowości zarządczej czytelnik znajdzie w książce „Rachunkowość zarządcza. Podejście operacyjne i strategiczne” Ireny Sobańskiej (red. nauk.) (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). W 14 rozdziałach autorzy przedstawili wszystkie ważne informacje potrzebne w pracy na stanowisku specjalisty ds. rachunkowości zarządczej m.in. modele podejmowania decyzji, podejście Lean, zasady zarządzania zapasami (EOQ, JIT, TOC), analizę rentowności, analizę projektów inwestycyjnych, zasady mierzenia dokonań, pomiaru wartości i zarządzania według działań.

PS. Jeśli nie potrzebujesz tej książki teraz, zrób na niej zakładkę w swojej przeglądarce internetowej (w Firefoxie trzeba nacisnąć klawisze „CTRL” i „D”). Dzięki temu łatwo ją odnajdziesz wtedy, gdy zacznie być ci potrzebna w nowej pracy.

Książka jest dostępna w tradycyjnych księgarniach oraz na stronie:
http://www.ksiegarnia.beck.pl/ekonomia-podreczniki/id4481,Rachunkowosc-zarzadcza.-Podejscie-operacyjne-i-strategiczne.html.