Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Czy podatek PIT rozlicza się raz w roku?

Redakcja | Przestrzeń dla biznesu

Obowiązek płacenia podatku PIT dotyczy wszystkich Polaków, w tym przedsiębiorców, których dochody przekroczyły określony próg. W ten sposób państwo zasila swój budżet, gdyż podatek PIT to 3 największe źródło przychodów. Jak często należy rozliczać się ze swojego podatku dochodowego?

Roczne rozliczanie podatku PIT — kogo dotyczy?

Rozliczanie się z urzędem skarbowym raz w roku to luksus, który należy tylko do pracowników zatrudnionych w firmach. Ich jedyna styczność z podatkiem PIT ma miejsce podczas corocznego okresu rozliczania się za rok poprzedni. Najczęściej deklaracje należy złożyć do 30 kwietnia danego roku. Nie inaczej jest w roku 2024. Termin 30 kwietnia dotyczy wszystkich deklaracji. Są to następujące druki:

  • PIT-28,
  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38.

Rozliczanie PIT przez przedsiębiorców

Więcej roboty z podatkiem PIT mają przedsiębiorcy, dlatego też z reguły stawiają na profesjonalną księgowość. Oni muszą pamiętać o nim każdego miesiąca lub w najlepszym wypadku co kwartał. Podstawowy sposób to rozliczanie miesięczne. Z niego korzysta większość przedsiębiorców. Wyliczoną przez księgowość zaliczkę za dany miesiąc należy wysłać na konto urzędu skarbowego do 20. dnia następnego miesiąca. Podatek za maj płacimy więc do 20 czerwca.

Przedsiębiorcy mają też możliwość skorzystania z rozliczenia kwartalnego. Takie prawo mają tak zwani mali podatnicy. Tym mianem określa się firmy, których przychody ze sprzedaży nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro w złotówkach w ujęciu rocznym. W 2024 roku próg został ustalony na poziomie 9 218 000 złotych. Wtedy zaliczki opłaca się 4 razy w trakcie roku, do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października oraz 20 stycznia.

Jak wyliczyć zaliczkę na podatek PIT?

Wyliczenie zaliczki na podatek PIT to dość skomplikowana sprawa, która wymaga dokładnego obliczenia. Potrzebne są do tego przychody, koszty poniesione w trakcie roku, a także znajomość wszelkich odliczeń. Lepiej by zajęła się tym księgowość lub zatrudnione do obsługi firmy biuro rachunkowe. W ten sposób można mieć pewność, że zaliczka została wyliczona prawidłowo.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).