Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak zażegnać konflikty i umiejętnie się komunikować?

Często nie umiemy się porozumiewać z ludźmi. Coś, co powinno siedzieć w nas głębo, od urodzenia, a właściwie od naszych pierwszych słów... I okazuje się, że trzeba tę wiedzę zdobywać innymi metodami.

Prób i błędów? Może być. A powiedz mi, jak często uczysz sie na Swoich błedach, które popełniasz rozmawiając z drugą osobą? A... czy w ogóle się uczysz? A może po prostu uważasz, że zawsze druga strona jest winna podczas konfliktów? Mam rację?

"To nieporozumienie". Nie do końca. Często rozumiemy się aż za dobrze. Chcesz jechać nad morze, a Twój partner pragnie wypoczynku w górach. Mówisz, jak dobrze wypoczniecie, że się opalicie, wykąpiecie w krystaliczno czystej wodzie Bałtyku (tak, to sarkazm) i będzie the best.

A co na to druga strona? "Nie chcę jechać nad morze, pojedziemy w Tatry. Pospacerujemy, pooddychamy świeżym powietrzem, będzie super". Później sytuacja robi się coraz bardziej nerwowa, obie strony stoją w zaparte.

Czy mieliśmy tu do czynienia z nieporozumieniem? Wiesz... nie bardzo. Tak jak pisałem, często rozumiemy się aż za dobrze. Przyczyny konfliktów leżą znacznie głębiej... W nieumiejętnym ich rozwiązywaniu. W niespoglądaniu na konsekwencje tego, co mówimy.

Twój syn, jakieś 10 lat, przychodzi do Ciebie w piątek i mówi, że następnego dnia jedzie z kolegami na imprezę nad jezioro. Oczywiście, w takim poważnym wieku kształtują się stosunki z innymi ludźmi, identyfikacja w grupie itp. Autokar już zamówiony, wycieczka całą klasą.

A Ty zaplanowałeś na weekend sprzątanie garażu. Żadna inna sobota Ci nie pasuje. I z Twoich ust padają słowa: "Nie synku, już z mamusią zaplanowaliśmy sprzątanie. W garażu leży mnóstwo Twoich zabawek i potrzeba byś był i powiedział, z którymi możesz się rozstać". I tu rozmowa przybiera baaardzo różne kształy...

Często kończy się na niemiłych słowach. Albo pozwolisz dziecku pojechać i Ty nie osiągniesz Swojego celu, albo on zrezygnuje z czegoś, na czym mu bardzo zależy. Zależnie od charakteru usłyszysz płacz, złość, zdenerwowanie, czy groźby ucieczki z domu. Jeśli postawisz się jako rodzica-tyrana,to w Twoim kierunku padnie nie jednowyrażenie, które mogłoby Cię dotknąć.

Inaczej, jeśli pozwolisz, że dziecko wygra, to kto u licha rządzi w tym domu? Jak poskutkowało, to metodę pójścia w zaparte Twój syn zastosuje przy kolejnej awanturze tak wytrwale, aż wygra.

Nie wiem, czy już zauważyłeś trzecie wyjście. Wyjście wygrany:wygrany. To coś absolutnie innego jak kompromis, który polega na tym, że ani jedna, ani druga strona nie osiąga tego, na czym jej zależy. Przykładowo... Ty chcesz oglądać jeden program w telewizji, partner niezwykle pragnie przykleić wzrok do innego kanału... więc co 3 minuty Sobie przełączacie.

W sposobie win:win chodzi o coś diametralnie innego. W powyższym przykładzie... np. jedna osoba może obejrzeć serial w Internecie, o ile istnieje taka możliwość. Abstrahując od takich pomysłów, jak kupienie drugiego telewizora... Możesz Sobie poczytać ciekawą książkę, a później zobaczyć powtórkę.

Grunt w tym, by szukać rozwiązań, które ZADOWOLĄ obie strony.

Co ciekawe, to się przydaje w każdej sferze naszego życia. Biznesowej, rodzinnej, wśród znajomych etc. Od Ciebie zależy, czy zaczniesz i będziesz stosować metodę Wygrany:Wygrany, czy nie. I od Ciebie zależy, jakie otrzymasz wyniki.

Zapraszam do przeczytania mojego raportu na ten temat: Jak zażegnać konflikty i umiejętnie się komunikować?

Portret użytkownika Patrycja

Umiejętność komunikowania się jest najważniejszą cechą każdego biznesmena. Nie ważne czy przedstawiasz nowy projekt swojemu przełożonemu czy motywujesz swoich podwładnych. Aby efektywnie przekazać informacje, należy cofnąć się tysiące lat wstecz, kiedy przekazywanie opowieści było podstawową formą komunikacji. Książka Jima Holtje "Potęga opowieści" przedstawia zbiór przydatnych anegdot ze świata biznesu, które sprawią, że Twoje przemówienie nabierze autentyczności, a co najważniejsze, na długo zapadnie w pamięć Twoim słuchaczom.

Portret użytkownika Majka

Z niektórymi ludźmi ciężko jest się porozumieć. Często jest to spowodowane niezgodnością charakterów. Dwie uparte osoby mające odmienne zdania, a twierdzące, że każdy z nich ma rację na pewno się nie dogadają. Komunikacja międzyludzka wbrew pozorom jest bardzo trudna...

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).