Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak wygląda badanie psychologiczne kierowcy?

office | Przestrzeń dla biznesu

Badanie psychotechniczne wykonywane jest w przypadku kierowców zawodowych, instruktorów oraz egzaminatorów. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że badanie psychologiczne muszą przejść także osoby prowadzące samochód służbowy lub podejmujące pracę jako operator (na przykład wózka widłowego). W takiej sytuacji badania orzekające o braku lub istnieniu przeciwskazań psychologicznych do wykonywania danej pracy, są przeprowadzane w ramach medycyny pracy. Z artykułu dowiesz się, jak przygotować się do badania psychologicznego z zakresu medycyny pracy, oraz jak wygląda takie badanie.

Jak przygotowywać się do badania psychotechnicznego?

Na początek należy przede wszystkim zapoznać się z opisem swojego stanowiska, ponieważ zdarza się, że pracownicy, którzy zostali już przyjęci do pracy nie zdają sobie sprawy z tego, że muszą przejść badanie psychotechniczne w poradni medycyny pracy. Ponadto, w niektórych firmach wszyscy jakby „z góry” kierowani są na testy psychologiczne, ze względu na teoretyczną możliwość prowadzenia samochodu służbowego lub obsługi maszyny. W niektórych przypadkach kierowane są także osoby, których stanowiska pracy wymagają szczególnej sprawności psychofizycznej.

Bardzo ważne jest także, aby na badanie psychologiczne, przyjść w dobrej formie, to znaczy być wypoczętym i wyspanym. W przypadku osób pracujących na zmiany, należy zaplanować badanie w taki sposób, aby przyjść po przespanej nocy.

Kolejną ważną kwestią są okulary. Osoby noszące na co dzień lub do jazdy samochodem okulary lub soczewki, powinny je przynieść. Ma to znaczenie nie tylko z punktu widzenia badania psychologicznego, ale także badania okulistycznego.

Co ważne, należy przynieść ze sobą dowód osobisty, skierowanie na badania, oraz prawo jazdy.

 

Jak wygląda badanie kierowcy, a jak operatora?

Badanie kierowcy oraz badanie operatora różnią się przede wszystkim ilością badań oraz czasem trwania. Badanie dla osoby, która otrzyma samochód służbowy lub też będzie poruszała się własnym samochodem do celów służbowych, jest dłuższe, a w jego skład wchodzi:

 

  • Badanie pełnej sprawności psychoruchowej, czyli koordynacji oko- ręka (Aparat krzyżowy, Aparat Piórkowskiego);
  • Badanie czasu reakcji (Miernik Czasu Reakcji lub Test RW);
  • Badania procesów poznawczych (Test Poppelreutera lub Test D2);
  • Badanie sprawności myślenia logicznego (Test Ravena, Testy B);
  • Badanie sprawności widzenia zmierzchowego oraz wrażliwości na olśnienie (ciemnia);
  • Badanie osobowości, czyli charakteru za pomocą kwestionariuszy psychologicznych.
  •  

W przypadku operatorów badanie jest zwykle ograniczone do trzech pierwszych wyżej wymienionych punktów. Zdarza się, że w zależności od pracowni psychologicznej, badania są konkretnie dopasowywane pod dane stanowisko lub osobę badaną.

 

Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne w poradni medycyny pracy, wykonywane jest dla bezpieczeństwa pracownika oraz pracodawcy, dlatego nie należy się stresować lub zbytnio martwić. Warto przygotować się na spokojnie do badania i w dobrym nastroju oraz wyspanym, udać się do poradni. 

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).