Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak dobrać kolory do serwisu www?

Michał Toczyski | Przestrzeń dla biznesu

Żyjemy w świecie kolorów. Gdzie się nie spojrzysz, tam mnóstwo różnych barw. To świadczy o ich niezwykłej sile. Chcę Ci pokazać, jak działają kolory na ludzi.

Czarny

Ten najciemniejszy kolor daje, o czym doskonale wiesz, największy z możliwych kontrast z bielą. Nadaje się on doskonale do pisania tekstu na bardzo jasnym tle. Ostatnio są modne czarne barwy, jednak odradzam Ci stosowanie jego na tło strony - wtedy zdania są nieczytelne. Używa się go z powodzeniem do pisania nagłówków, do obramowania, tabel i prostych schematów. Szkice czy obrazki też wyglądają w nim ciekawie. Brak mu dynamiczności, powinien iść na zwrócenie uwagi internauty.

Biały

Ta barwa rzuca światło na dokument. Białe litery na kolorowym tle są nieczytelne. Doskonale się go używa do dyskretnego zwrócenia uwagi internauty na dane miejsce. Wokół niego należy pozostawić właśnie więcej tego "światła".

Szary

Szary wydaje się być niezwykle smutny i niewyraźny. Nadaje się on na menu, elementy nawigacyjne. Ani tło, ani tekst nie powinien być w trym kolorze. Oczywiście pomijam wypadki, kiedy szary ma odcień niezwykle jasny bądź ciemny. Metaliczny kolor używa się jako dodatek do designu stron "nowoczesnych".

Niebieski

To nowoczesny, poważny kolor. Doskonale nadaje się na bannery (nie te reklamowe; obrazkowe "nagłówki" witryn). Inne elementy też mogą być w nim wykonywane. Doskonale prezentuje się w witrynach o temacie ekonomicznym, hostingowym i usługowym o wysokim poziomie (np. dla firm).

Błękitny

Oznacza wolność, jak również czasami się stosuje dla serwisów finansowych i lekarskich.

Zielony

Często kojarzony z pieniędzmi i zdrowiem. Pokazuje spokój i opanowanie. Nie muszę dodawać, że witryny o zielarstwie i roślinności też wkomponowały to w swój design.

Czerwony

Raczej nie powinno się go dużo używać, szczególnie jeśli internauta ma pozostać nam naszej witrynie. Użycie: jako nagłówki bardzo ważnych informacji. Pobudza do działania. Trudno nie zwrócić na niego uwagi. W połączeniu z żółtym nadaje się do bannerów i innych reklam.

Pomarańczowy

Dla serwisów młodzieżowych! Ulubiony przez małoletnich. Zastosowanie: jako design bądź wyróżnienie krótkich fragmentów tekstu.

Żółty

Jeden z największych błędów jakie można popełnić to użycie żółtego tekstu na białym tle. Przecież tego w ogóle nie widać! Ale bardzo dobrze się sprawuje jako wyróżnienie

(jak żółtym markerem)

w tekście. W połączeniu z czerwonym = dobra reklama. Tło żółtozłote dla serwisów o bogactwie.

Mam nadzieję, że w bardzo szybki sposób przybliżyłem Ci jedne z lepszych zastosowań kolorów.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).