Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Team building, czyli jak zorganizować event, który przyniesie korzyści firmie

Redakcja | Przestrzeń dla biznesu

Jak prawidłowo zorganizować team building, by osiągnąć zamierzony cel? Przedstawiamy krok po kroku etapy tworzenia tego typu eventu.

Chyba nikogo już nie trzeba przekonywać do tego, że team building ma nieoceniony wpływ na budowanie zgranego i dobrze funkcjonującego zespołu. Jednak nie każdy wie, że tego typu relacji nie buduje się ani za biurkiem, ani przy ognisku. Nie chodzi również o to, by inwestować krocie w drogie rozrywki w stylu skok ze spadochronem dla wszystkich pracowników czy wykupienie biletów na koncert supergwiazdy. Rozpieszczanie oczywiście zwiąże pracownika z firmą, ale raczej nie poprawi komunikacji w zespole. Jak więc zorganizować event teambuildingowy, który będzie nie tylko wspaniałą rozrywką dla pracowników, ale również przyniesie korzyści firmie?

Określenie celu team buildingu

Przede wszystkim musisz dokładnie wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Inaczej będzie wyglądał event, jeśli postawimy na budowanie zaufania między pracownikami, a inaczej ten, który służy poprawie komunikacji. A może zależy Ci na tym, by zapoznać ze sobą pracowników współpracujących ze sobą na co dzień, ale pracujących w różnych działach przedsiębiorstwa? Organizacja eventu teambuildingowego bez określenia priorytetów mija się z celem, dlatego warto najpierw jasno określić, czemu właściwie ma służyć ta zabawa.

Team building, czyli nauka przez zabawę

Człowiek uczy się całe życie, a metody uczenia wcale się nie zmieniają. Doskonale pamiętamy dwie podstawowe zasady metodologii, o których wiedział każdy nauczyciel, ale niestety nie zawsze stosowane były w naszych szkołach. Pierwsza brzmi: najlepiej przyswajamy wiedzę nabywaną dzięki ćwiczeniom praktycznym, a druga mówi o skuteczności łączenia przyjemnego z pożytecznym, czyli nauce przez zabawę. Właśnie to pedagogiczne potraktowanie team buildingu powinno przyświecać każdej firmie zajmującej się profesjonalną integracją zespołu. 

Team building w praktyce

Mamy już określony cel i metody, teraz pora na prowadzenie ich w życie. Poniżej przedstawiamy trzy różne zabawy, które mają za zadanie wypracowanie w uczestnikach różnych umiejętności:

Team Balans, czyli poprawa komunikacji

Zadaniem grupy jest przejście labiryntu w warunkach, gdy część uczestników ma zasłonięte oczy, a druga część kieruje ich do celu, podpowiadając, jak mają poruszać planszą, by kulka trafiła do celu.

Sieci Pajęcze, czyli budowanie zaufania

Każdy uczestnik zabawy musi przedostać się przez otwory pajęczyny bez dotykania sieci. W tym zadaniu pracownicy muszą sobie wzajemnie pomagać, przenosząc się wzajemnie. Do tego konieczne jest pełne zaufanie uczestników.

Amazonka, czyli kreatywne myślenie

Zadaniem uczestników jest  wydostanie skrzyni skarbów z „rwącej rzeki”. W tym celu grupa musi użyć wszystkich dostępnych narzędzi. Jeśli którykolwiek z uczestników lub elementów ekwipunku wpadnie do tej symbolicznej rzeki, to muszą powtórzyć zadanie od początku.

Team building nie kończy się na zabawie. Po wszystkim warto usiąść i porozmawiać o tym, co się stało. Pracownicy powinni przeanalizować zachowania, poszukać analogii do wykonywanej na co dzień pracy, a następnie wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Owocnej zabawy!

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).