Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Dopasowanie werbalne, czyli po prostu bądź czujny i obserwuj

Michał Toczyski | Przestrzeń dla biznesu

Uwaga, uwaga! Skoncentruj się podczas rozmowy na tym, co mówi do Ciebie druga strona. Skoncentruj się także na tym, jak mówi. I zastanów się głęboko, co chce Ci przekazać.

Słyszałeś może o kanałach percepcji? Jeśli nie, to zaraz dowiesz się, że każdy z nas postrzega świat na Swój sposób i wykorzystuje do tego celu preferowane zmysły. A jakie mamy główne zmysły?

Wzrok, słuch, czucie, węch i smak. Przy czym dwa ostatnie mamy rozwinięte w podobnym stopniu. Jednak zależnie od percepcji danej osoby, wyróżniamy trzy typy ludzi:

Wizualiści, czyli wzrokowcy. Na ogół mówią dość szybkim tempem. Oddychają płytko i tylko górną częścią klatki piersiowej. Skąd się to bierze? Wiesz, takie osoby niezwykle pragną podzielić się z Tobą wszelkimi obrazami, które im wpadają do głowy. A jest ich tak dużo, że muszą nadążyć, by Ci o tym wszystkim opowiedzieć.

Ubierają się tak, by ładnie wyglądali. Szczególnie cenią sobie estetykę.

Pamiętaj, że to się dzieje całkowicie nieświadomie. Co to znaczy? Otóż oznacza to, że jak zapytasz wzrokowca, dlaczego mówi tak szybko, to nie udzieli Ci jasnej odpowiedzi. Bo on sam tego nie wie. Natomiast jego podświadomy umysł umie sprawdzić, czy właśnie rozmawia z drugim wizualistą.

Jeśli tak, to bardzo się cieszy, ponieważ wreszcie nawiązuje wspólny język. Uważa się, że wszyscy w tym kraju mówimy po polsku. Natomiast dopiero w takich książkach jak ta, możesz doczytać się, że pomimo tego nie wszyscy możemy się łatwo zrozumieć.

Istnieją bowiem słuchowcy, czyli audytorzy. Jak ich nazwa wskazuje, skupiają się na dźwiękach i wszystkim, co z tym związane. Oddychają środkiem klatki piersiowej, a ich głos wydaje się być trochę niższy, niż ton wzrokowca. Mówią spokojnie z umiarkowanym tempem.

Lubią mówić, często określamy ich „gadułami”, czyli monopolizującymi rozmowę. Przeszkadzają im szmery, głosy czy muzyka w tle. Potakują, czasami mówią to, co piszą (w tym samym czasie!). Zdarza się im mieć melodyjny głos.

A ostatnia, trzecia grupa, to kinestetycy, czyli czuciowcy. To osoby mówiące powoli, niskim głosem, zastanawiające się nad każdym słowem. Często kierują wzrok na podłogę, na swój tułów, bo muszą dobrze odczuć to, co mówią. Zdarza się, że tym tempem głosu irytują inne osoby, na ogół wzrokowców. Swoją drogą kinestetycy szczególnie lubią dotyk, bliskość. Jak ich nikt nie dotyka, to robią sami – czasami pogłaszczą się po karku, czy po drugiej ręce…

Często nadmiernie gestykulują. Mają silny głos. Poznają świat przez dotyk, przez co na przykład szczególnie lubią miękką pościel, wygodne ubrania.

Jeśli chcesz umieć nawiązywać dobre stosunki z ludźmi „na zawołanie”, to powinieneś znaleźć się w tych trzech kategoriach. Trochę pisałem o tym w poprzednim rozdziale. Dostosuj sposób oddychania do rozmówcy. Dzięki temu prostemu zabiegowi Twój głos bardziej przypomina jego, dzięki czemu lepiej się dostosowujesz.

Staraj się mówić tempem rozmówcy, a nawet dopasować ton głosu (jeśli sytuacja tego wymaga). Chcesz jeszcze wiedzieć, po czym rozpoznać każdą z tych osób i nawiązać z nią lepszy kontakt?

Każda z nich używa specyficznego słownictwa. Jak myślisz, jakich fraz nadużywa wzrokowiec? Tak, masz rację.

- Dostrzegłem…
- Zauważyłem…
- Czy wyraziłem się jasno?
- Czarno to widzę…
- Rzucę na to stwierdzenie trochę światła.
- Nie wyobrażam Sobie tego. Nie widzę tego.
- Nie mam cienia wątpliwości.

I tym podobne stwierdzenie. Czy już wiesz, jak to możesz wykorzystać? Dostosowując się do drugiego człowieka wizualisty odwołuj się do zmysłu wzroku, a bardziej zainteresujesz go rozmową.

A oto wzorce słownictwa słuchowca:

- Coś tu nie gra.
- Nic za tym nie przemawia.
- Nie słyszałem o tym.

Możesz je mnożyć w tysiące. Ważne byś słysząc je automatycznie mógł ocenić, jaki kanał percepcyjny przedstawia rozmówca.

Kinestetyk często używa takich wyrażeń:

- Nie czuję się w tym dobrze.
- Mam złe przeczucia.
- Nie czuję tego.
- Słodka dziewczyna.
- Gorzkie przeżycia.
- Narobił mi smaku.

I w ten oto pozornie prosty sposób zgłębiłeś podstawowe techniki porozumienia się z rozmówcą na poziomie podświadomym. Zacznij z tego skorzystać, zauważ, jak bardzo Twoje relacje się poprawiają i rozwijają i pełen zainteresowania posłuchaj, co mam Ci do przekazania w kolejnym rozdziale!

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).