Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Jak rozpocząć Nowy Rok aby zagwarantować sobie sukces?

Michał Toczyski | Wiedza dla Sukcesu

Grudzień i styczeń to miesiące, będące doskonałą okazją na podsumowanie starego roku i zaplanowanie nowego. To czas, w którym warto wyciągnąć wnioski z sytuacji które minęły i już nie wrócą. Warto jest przypomnieć sobie swoje osiągnięcia, sukcesy, osiągnięte cele i cieszyć się nimi oraz wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Weź czystą kartkę papieru i zapisz czego się w tym roku nauczyłeś, jakie plany zrealizowałeś, co udało Ci się osiągnąć. Pamiętaj, że każda sytuacja jak nas spotyka, jest dla nas lekcją. Nieważne czy jest to wydarzenie przyjemne, czy przykre. Z każdego można się czegoś nauczyć. Umiejętnością każdego człowieka sukcesu jest wyciąganie wniosków z zaistniałych sytuacji i uczenie się na błędach – zarówno własnych, jak i cudzych.

Gdy już napiszesz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy na temat starego roku, przejdź dalej. Teraz odpowiedz na pytania:

- Co chcesz osiągnąć w najbliższym roku?
- Kim chcesz się stać?
- Co chcesz zobaczyć, czego doświadczyć?
- Z kim chcesz spędzać czas i w jaki sposób?
- Gdzie chcesz pracować, ile zarabiać, co robić?
- Czego nowego chcesz się nauczyć?

Im więcej pytań i odpowiedzi, tym lepiej dla Ciebie!

Następnie poświęć swój czas na wyznaczanie celów. Jak mówi chińskie przysłowie: „Jeśli nie wiesz gdzie idziesz, to tam nie dojdziesz”. Człowiek bez celów nie żyje, lecz egzystuje. Cele są podstawą motywacji do działania, wyzwalają Twoją kreatywność, stymulują powstawanie nowych pomysłów, pozwalają Ci wziąć życie we własne ręce. Dzięki celom robisz to, co ważne dla Ciebie, a odrzucasz to, co zbędne.

Jak wynika z badań na Uniwersytecie w Yale i Harvard Business School, tylko 3% ludzi spisuje swoje cele. Z ankiet wynika, że właśnie te 3% ludzi wykazuje większe zadowolenie z życia, ma większe poczucie własnej wartości, wyższą samoocenę, większą pewność siebie. Co więcej, 3% ludzi spisujących swoje cele zarabia przeciętnie 10 razy więcej niż pozostali ludzie.

Kluczem do sukcesu jest dokładne określenie czego chcesz w życiu i codziennie robienie czegoś, co zbliża Cię do tego. Skupianie się na celach to kolejna, wspólna cecha ludzi sukcesu.

A teraz następne ćwiczenie. Weź kartkę czystego papieru. Na górze napisz: „moje cele” i zanotuj dzisiejszą datę. Następnie na kartce zapisz przynajmniej 10 celów, które chcesz osiągnąć w najbliższym roku. Pamiętaj o kilku zasadach: Cele pisz w czasie teraźniejszym, powinny być osobiste – pisane w 1 osobie l.p., używaj czasowników opisujących czynności (jeżdżę samochodem marki X..., mieszkam w..., robię... ), zdania twierdzące i w pozytywie (zamiast: nie choruję => jestem zdrowy).

A oto 7 kroków do skutecznego osiągania celów według recepty Briana Tracy:

1. Zdecyduj dokładnie czego chcesz. Cel powinien być w taki sposób sformułowany, aby nawet dziecko potrafiło go zrozumieć. Konkretny, klarowny, precyzyjny.
2. Zapisz go. Cele nie zapisane to życzenia, które ulatują jak dym z papierosa.
3. Ustal dokładny termin osiągnięcia.
4. Sporządź listę wszystkich rzeczy, które możesz zrobić, aby go osiągnąć.
5. Uporządkuj swoją listę – najpierw wg kolejności, a następnie wg priorytetów. Mając taką listę, otrzymujesz plan działania. Dołączasz wtedy do 3% ludzi, którzy odnoszą największe sukcesy.
6. Podejmij natychmiast działanie, pierwszy krok w kierunku osiągnięcia celu. Najwięksi ludzie sukcesu robią zawsze pierwszy krok, nawet bez gwarancji sukcesu. Gdy to zrobisz, nawet jeśli nie będzie udany - potraktuj go jako informację zwrotną która pomoże ustawić stery we właściwą stronę.
7. Klucz do sukcesu: Każdego dnia rób coś, co zbliża Cię do najważniejszego celu! Wtedy nabierasz pędu i zbliżasz się krok po kroku do sukcesu!

A teraz kilka słów o nawykach i tajemniczym procencie. Jak wiadomo, nawyki sukcesu trudno jest w sobie wyrobić, ale żyje się z nimi lekko i przyjemnie. Natomiast złe nawyki łatwo powstają, ale życie z nimi jest ciężkie. Decyzja zawsze należy do Ciebie!

Nawyk jest jak "perpetum mobile". Gdy wyrobisz w sobie nawyk robienia czegoś, już nigdy nie będziesz musiał się do tego motywować.

Przykładem dobrego nawyku jest codzienne przepisywanie swoich celów, czy poranna gimnastyka. Przykładem złego nawyku są używki czy oglądanie telewizji.

Aby wyrobić w sobie nowy nawyk, należy codziennie, przez 3 tygodnie powtarzać daną czynność. Jeśli będziesz robił to sumiennie, po 3 tygodniach a nawet wcześniej – wyrobisz w sobie nowy nawyk. Dlatego wykorzystaj styczeń jako pierwszy miesiąc roku i postanów, jakie nawyki sukcesu wyrobisz w sobie w 2010 roku. Następnie ustal plan działania – kiedy zaczniesz i kiedy nawyk powinien już funkcjonować.

Na koniec jeszcze tajemnica jednego procenta, którą stosują najlepsi sportowcy. Wyobraź sobie sytuację, że codziennie biegasz 10 km. Trudno byłoby, aby z dnia na dzień przestawić się na 20 lub 30 km, prawda?

Natomiast stosując pewną prostą i skuteczną metodę, można tego dokonać! Wystarczy, iż postanowisz codziennie poprawić swój wynik o zaledwie 1%. Co ciekawe, jest to procent składany, czyli za każdym razem liczony od nowego wyniku!

Jak to wykorzystać w praktyce? Jeśli przykładowo, chcesz być lepszy w szybkim czytaniu, postanów iż codziennie będziesz czytał o 1% szybciej. Jeśli chcesz być lepszy w swoim sporcie – zrób dokładnie to samo. Zasadę jednego procenta możesz wykorzystać w każdej dziedzinie swojego życia!

A teraz do dzieła! Jeśli jeszcze nie wykonałeś podanych w artykule ćwiczeń, natychmiast weź kilka kartek papieru, długopis i zrób je! Pamiętaj, że "później" to jedyna pora, która nigdy nie nastanie!

Portret użytkownika Zgaga

Bardzo ciekawy artykuł. My w naszym ostatnim poście również piszemy o postanowieniach noworocznych i planowaniu budżetu.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).