Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Udoskonalanie życia dzięki Kaizen

Łukasz Kacprowicz | Młoda Krew Biznesu

Jak żyć lepiej dzięki Kaizen?

Jeśli:
- sprzedajesz produkty,
- chcesz schudnąć, zacząć oszczędzać, rzucić nałóg, rozpocząć naukę języka lub cokolwiek innego,
- zawsze odkładasz pewne czynności na później, lub wszystko kończy się na słomianym zapale,
- Przerażają Cię duże zmiany, o których wiesz, że są Ci potrzebne,

koniecznie zapoznaj się z filozofią Kaizen.

Filozofia Kaizen (jap. 改善 - "kai" - zmiana, "zen" - dobry, czyli ciągłe doskonalenie) to japońska filozofia, która zrodziła się w latach 30. XX wieku. Kaizen to sztuka udoskonalania, które nigdy się nie kończy. Jest to również świetne narzędzie, jeśli interesujesz się tematyką rozwoju osobistego, gdyż wyrabiając odpowiednie nawyki i rozwój, staną się dla Ciebie czymś naturalnym.

Chodzi o to, aby małymi kroczkami, często wydającymi się nawet śmiesznie małymi, oszukać lęk przed zmianą.

Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku
Przysłowie Chińskie

Przykłady zastosowania Kaizen w praktyce:

Dajmy na to, że potrzebujesz zrzucić 20 kilo. Gdy ktoś waży 120 to myślę, że trudno jest wstać, iść do siłowni i biegać na bieżni, lub gdziekolwiek indziej – miałeś tak kiedyś?

Do tego potrzebujesz dużo motywacji - żeby zacząć. A potem samodyscypliny żeby nie zrezygnować. Zastosuj małe kroczki – przez pierwszy tydzień ubierasz buty do biegania i patrzysz w okno przez kilka minut. W drugim tygodniu wychodzisz na zewnątrz na krótki spacer i wracasz ciągle bez biegania, 3 tydzień starasz się truchtać minutę i tak dalej. Możesz zacząć od jeszcze mniejszych zadań.

Ja nie ważę 120 kg, ale odkąd postanowiłem biegać, często jest tak, że pojawiają się wymówki. Więc jak miałem w planie wyjść, po prostu wiązałem buty i jak je już zawiązałem, to zawsze kończyły się wymówki.

Ciekawa sprawa jest z samym bieganiem. To taka wewnętrzna walka.

Nieraz ciało mówi: „zwolnij, nie dam rady już wystarczy” – być może znasz ten głos ze środka głowy. Fascynujące jest to, że tak naprawdę, za każdym razem gdy mu nie ulegasz stajesz się mocniejszy i wiesz że jakakolwiek sytuacja się wydarzy w życiu, nie poddasz się tak łatwo, bo już nie raz miałeś okazje „pokonać siebie”.

Niektóre kroki wydają się śmieszne, zresztą też tak miałem, gdy pierwszy raz się z tym zetknąłem. Więc moja rada jest taka, żeby sprawdzić co działa, a co nie.

Często jest tak, że gdy coś nie działa, robimy to samo coraz intensywniej, nie wiedząc, że wystarczy zmienić kierunek.

Chcesz schudnąć - jedz kęs deseru mniej, później dwa i tak dalej.

Chcesz zacząć oszczędzać, a nigdy się nie udawało – odkładaj złotówkę dziennie, lub wyciągnij 1 rzecz z koszyka przy kasie w supermarkecie.

Chcesz udoskonalić, bądź nauczyć się języka? Zapamiętuj 1 słówko dziennie.

Chcesz polepszyć swoją grę na instrumencie a często brakuje Ci motywacji – spędź dodatkowo 10 minut ćwicząc codziennie.

Zawsze spóźniasz się na autobus - ustaw budzik minutę wcześniej. Po jakimś czasie 2 minuty i tak dalej. W końcu będziesz wstawał 15 minut wcześniej i z większą łatwością.

Wszystko opiera się o nawyki. Z tym, że dobre nawyki są trudniejsze do kształtowania niż złe, gdyż trzeba w nie zaangażować pewien wysiłek.

Stosując Kaizen, wyrobisz dobre nawyki, praktycznie bez wysiłku.

Filozofię Kaizen możesz zastosować do każdej dziedziny swego życia. Obojętnie, czy sprzedajesz produkty, czy zarządzasz, czy tylko chcesz się czegoś nauczyć. Udoskonalaj!

Paweł Kapała

Portret użytkownika Łukasz Kacprowicz

Moim zdaniem technika małych kroków znacznie opóźnia osiągnięcie celu. Ogólnie jesteśmy w stanie z siebie wykrzesać więcej, niż sądzimy.

Dlaczego ograniczać się do zakładania butów do biegania i patrzenia w okno, lub zapamiętywania 1 słówka dziennie, skoro można bieganiu i nauce (na przykład) stworzyć taką wizję, że z daniem z siebie wszystkiego nie będzie najmniejszego problemu?

Portret użytkownika Tomasz

chodzi raczej o to, żeby tych małych kroków nie pomijać: jeśli realizujesz jakiś większy plan, często koncentrujesz się na jego najważniejszych punktach, a te "małe kroki" traktujesz mało poważnie.
Kaizen mówi żeby nie rezygnować z każdej szansy postępu, nawet minimalnej.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).