Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Security Operation Center – czym jest i dlaczego warto wdrożyć SOC?

office | Przestrzeń dla biznesu

Bezpieczeństwo danych to jedna z istotniejszych spraw w każdej firmie. Jednak uchronienie się przed atakami hakerów, wirusami  i innym złośliwym oprogramowaniem wcale nie jest takie proste.

Ochrona danych w firmie

W dzisiejszych czasach w każdym biurze znajduje się przynajmniej kilka komputerów, których zawartość ma duże znaczenie dla pracowników, niekoniecznie jednak powinna być dostępna dla osób z zewnątrz. Niestety równocześnie mamy do czynienia z coraz większą liczbą bardzo zaawansowanych wirusów będących narzędziem różnorodnych grup przestępczych oraz złośliwym oprogramowaniem szpiegującym i spowalniającym pracę urządzeń. W takie sytuacji nie wystarczy zwykły program antywirusowy. Ochroną przed tego typu problemami może być szereg zabezpieczeń, takich jak: bramki filtrujące pocztę firmową, serwery proxy odpowiedzialne za filtrowanie ruchu na stronach www, antywirusy z zarządzaniem centralnym, systemy do monitorowania sieci oraz systemy typu SIEM. Dopiero po zastosowaniu ich wszystkich możemy mówić o wysokiej, choć wciąż nie 100%, bo taka nie istnieje, ochronie. Jest to jednak rozwiązania kosztowne, pracochłonne i pozostające poza zasięgiem wielu małych i średnich firm. Co zrobić w takiej sytuacji?

Alternatywa w postaci SOC

Skrót ten pochodzi od nazwy Security Operation Center i oznacza kompleksowe  monitorowanie bezpieczeństwa, oferowane przez zewnętrznego dostawcę. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, wyróżniające się wysoką skutecznością przy stosunkowo niskich kosztach. Narzędzia oferowane przez SOC są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Security Operation Center umożliwia klientom dostęp do profesjonalnej wiedzy oraz spersonalizowanych rozwiązań w formie abonamentu. Podczas podpisywania umowy określa się zakres oraz częstotliwość działań w skali miesiąca i w ten sam sposób opłaca, według uzgodnionej stawki. Oczywiście, jeśli zajdzie taka potrzeba istnieje również możliwość włączenia dodatkowych usług lub wyłączenia części z nich. SOC bazuje na dokładnej analizie ryzyka i aktywowaniu zabezpieczeń na jego miarę. To właśnie scentralizowane i kompleksowe zarządzanie bezpieczeństwem daje takie dobre efekty.

Dla kogo jest to rozwiązanie?

SOC to propozycja dla wszystkich firm, których potrzeby bezpieczeństwa są wysokie, a możliwości finansowe i techniczne niższe. Sprawdzi się w przypadku małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, które nie posiadają działu IT i nie chcą inwestować jednorazowo dużych sum  w różnorodne zabezpieczenia, a także osób prywatnych (np. freelancerów). Jest to również doskonałe urządzenie do zarządzania ryzykiem. Pozwala na wykrywanie nawet najmniejszych odchyleń od normy i szybkie reagowanie w sytuacji zagrożenia.

Jesteś zainteresowany tematyką? Sprawdź blog technologiczny VisonUP 

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).