Free cookie consent management tool by TermsFeed Generator

Kto może liczyć na dodatkowy urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy gwarantuje każdemu pracownikowi Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej oraz prawo europejskie. Jego długość uzależniona jest od stażu pracy i wykształcenia. Istnieje jednak grupa osób, mogących skorzystać z dodatkowych, wolnych dni. Warto wiedzieć, kto zalicza się do tego uprzywilejowanego grona.

 

Wyższy wymiar urlopu

Z dodatkowych wolnych dni mogą skorzystać kombatanci, pozostający w zatrudnieniu. Przysługuje im urlop wypoczynkowy dłuższy o 10 dni. W przypadku wykorzystania przerwy od pracy w wymiarze, przekraczającym 26 dni roboczych, dodatek ten nie należy się kombatantowi. Wydłużony urlop przysługuje również inwalidom wojennym. Podobnie jak w przypadku kombatantów zwiększenie to nie przekracza dziesięciu dni. Dodatek nie przysługuje inwalidzie, korzystającemu z urlopu w wymiarze większym niż dwadzieścia sześć dni roboczych w ciągu roku. Uprzywilejowaną grupę stanowią także pracownicy socjalni. Jeśli byli oni zatrudnieni przez okres co najmniej trzech lat, mogą raz na dwa lat skorzystać z dodatkowego urlopu, nie przekraczającego 10 dni roboczych. W przypadku sędziów liczba wolnych dni uzależniona jest od stażu pracy. Urlop w wymiarze sześć dni należy się osobom po 10 latach wykonywania obowiązków zawodowych, a dwunastu dni po piętnastu latach orzekania. Prokuratorzy mogą wykorzystać swój przywilej każdego roku. Sześciodniowa, dodatkowa przerwa przysługuje osobom po 10 latach pracy, a dwunastodniowa po 15 latach zawodowego stażu. Ostatnią grupę stanowią niepełnosprawni  o znacznym lub umiarkowanym stopniu. Przysługuje im dodatkowych, 10 wolnych dni. Prawo do skorzystania z tego przywileju nabywa każdy niepełnosprawny ze znacznym lub umiarkowanym stopniem po rocznym stażu pracy.

 

Niedostarczenie orzeczenia w odpowiednim terminie

Warto pamiętać, że podstawą do dodatkowego urlopu jest okres, w czasie którego wykonywane były zawodowe obowiązki. Jeśli zatem pracownik dostarczy orzeczenie o niepełnosprawności w późniejszym terminie, nie traci on możliwości wykorzystania przysługujących mu wolnych dni.

Dodatkowy urlop stanowi przywilej dla niepełnosprawnych osób, prokuratorów, sędziów, kombatantów, inwalidów wojennych i pracowników socjalnych. W przypadku wszelkich wątpliwości warto skorzystać z pomocy radcy prawnego https://www.tgc.eu/specjalizacje/prawo-pracy