Portal tworzy kreatywna agencja marketingowa:

Metaprzywództwo. Czyli, jak być dobrym szefem ?

Łukasz Kacprowicz | Młoda Krew Biznesu

Kim jest metalider? Metalider w odróżnieniu od lidera jest typem przywódcy który pomaga innym stać się dobrymi liderami. Klasyczny model menedżera przedstawia się jako osoba za którą podążają inni i wykonują jego polecenia. W dzisiejszych czasach taki rodzaj klasycznego zarządzania już się nie sprawdza.

Kim jest metalider? Metalider w odróżnieniu od lidera jest typem przywódcy który pomaga innym stać się dobrymi liderami. Klasyczny model menedżera przedstawia się jako osoba za którą podążają inni i wykonują jego polecenia. W dzisiejszych czasach taki rodzaj klasycznego zarządzania już się nie sprawdza.

W firmach zarządzanych przez jednego lidera, powstaje często niezdrowa konkurencja między pracownikami. Rozpoczyna się tak zwany wyścig szczurów który nie do końca jest korzystny dla rozwoju firmy.

Metalider w przeciwieństwie do lidera, tworzy zespoły składające się z samych liderów. Pomaga wszystkim swoim pracownikom bez względu na stanowisko, stać się liderami. Wzbudza w nich poczucie przywództwa i pozwala na rozwinięcie ich potencjału..

Jeżeli natomiast pozwalamy na to by w strukturze organizacyjnej naszej firmy, pracownicy podążali za jednym liderem, wówczas tworzymy zespół który robi tylko to co się im każe. Taki zespół jest mało kreatywny. Pracownicy wykonują należące do nich obowiązki stając się przy tym biernymi uczestnikami gry. Metaprzywództwo zostało stworzone po to by wszyscy ludzie należący do organizacji byli proaktywni i mieli poczucie tworzenia czegoś wyjątkowego.

Wyobraź sobie pracowników firmy, którzy:

- mają własne kreatywne pomysły
- są proaktywni i angażują się w rozwój firmy
- sami podejmują dobre decyzje
- wykonują zadania bez konieczności ciągłej kontroli
- samodzielnie się motywują
- potrafią wybiegać na przód i tworzyć wizje

Na tych powyższych zagadnieniach opiera się istota metaprzywództwa. Jednym z przykładów różnicy między liderem a metaliderem, jest sytuacja pewnej firmy telekomunikacyjnej. Przypadek ten został ukazany przez Roberta Diltsa, twórcy modelu metalidera. W owej firmie powstał projekt stworzenia nowego produktu, do którego zostało zaangażowane 1000 osób. Konkurencyjna firma stworzyła podobny projekt i zaangażowała do pracy 20 osób. I tym dwudziestu osobom udało się stworzyć ten sam produkt w krótszym czasie i przy niższych kosztach. Jak to jest że dwudziestoosobowy zespół wykonał z lepszym rezultatem pracę tysiąca osób? Osiągnęli taki wynik ponieważ zespół ten składał się z 20 metaliderów, a jego konkurencja miała jednego lidera i 999 osób które za nim podążało.

Zły stereotyp lidera mówi iż przywódca to ktoś kto ma władze nad innymi. Dobry typ lidera to ktoś, kto wyposaża swoich podwładnych w taką samą władzę jaką sam dysponuje. Chodzi tu o władzę do tworzenia wizji, wdrażania pomysłów i proaktywnego funkcjonowania w strukturze zespołu.

Jednym z najlepszych przykładów metaprzywódcy był Walt Disney . Stworzył on zespół który realizował wizje firmy nawet po śmierci Disneya i jest ona realizowana do dziś.

Opracowane przez Roberta Diltsa metaprzywództwo pomaga wkroczyć w nową erę zarządzania i mieć przewagę nad innym.

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).